Buyurun, oturun. Soluklanın. Size son 20 yıl içerisinde yedi kere denenip yapılamayan, şimdi de sekizinci çekimlerine adeta nazar değmesin hassasiyetiyle sessizce başlanan müthiş filmin hikayesini anlatacağız.

Şimdi diyeceksiniz ki, “Herhalde bu bir indie film. Birkaç arkadaş bir film çekmeyi denediler. Kamera bozuldu, biri diğerine kesik attı, berisi diğerinin erkek arkadaşıyla yattı, para çıkmadı“. Yok. Projenin başında Monty Python’ın fikir babalarından, Brazil gibi müthiş filmlerin tanındık ve saygın yönetmeni Terry Gilliam var. İlk defa proje 32 milyon dolarlık bütçeyle yola çıktığında başrolde de Jean Rochefort ve Johnny Depp var. Hikaye Don Kişot ve zamanda geriye gidip onunla tanışan bir modern yöneticiyi anlatıyor. Yani, en basitinden şu gerçek ortada değil mi: Ne sorun çıkmış olursa olsun, 32 milyon dolar çözebilir ya. Değil mi?

Yok. Filmin prodüksiyonu tam bir çile hikayesi. İlk gün çekim yapılacak yerlere gidiyorlar, jön, ıssız arazi diye. Jet uçaklarının düzenli uçuş yaptığı bir yer çıkıyor, bütün ses kayıtları patates. İkinci gün sel basıyor, bütün ekipmanlar arızalanıyor. Daha da kötüsü, önceden çekilen her şey iptal oluyor çünkü sel arazinin rengini değiştiriyor. Hadi bunu da yedirdik derken, başrol Rochefort’ta bir ağrı başlıyor. Paris’te doktora götürüyorlar. Belinde çift fıtık çıkıyor. Rochefort’u iki yılda bulmuş bu arada Gilliam, yedi ay İngilizce öğretmiş bu rol için. Usta aktörün geri dönemeyeceği anlaşılınca, Gilliam “öperim böyle aşkın ızdırabını” deyip, prodüksiyonun kapısını kapatıyor.

Sonra da çile dünyası bitmiyor. Filmin yatırımcıları dava açıyor, senaryonun hakları sigorta şirketine geçiyor. Farklı prodüktörler gelip geçiyor, Gilliam daha düşük bir bütçeyle çekilebilsin diye senaryoyu tekrar tekrar yazıyor. Oyuncular da değişiyor elbette. Rochefort’un yerini Robert Duvall alıyor. Depp’in yerini Ewan McGregor alıyor. Bütçe bulunamıyor. Sonra Duvall gidiyor. Yerine John Hurt geliyor. Tam çekimlere başlanacak: John Hurt’e pankreas kanseri teşhisi konuluyor. Hurt yerine Python emeklisi Michael Palin’i getiriyorlar. Tam olacak gibi oluyor artık, Amazon “Tamam biz arkasındayız projenin diyor“… İşte olmuyor. Palin yerine Jonathan Pryce geliyor. Modern karakter rolünde de Adam Driver bulunuyor.

En sonunda, tüm bunların sonunda, bu film çekimlere başladı arkadaşlar. Başrolde Pryce – Driver ikilisiyle birlikte başladı. IndieWire Gilliam’ın neredeyse kendi başına Don Kişot-vari mücadelesinin en sonunda bittiğini duyurdu. Gerçi biz yine de kesin konuşmayalım, meteor falan düşer bu sefer de…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.