Futbola ilgisi olan herkesin çocukluklarında sınırsız mesai harcadığı bir aksiyon vardır, bilirsiniz: Bir süre için defterlerin arka yüzleri ya da yan sıradan istenmiş bir kağıt parçası milyonlarca dolarlık transferlerin yaşandığı birer belgeye dönüşür; Tüm dünyadan isimler taşıyan favori 11 kağıda yazılır, mevkiler belirlenir ve -muhtemelen asla bir araya gelemeyecek- bu rüya takımın asla mağlup olmayacağı karşılaşmalar hayal edilir.

Bakmayın, bundan bir çocuk aktivitesi gibi bahsediyoruz ama büyüdükten sonra da akıllarda dönmeye devam eder rüya takımlar. Of, bir de yakın zamanda bir Dünya Kupası yaşanmışsa bir futbolseverin beyni, dakikada en az 5 rüya takım kombinasyonu oluşturma yetisine sahip olur. Sadece, çocukken yapıldığı gibi itinayla kağıda dökülecek zaman bulunamaz. Zaten artık buna gerek de yok çünkü Socrates Dergi, Dünya Kupası’nın üzerine keyif kahvesi gibi gelecek bir projeyle çıkageldi: Efsane 11!

Haber

Efsaneler Hayata Dönüyor!

Socrates Dergi ekibi, 1930-2018 tarihleri arasında dünya futboluna ve Dünya Kupası’na damgasını vuran isimlerden bir 11 oluşturdu ve rüya takımda yer alan her bir ismin neden takımda olduğuna dair detaylı açıklamalar yazdı. Biz yapınca boş iş, Socrates Dergi yapınca haber oluyor gibi ataklara kalkışacaksanız orada durun. Çünkü Socrates Dergi, Efsane 11’i düşünüp yazmakla kalmadı, bir türlü yapamadığımızı yapıp rüya takımı gerçek yaptı. Nasıl mı? Şöyle:

Özenle hazırlanmış Efsane 11 için bir Football Manager modu hazırlandı: Her bir efsane futbolcunun kişisel, taktik, teknik, mental, fiziksel özellikleri başta olmak üzere tüm verileri toplandı, toplanan binlerce veri günümüz yıldızlarının Football Manager datalarıyla karşılaştırılarak düzenlendi ve modun içerisine yerleştirildi. Örneğin Ronaldo’nun sık sakatlıkları, Maradona’nın kendine has kural tanımazlığı gibi detaylar da es geçilmeden modda yerini aldı. Böylece Efsane 11 onlarla karşılaşmalara çıkıp tatikler geliştirebileceğimiz kadar gerçek oldu. Modu Steam üzerinden indiren futbolseverler Football Manager 2018’de Efsane 11’le oynayabilecek, isterlerse efsanelerden kendi favorilerini halihazırda çalıştıkları takıma transfer edebilecekler.

Artboard 5

Efsaneler 2 – 2018 Yıldızları

Socrates Dergi ekibi Efsaneler’i cümle aleme kanıtlamak için bir de hazırlık karşılaşması düzenleyip kayda aldı: 2018 Dünya Kupası’nın en iyi kadrosu da Güncel 11 adıyla toplandı ve Football Manager’ın en efsane maçlarından birinin ilk düdüğü çalındı! Oyun içerisinde simüle edilen karşılaşma müthiş bir rekabete sahne oldu. Oldukça çekişmeli geçen maçı, Socrates ve Beckenbauer’in golleriyle Efsane 11 kazandı. 2-1 biten maçta Güncel 11’in tek golünü ise Luka Modric attı. Rusya 2018’deki muhteşem performansıyla En İyi Oyuncu Ödülü’nü almasına rağmen takımıyla kupayı kazanamayan Modric’in bu golü, karşılaşmanın eğlenceli detaylarındandı.

Bu efsane maçın geniş özetini buradan izleyebilir, sitedeki Efsane 11 modunu Steam hesabınızla giriş yaparak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Sahi indirdikten sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz? Efsane 11’i bir lige ekleyip rüzgarlar mı estireceksiniz yoksa efsanelerden birini ya da birkaçını takımınıza transfer edip kendi elinizi mi güçlendireceksiniz?

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.