Sizi 2005 senesine geri götürmek istiyorum.

Aylardan Mayıs. Senenin başı Elektra ve Alone in the Dark gibi bugün dahi korkunçluklarıyla anımsanan filmlere tanık olmuş. Ancak yılın devamında güzel şeyler olacak. Revenge of the Sith‘in vizyona girmesine dört gün var. Batman Begins ve dördüncü Harry Potter filmi ise birkaç ay uzakta. Daft Punk’ın Human After All‘ı çıkalı birkaç ay olmuş. Dünyanın Gorillaz ile tanışmasına birkaç gün var.

Diğer sanat dallarında bunlar olurken, video oyun dünyası sessiz. Game Boy Advance’e Pokémon Emerald çıkmış, Xbox severler de en sonunda Gran Turismo’ya karşı cevap olabilecek bir oyuna Forza Motorsport hüviyetinde kavuşmuş. Genel olarak fırtına sonrası bir sessizlik hâkim sektöre. Bu sessizlik, 11 Mayıs 2005’te, warcraftmovies sitesinde yankılanan bir çığlıkla bozuluyor.

LEEEEROOOOOOOOY…

JEEEEEEEENKIIINSSZZ

Esasında Ben Schulz ve guild arkadaşlarının oyunun taktik kısmını gereğinden fazla ciddiye alanları tiye almak için çektikleri video, yüklenirken ciddi bir kayıtmış gibi gösteriliyor. Şakası orada elbette, ancak video inanılmaz viral olup yayıldıkça Schulz ve ekürisi uzun süre ne doğrular, ne yalanlar şekilde yanıtlıyorlar videonun gerçek olup olmadığı yönünde gelen soruları. Bir noktadan sonra da önemi kalmıyor elbette.

Çünkü Leeroy Jenkins zaten bu soruya gelene kadar dijital dünyanın ilk fenomenlerinden biri olmayı kolayca başarıyor. Leeroy, Riziko‘da soru oluyor. Dizilerde muhabbeti dönüyor. Schulz BlizzCon’da sahneye çıkıyor, Warcraft TCG’ye Leeroy kartı ekleniyor. Blizzard bir süre sonra oyunda Leeroy’un yaptığını yapanlara özel ödül bile koymaya karar veriyor. Enteresan bir biçimde, Leeroy sadece tek başına popüler olmuyor. World of Warcraft’ın da kültürel bir fenomen olmasına vesile oluyor.

Bugün de 12. yaşgünü Leeroy Jenkins’in. O yüzden gelin beraber kutlayalım. Bugün oynayacağınız online bir oyunda, bir saniyeliğine, ciddiyeti elden bırakın ve LEEEROOOY diye bağırarak aksiyona dalın. Bu ölümsüz kahramanın anısını onurlandırın. Bakarsınız koy gözüne rahvan koşsun yaklaşımından daha büyük keyif alırsınız, belli mi olur? Gün Jenkins’leme günüdür yiğitler. Davranın, ileri!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.