Yönetmenliğini Fransız asıllı Amerikan yönetmen Sylvain White‘ın yaptığı, başrollerinde ise Javier Botet, Jaz Sinclair, Joey King, Julia Goldani Telles, Annalise Basso, Alex Fitzalan ve Kevin Chapman’ın yer aldığı Slender Man filminden ilk fragman resmen yayınlandı. Sony Pictures’ın dağıttığı ve bu senenin Mayıs ayında vizyona girecek filmle ilgili daha önce hiçbir şey görmemiştik, o yüzden bunu bir ilk tanışma olarak kabul edebiliriz. Buyurun, bir “merhaba” deyin:

Eminim korku filmlerinin ustası olanların fragmanla ilgili söyleyecekleri daha detaylı şeyler vardır; korku plebi bir noktadan göze çok bir şey çarpmıyor. Böylesi korku filmlerini de, fragmanlarını da epey gördük aslında. Özellikle Raw ve Get Out gibi eserlerle derinleşmiş, çeşitlenmiş korku sineması dünyasında Slender Man çok da taze  ya da orijinal durmuyor. Üstelik yönetmenin geçmiş tecrübeleri de çok iç açıcı değil.

Ancak Slender Man’in çok daha enteresan bir hüviyeti var. Slender Man bir dijital folklör uyarlaması. Karakter bundan birkaç yıl önce, Something Awful forumlarında Victor Knudsen isimli biri tarafından yaratıldı. Forumda bir Photoshop yarışması vardı. Knudsen birkaç fotoğrafta arkaya ince, uzun, perili gözüken bir karakter ekleyip; altına da bu ürpertici karakterin etkileriyle ilgili kısa cümleler yazdı. Forumun diğer üyeleri bunun üzerine türetmeye başladılar. Karakter forumdan dışarı taştı. Öyküler yazıldı, çizgi romanlar çizildi, oyunlar yapıldı ve en sonunda buradayız.

Bu karakter tamamen dijital dünyaya ait, o kültürün bir parçası. Herhangi bir dünyevi topluluğa ait değil. Ulusların folklörik karakterleri, yani halk hikayeleri gibi Slender Man de ağızdan ağıza dolaşarak büyüyor; anlatılarla zenginleşiyor, her seferinde farklı yorumlanarak genişliyor ve aynı tüm diğer folklörik ögeler gibi o halkın, o ulusun kültürünün önemli bir parçası hâline geliyor. Tek fark, buradaki ulus dijital. Bu da bana epeydir ilginç geliyor. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.