Nedir bu suikastçilerde “cool” olan şey? İşin stratejik deha ve kusursuz uygulama gerektiren kısmı mı bizi vuruyor? Yoksa mesafeli duruşları, para için profesyonelce adam öldürüp mekanı terk etmeleri mi? Sebep her neyse, bayılıyoruz suikastçilere. İsterlerse mafya için çalışsınlar, isterlerse ordu ya da devlet için. Gizli gizli yerini alıp, ince planıyla kimsenin haberi olmadan görevini ifa edip giden adamlara bayılıyoruz. Tabii gerçek hayatta değil, beyaz perdede.

Madem öyle, bu “cool” adamları bir onore edelim dedik. İlla ki unuttuklarımız vardır, onları da yorumlarda siz ekleyin, hep beraber sevdiğimiz suikastçilerden konuşalım beraber. Tamam mıyız? Anlaştık mı? O halde başlayalım, buyurun!

 

Anton Chigurh

Javier Bardem No Country for Old Men

Film: No Country For Old Men
Aktör: Javier Bardem
Tercih Ettiği Suikast Yöntemi: Oksijen pompasıyla kafaya sıfır mesafeden bir darbe. Listedeki en orijinal yöntemin ona ait olduğunu söylemek mümkün.
“Cool” Faktörü: Saçlar biraz Chigurh’u yakıyor, fakat yine de Bardem’in ürkütücü sosyopat tasviri gerçekten de çok etkileyici. Chigurh listedeki tüm karakterler arasında muhtemelen tek bir duygusal eğilimi bile olmayan yegane örnek.

 

Avner Kaufman

Eric Bana Munich

Film: Munich
Aktör: Eric Bana
Tercih Ettiği Suikast Yöntemi: Genellikle bombalama. Bu noktada Kaufman gerçek dünyadaki suikastçilere yakın bir çalışma yöntemi izliyor.
“Cool” Faktörü: Neredeyse hiç yok. Film zaten biraz da bu “suikastçi havası” dediğimiz şeyi bozmaya çalışıyor. Spielberg’in yaptığı şey, Leon gibi filmlerin dekonstrüksiyonu aslında, suikastçinin yaptığı iş nedeniyle yaşayacağı paranoya ve pişmanlığa odaklanıyor filmin üçüncü perdesi.

 

Fox

Angelina Jolie Wanted

Film: Wanted
Aktör: Angelina Jolie
Tercih Ettiği Suikast Yöntemi: Safari Arms Matchmaster .45, ama kendisi normal bir tabanca değil. Fox mensup olduğu özel suikastçi tarikatının diğer üyeleri gibi sıktığı kurşunlarının rotasını bükebiliyor.
“Cool” Faktörü: Jolie olunca, zaten kendiliğinden yüksek. Bir de zaten kurşunları bükebiliyor olmak maşallahlık bir hareket. Timur Bekmambetov’un ellerinde Fox karakteri slow-motion ve geniş açı aksiyon sahnelerinde neredeyse karizma saçıyordu.

 

Hanna

Saoirse Ronan Hanna

Film: Hanna
Aktör: Saoirse Ronan
Tercih Ettiği Suikast Yöntemi: Hanna pek çok farklı silahta eğitim almış bir suikastçi, ama en meşhur silahı ok ve yayı tabii ki.
“Cool” Faktörü: Ne derseniz deyin, uygarlıktan izole bir biçimde, Arktika’da küçük yaştan itibaren suikastçi olmak için yetiştirilmek havalı ve ilginç bir şey. Bu noktada Ronan’ın da rolü hakkıyla oynadığını söylemek gerek.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

5 Comments

  1. Bruce wills – lucky number sleven ve
    tetikçi – mark whalberg de kiyisindan girebilir sanki listeye

  2. Ruşen Akman Reply

    Suikastçi denilince Suikast Çemberi (Assassins) filminden Stallone (Robert Rath) Banderas (Miguel Bain) kapışması aklıma kazınanlardan 😉

  3. Ferhat Ulu Reply

    Orjinal ismini hatırlamıyorum türkiyede uzman olarak geçiyordu galiba S.Stallone’nin filmi listede mutlaka yer alması gerekiyordu.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.