Süper kahraman filmleri ve dizileri hayatımızın her köşesine adeta bir kedi sinsiliğiyle sızdığından beri, malumunuz, bir yandan bu girişimlerin hasılat karşılığını takip edip mukayese etmek ek bir hobimiz oldu. Yıllardır kafamızda yaptığımız “Batman mi döver Iron Man mi” kavgasına fiziksel bir cevap almaya en yaklaştığımız anlar hasılat raporlarının yan yana geldiği saniyeler bir yerde.

Biz de böyle düşünüp, bir nihai liste yapalım dedik. Yalnız baştan uyarmakta fayda var. Bu karakterlerin sadece, açık ve seçik bir biçimde başrolü oldukları filmleri değerlendirmeye aldık. Neyin başrol olup, neyin olmadığı bize az çok göz ve izanla ölçülebilir bir durum gibi geliyor. Mesela Avengers film serisinin başrolleri, aklı başında her insan için Captain America, Iron Man, Hulk ve Thor dörtlüsü, değil mi? Hakeza kara şövalyemiz Batman v. Superman‘de bariz başrol. Ama Suicide Squad‘da yan aktör. Dolayısıyla BvS’nin gişesinden bir karakter olarak daha sorumlu tutuyoruz kendisini. Suicide Squad’ın başarısındaki payını ise daha ufak kabul ediyoruz.

Bunların ışığında, buyurun, hasılatı en yüksek süper kahramanlar.

 

10. Deadpool

Deadpool

Toplam Gişe800 milyon $

Listemizin en yeni, en pırlanta üyesi. Deadpool’un başrolünde olduğu tek film var, onun da gişesi yuvarlayınca 800 milyon dolar civarına düşüyor. Bu, listenin on numarasına yerleşmek için yeterli ancak işin içinde bir püf noktası da var. Solo filmler dikkate alındığında Deadpool, Iron Man, Batman ve Spider-Man‘den sonra tekil bir filmle en yüksek hasılata ulaşan süper kahraman. Yani listeye girmesi sadece “başarı” değil, büyük başarı!

 

9. Guardians of the Galaxy

XXX GUARDIANS-GALAXY-MOV-JY-0704.JPG A ENT

Toplam Gişe: 1.1* milyar $

Rakamımızın yanında bir yıldız var dikkat ettiyseniz. O yıldızın sebebi, Guardians ekibinin gişe hasılatı olarak hâlâ gelişmeye açık olması. Guardians of the Galaxy vol. 2 an itibariyle sinemalarda gösterilmeye devam ediyor ve kuvvetle muhtemel ömrünün sonunda buraya yazdığımız rakamı 2 milyar bandına çok yaklaştıracak. Ancak büyük bir mucize olmazsa, listemizin bir sonraki elemanını devirmesi zor.

 

8. Superman

03 Superman

Toplam Gişe2.5 milyar $

Bakın bu bir dramdır. Hatta arttırıyorum, bu DC’nin apaçık bir ayıbıdır. Çünkü Superman, “Anneannem biliyor mu” adlı popülarite testini geçen üç süper kahramandan biri. Dünyanın açık ara en bilindik karakterlerinden. Resmini tutsanız Zambiya’da da Superman derler, Singapur’da da, Hollanda’da da. Buna rağmen ancak 2.5 milyar $ gişe yapabilmiş. Üstelik tam beş solo filmi var aslan parçasının. Yazıklar olsun!

 

7. Hulk

03 Hulk

Toplam Gişe3.4 milyar $

Hakkını yemeden baştan teslim yapalım, Hulk gerçekten de kendi başına Marvel’ın en popüler ve tanınır kahramanlarından biri. Anneanne biliyor mu testini geçemez, ama kriteri anneye çekersek Hulk’ı tepelere koymak kaçınılmaz. Bu yüzden 3.4 milyar dolar çok da haksız bir rakam değil, ama söylemek de gerek: solo filmleri o 3’ün yanındaki 0.4’ü kapsıyor sadece. Geri kalanında Avengers etkisi var.

 

6. Wolverine

Wolverine

Toplam Gişe: 3.2 milyar $

Kimse kimseyi kazandırmasın, bugüne kadar çıkan First ClassDeadpool ve Apocalypse harici tüm X-Men filmlerinin başrolü Wolverine’di. Aslında kağıt üzerinde X-Men, bir ekip filmi olur sanıyorsunuz; aynı Fantastic Four ve Guardians of the Galaxy gibi. Neticede çizgi romanlarda hep öyledir, öyle de olmaya devam edecektir. Ancak sinema dünyası X-Men’i biraz “başrol ve arkadaşları” kıvamında almayı kabul etti, başrolün de Wolverine olacağı ilk filmden sonra erkenden netleşti. O yüzden, listenin altıncı sırası Wolverine’in.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.