Bildiğiniz gibi son zamanlarda Game Pass’i öve öve bitiremiyoruz. Her oyuna ayrı ayrı para vermektense, içerisine sürekli yeni oyunları katan bir abonelik sistemi bize her anlamda daha mantıklı geliyor. Özellikle ülkemizde hem konsol hem de oyun fiyatlarının resmen arşa çıkması yüzünden Game Pass sığınacak tek dalımız haline geldi. Fakat biz Game Pass’i her gün överken, yeni çıkan bir oyuna 900 TL vermesi gereken PS oyuncu kardeşlerimizin boynu bükük kalıyordu. Bugün ise PlayStation oyuncularını çok sevindirecek bir söylenti ortaya çıktı: Sony, PlayStation için Game Pass benzeri bir abonelik sistemi üstünde çalışıyormuş!

Oyun dünyasının araştırmacı gazetecisi Jason Schreier’ın yaptığı habere göre Sony, Playstation oyuncuları için “Spartacus” kod adlı, yeni bir abonelik sistemi getiriyor. Önümüzdeki bahar aylarında yayınlanacağı iddia edilen bu abonelik sistemi, PlayStation Now ve PS Plus gibi diğer abonelik sistemlerini de kendi içerisine dahil edecek. Böylece artık Playstation oyuncuları da kendi Game Pass’lerine kavuşmuş olacaklar.

Peki, Sony bu abonelik sistemi ile oyunculara ne vaat ediyor? Daha önce söylediğimiz gibi PlayStation Now ve PS Plus gibi ücretli hizmetleri tamamen kendi içerisine katan Spartacus, üç kademeli bir abonelik sistemi olacak. Bu sistemin ilk kademesi şu anda kullanılan PS Plus aboneliğine dahil olan ayrıcalıkları sunacak. İkinci kademe geniş bir PS4 oyun kataloğu ve yeni çıkan bazı PS5 oyunlarını içerecek. Son olarak üçüncü ve en yüksek kademe ise abonelerine, ilk iki kademedeki tüm ayrıcalıkların yanı sıra PS1, PS2, PS3 ve PSP gibi konsollara çıkan, nostaljik oyunları oynama fırsatı tanıyacak.

PlayStation, her ne kadar yeni konsol savaşında rakibi Xbox’ın önünde gözükse de Microsoft’un sahip olduğu Game Pass markasının tamı tamına on sekiz milyondan fazla abonesinin bulunması bu yarışın gerçek kazananın kim olduğu konusunda şüphelere yol açtı. Sony ilk başlarda Game Pass sisteminin kendileri için uygun olmadığını ve konsollarına özel olarak çıkarttıkları oyunların asıl hedefleri olduğunu savunsa da daha sonra bahsettikleri bu oyunları teker teker PC’ye getirerek, kendi oyuncularını bir manada yüzüstü bıraktı ve “PlayStation sahibi olmanın ne ayrıcalığı kaldı?” sorusunu sordurttu. Fakat gelen bu son haberler, sanıyorum ki PS oyuncusu olsun olmasın tüm oyun severlerin yüzünü güldürecek cinsten.

Valla bendeki haberler şimdilik bu kadar sevgili dostlarım. Siz ne diyorsunuz bu Spartacus projesi hakkında? Sizce PlayStation oyuncularının kalbini kazanmaya yeter mi? Abonelik sistemine dahil olan oyunları PC’de de oynayabilir miyiz biz? Yorumlara bekliyorum.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.