Eğer Solo‘ya geçtiğimiz haftasonu sinemalarda gitmediyseniz –ki gişe rakamları gösteriyor ki, gitmediniz– o zaman muhtemelen bu haftasonu da gitmeyeceksiniz. Bir sonraki haftasonu için de ayak diretmeye gerek yok. İşin doğrusu, muhtemelen ya The Last Jedi‘dan ağzınız yandı ve tekrar hayal kırıklığına uğramak için otuz kırk lira daha vermek istemiyorsunuz; ya da Han Solo’nun gençliği ilginizi ayağa kalkıp sinema salonuna seyahat edecek kadar ilginizi çekmiyor.

Bu okey. Kimse muhteşem bir film kaçırmıyor. Ancak Solo: A Star Wars Story içinde bulunduğu Star Wars mitolojisine dair ilginç şeyler de barındırıyor. Bunlardan bir tanesini Rebels izleyenler büyük bir keyifle anlayıp içselleştirecekler. Birkaç tanesi daha önce hiç düşünmediğimiz şeyleri evrene katıyor. Fakat bizce en enteresanı, filmin içerisinden sadece bir anı alıp; Empire Strikes Back’in içindeki sadece bir repliğe bağlayarak; tüm Star Wars filmlerinin altına güpgüzel bir külliyat bilgisi seriyor.

Nedir o? Öğrenmek isteyenlere resimden sonrasında anlatalım.

L3-37

Filmin başında Millenium Falcon gemisi Lando’ya ait. Lando’nun ikinci pilotu da L3-37 adında bir droid. L3-37 çok enteresan bir droid; eğer illa bir şeye benzetmemiz gerekecekse, radikal feministleri andırdığını söyleyebiliriz. Ancak elbette bir kadın değil kendisi, fakat droid haklarına dair sergilediği kuvvetli duruşun gerçek dünyadaki radikal feministlerden alındığı da açık. Filmin ortasında bu karizmatik droid’imiz kendi başlattığı bir köle isyanı sırasında ölüyor. Lando, Han ve arkadaşları da gezegenden kaçabilmek adına onun bilincini Millenium Falcon’a yüklüyorlar.

Solo: A Star Wars Story orijinal üçlemenin öncesinde geçtiği için, bu bizim izlediğimiz tüm Episode‘lar esnasında Millenium Falcon’ın içinde L3-37’nin yattığı anlamına geliyor. Tam bu bomboş bir bilgi diyecek oluyorsunuz, aklınıza C3-P0’nun Falcon ile konuşmaya çalıştıktan sonra söylediği şu şey geliyor:

Efendim geminiz iletişim kurmayı nereden öğrendi bilmiyorum, ama çok nevi şahsına münhasır bir dili var“.

Bu spekülasyon da değil, Slashfilm‘in muhteşem yazarı Peter Sciretta tam olarak da bunu aklına getirip, gidip filmin yazarlarına sormuş ve onlar da doğrulamışlar. Yani Millenium Falcon’ın nasıl biri olduğunu görmek istiyorsanız, Solo onu da anlatıyor. Tam da bir Han Solo orijin filminin yapması gerektiği gibi!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.