Geçen sene piyasaya çıkan Sid Meier’s Beyond Earth, dürüst olmak gerekirse bizi pek etkilememişti. Eğri oturalım, doğru konuşalım; Geekyapar semalarında Civilization serisini çok severiz biz. Her birimiz saatlerimizi Sid Meier’ın 4X oyununa hiç düşünmeden gömmüşüzdür muhakkak. Fakat Beyond Earth pek çoğumuz için birkaç kere oynadıktan sonra aklımıza gelen bir oyun olmayı başaramadı.

Bunun sebebi muhtemelen oyunun Civilization V’e çok benziyor olmasıydı. Sadece mekanik benzerliklerinden söz etmiyoruz; tüm oyun bir bilim-kurgu olmasına rağmen yine yer yüzünde geçtiği için Civ V havasından pek çıkamamıştık. Sadece dokular değişmiş, yeni teknolojiler eklenmiş, ülke ve şehir devletleri de bilim kurgu konseptine uyarlanmış gibiydi. O yüzden gözlerimizi fezaya diktik, Civilization V için total conversion yapan bir moddan daha fazlasını getirecek bir bilim kurgu 4X’ini beklemeye başladık Firaxis’ten.

Sid Meier's Starships 2

Firaxis de sağ olsun bizi hiç bekletmedi! PC, Mac ve iPad için yayınlanacak olan Sid Meier’s Starships isimli oyunu bugün Gamespot aracılığıyla resmen duyurdular. Anladığımız kadarıyla oyun düz vites bir 4X olmayacak. Oyunda yine diplomasi ve strateji olacak, fakat ana olay isminden de anlayabileceğiniz gibi uzay gemisi kapıştırma. Bu noktada taktiksel bir savaş arayüzünden bahsediliyor ki burada söz konusu olan şey XCOM: Enemy Unknown’u yapmış firma olunca tahmin edersiniz ki benim aklım uçuyor, dimağım patlıyor.

Oyun kabaca Civilization + XCOM gibi duruyor kağıt üzerinde, ki bununla hiçbir problemim yok. Anladığım kadarıyla uzay gemilerinin tasarlanması ve özelleştirilmesi konusu da oyun için önemli bir mesele. Son olarak, Firaxis hem Starships’e hem de Beyond Earth’e sahip oyuncular için iki oyun arasında özel bir bağlantı kurulacağının müjdesini verdi. Şimdilik tüm bildiklerimiz bunlar. Gamespot haftaya Sid Meier ile özel bir röportaj yapacak, o zaman daha fazlasını öğrenmiş oluruz. Şimdilik, şu tanıtım fragmanını izleyelim, kendimizden geçelim sevgili geekyaparlar. Buyurun!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

  1. Tutku Tuzlu Reply

    Haber şurada bu arada; http://www.gamespot.com/articles/firaxis-reveals-new-interstellar-strategy-game-sid/1100-6424728/
    Acaba Ace Patrol’e yakın bir oyun mu yapacaklar diye düşünürken, oyun içi görüntüleri görünce Xcom benzerliğinin nereden geldiğini anladım. Yine de Civ’e daha yakın olacakmış gibi duruyor. Sid Meier’ın kötü oyun yapamadığını, her oyununun da belli bir seviyenin üstünde olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla beklemeye değecek oyunlardan biri olabilir..

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.