Kanyon. Neden bilmiyoruz, ancak bu playlist’i tamamıyla bir coğrafi şekil üzerine kurduk. İnanın ne ÖSS dönemimiz dürttü bizi, ne de aynı adlı alışveriş merkezi. Bir gün bir Lynyrd Skynyrd şarkısı dinlerken, şarkının ne kadar kanyon olduğunu fark etmekle başladı her şey. O saatten sonra dekorun diğer parçaları da geldi. Bir muscle car, veya olmadı, bir Harley Davidson. Deri ceket. Issız bir otoban. Uçsuz bucaksız araziler.

Amerika’lılar bu soyut, tam olarak tanımlanamayan, ama fena hâlde Amerikan Güney Batı’sından beslenen hisse Americana diyorlar. Omzunda Vahşi Batı ve öncü kaşiflerin mirası olan, sağı banjolu Güney melodilerinde, solu tempolu Kaliforniya sörf ritmlerinde duran, insan da dinleyince kesif bir road trip yapma ihtiyacı doğuran müziklere de, hiçbir müzik uzmanı falan değil ama, biz Rock Americana diyoruz.

Bu yüzden de gözünüzü kapatınca bir şekil kanyonları getiren müzikleri üst üste dizmek istedik. İçeride maşallahlık gruplar var. Yer yer Easy Rider havası esiyor, yer yer San Andreas‘ın meşhur K-DST’si var, aralara ufak ufak 80’ler de serpişti. Bazı şarkı kokusuyla Amerika olduğu için orada; bazısı ise dümdüz Amerika naraları atıyor. Biz bu playlist’i en çok, yola çıktığınız zaman öneriyoruz o yüzden. O yol maddi mi olur, manevi mi, orası size kalmış!

Buyurun efendim. Ağıt okuyan Kansas’ıyla, yükselen Boston’ıyla, acımasız Heart’ıyla, buğulu Aerosmith’iyle, sınırsız Lynyrd Skynyrd’ıyla, kararlı CCR’ıyla, ilham veren Journey’siyle, oynak ZZ Top’ıyla, ritmik Ram Jam’iyle, hipnotik Blue Öyster Cult’ıyla, vurgulu Foghat’iyle, mağrur Steppenwolf’uyla bulabildiğimiz en Americana şarkılar. İyi dinlemeler, Geekyapar sizinkileri de yorumlarda merak ettiğini belirtmek ister!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.