2017’yi resmen kapattık, 2018’e girdik. Bu da geriye dönüp bir şeylerin çetelesini çıkartmak, kontrolünü yapmak; ne nerede duruyor hesaplamak için gayet güzel bir zamanda durduğumuz anlamına geliyor. Bazı şeyleri alt alta listelemek bir öznellik gerektiriyor; fikir koyma durumu oluyor. Bazı şeyleri ise silme rakamla ifade etmek mümkün. Mesela “Yılın en iyi filmleri” desek, herkesin listesi başka. Ama “Bu sene en çok hangi filmlere bilet alındı?” deyince, orada bir cevap var.

2018’in başı itibariyle, sadece 2017 dahilinde elde edilen hasılatlar göz önünde bulundurulduğunda yılın en çok gişe geliri getiren on filmi şu şekilde:

10, Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales – 794M$
9, Wonder Woman – 821M$
8, Thor: Ragnarok – 848M$
7, Guardians of the Galaxy Vol.2 – 863M$
6, Wolf Warrior 2 – 870M$
5, Spider-Man: Homecoming – 880M$
4, Despicable Me 3 – 1,033M$
3, Star Wars: The Last Jedi – 1,054M$
2, The Fate of the Furious – 1,235M$
1, Beauty and the Beast – 1,263M$

beauty-and-the-beast-2017-credit-disney

Listede ilginç birkaç detay var. Öncelikle, Hollywood’un cinsiyet dağılımı biraz daha toparlanmış gözüküyor; zira listedeki on filmden üçünün (The Last Jedi, Wonder Woman, Beauty and the Beast) ana karakteri kadın. Ghostbusters’ın fragmanının seri dislike almasından bugünlere iyi geldik insanlık olarak. Hollywood stüdyoları da belli ki artık “Kadın koyarsak izlenmiyor” diyemeyecekler artık. Aynı zamanda Amerikan yerel gişesinde de ilk üç sıra sadece kadın başrollü filmlere ait ki, bu da anladığımız kadarıyla 1958’den beri ilk defa meydana geliyor.

Onun haricinde listede bir Wolf Warrior 2 çarpacak gözünüze. Kendisi Çin yapımı, gişesinin de neredeyse tamamı Çin’den. Elde ettiği 870M$, herhangi bir filmin ulaştığı en yüksek ikinci tek ülke geliri. Bir numarada sadece ABD’de 950+ milyon dolarlık bilet kesmiş olan Force Awakens var. Bu zaten bildiğimiz bir şeyi ispat ediyor aslında; Çin sineması önlenemez yükselişinde duracak gibi gözükmüyor. İlginçtir, Wolf Warrior 2’de aynı zamanda bir Amerikan aktör de oynuyor: Captain America filmlerinin Crossbones‘u Frank Grillo.

Genel olarak çok da sürprizli bir liste değil. Spidey’nin 1 milyarı geçememiş olması biraz garip belki de, Guardians 2 için de benzer bir şey söylemek mümkün. Ancak bunlar haricinde yana yakıla “Nasıl oluuuur?” diye kafanızı duvarlara vurmanıza sebep olacak bir sıralama yok gibi. Siz ne dersiniz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.