Yazan: Akad Akkaş

Hollow Knight benim oynadığım en iyi indie oyunlardan biri. Size burada oyunun neden çok iyi olduğunu birkaç başlık altında anlatıp bolca övebilirim ama benim size oyunu tavsiye etmeme sebep olan asıl şey, oyunu benim için bu kadar iyi yapan öğelerin başında gelen Hollownest, yani bu güzide oyunun kendine mekan olarak seçtiği yer.

Map_Artwork (1)

Hollow Knight, kendine SoulsBorne tarzını hedef seçtiğinden bu oyunlardaki, her bölgesi farklı ama birbirleriyle çeşitli şekillerde bağlı dünya modelini kendine 2D olarak uyarlamış. Bu da, yine SoulsBorne oyunlarında olduğu gibi oyunun dünyasının ana hikaye anlatma aracı olmasını sağlamış.

Hikayenin temelleriyse şöyle: Hollownest, yeraltındaki bir böcek krallığı ve uzun zaman önce bilinmeyen nedenlerden çökmüş. Biz de, yine adı ve amacını bilmediğimiz bir ana karakter ile bu yok olmuş krallığı keşfe çıkıyoruz. Şimdi “böcek krallığı” muhtemelen kulağa tuhaf geliyor ama oyunun dünyasını kurmaktaki en büyük başarılarından biri burada. “Yeraltında bir böcek medeniyeti” konsepti üzerine bütün bir kültür yaratılmış: Ulaşım için Türkçe’sinin “geyik böceği” olduğunu öğrendiğim stag’leri ve yeraltı tramvaylarını kullanıyorlar; bazıları Unn isimli dev bir solucana tapıyor; kralları reankarne olmuş bir ejderha, krala muhalif savaşcı bir mantis kabilesi var ve daha neler neler… Yani, Hollownest’in çökmeden önceki hali çok iyi tasarlanmış. Oyunu oynarken bir yandan bu böcek medeniyetini görüp, bir yandan da nasıl çöktüğünün hikayesini parça parça keşfediyorsunuz.

1489611500_hollow-knight

Oyun elinizden tutup, siz ilerledikçe aralara cutscene’ler ve diyaloglar koyarak anlatmıyor hikayesini. Sizden Hollownest’i keşfedip gördükerinizi, karakterlerden duyduklarınızı birleştirerek hikayeyi sizin bütün bir hale getirmenizi istiyor ve bu dünya ve hikaye de bu kadar iyi yaratılmış olduğundan, benim gördüğüm en iyi hikaye anlatma yöntemlerinden biri. Ne SoulsBorne oyunları kadar ağzı sıkı, ne de herhangi bir 3A oyundaki gibi “bak bu böyle, bu da şu” diyor, tam kıvamında yani.

Umuyorum bu tarz hikaye anlatımını başka oyunlarda da görürüz. Materyaller kaliteli olunca keyfi bambaşka oluyor çünkü. Size de bu harika indie oyunu denemenizi çok ama çok şiddetle öneriyorum, piyasada bunun gibisi fazla oyun yok çünkü.

___________

DEV YAZI ÇAĞRISI 30 Ağustos’a kadar yazılarınızı kabul edecek. Detaylar burada.

Author

Geekyapar okurları Yazı Çağrısı altında toplaşıyor, belirlenen konularda kalem coşturuyor. Sen de parçası olmak istiyorsan, duyuruları takip et!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.