Hepinizin bildiği üzere oyun sektöründe bitmek bilmeyen türler dışı savaş ve platformlar arası sıkı bir çekişme var. Çok uzun yıllardır süregelen bu kapışmalar, oyun geekleri arasındaki satın alma savaşlarını da tetikliyor. Haliyle, en çok satın alınan isim olmak için de şirketler birbiri ardına yenilik patlatmaya çaba gösteriyorlar.

Kimileri bilgisayarda oyun oynamanın daha ideal olduğunu düşünürken kimileri de konsolların asıl oyun oynama aracı olduğuna inanıyor. Net ve ortak bir anlaşmaya varılamayacak olması bir kenara, bu çekişmeler elbette ki “parayı veren düdüğü çalar” mentalitesiyle işliyor. Bu durumda da konsol ya da bilgisayar fark etmeksizin her türlü tüketime sürüklüyor bizi. Malum, her bir Playstation cihazı bile bir öncekinden daha farklı bir sistemle karşımıza geliyor. Teknoloji geliştikçe de uyumluluk modu ile çok eski oyunları yepyeni ve gıcır cihazlarda çalıştırmak biraz anlamsızlaşıyor; haliyle hep bir model üstünü veya yenisini alma ihtiyacıyla yanıp tutuşuyoruz.

PS5-backward-compatible

2013’ten bu yana cayır cayır satışlar yapan Playstation 4 için artık ufaktan hoşça kal denmeye başlanıyor gibi, çünkü oyun basını ve bu mecraları takip eden tüketiciler, yavaştan Playstation 5 için gözlerini çok daha net açmaya hazırlanıyor. Hatta öyle ki, Playstation’ın yeni cihazı hakkında birtakım bilgiler sızdırıldı bile. Wired.com destekli bilgileri sizinle paylaşalım hemen:

  • 3. nesil AMD Ryzen işlemci
  • AMD’nin Radeon Navi ile desteklenen 8K‘ya kadar grafik çözünürlüğü
  • 3D ses teknolojisi (dramatik anlamda çok daha farklı bir deneyim olarak ifade ediliyor)
  • Daha hızlı işlem ve yükleme performansı için SSD kullanımı
  • PS4 ve PS-VR oyunları ile geriye dönük uyumluluk

Henüz net bir çıkış tarihi belirlenmemiş olsa da, 2020‘de Playstation 5’in satışa çıkacağı gibi bir söylenti var şimdilik. Onun dışında ise PS4 ile karşılaştırmalı fiyatının 100 $ civarı olacağı tahmin ediliyor. O yüz dolarlık fiyat farkı da, yukarıda saydığımız sızdırılan sistem özellikleriyle alakalı olacakmış.

maxresdefault-5

Bahsettiğimiz son iki özellik, muhtemelen kullanıcılar tarafından çokça beğenilecek diye düşünüyorum. Çünkü gb’larca büyüklükteki oyunların yüklenmesi için saatlerce beklemek yerine, artık bu süre önemli ölçüde kısalacak. Wired.com’un açıklamasına göre 15 saniyede inen içeriğin süresi artık 0.8 saniyeden daha kısa sürecekmiş -ki bu da ciddi bir hız demek. Daha önceki Playstation’larda görmediğimiz SSD kullanımı, bu açıdan müthiş bir ayrıcalık sağlayacak gibi.

Ayriyeten, geriye dönük PS4 ve PS-VR oyunlarını da Playstation 5 bünyesinde oynayabilecek olmamız, açıkçası en güzel haberlerden biri olabilir. PS4 ile bazı PS3 oyunlarını oynayabiliyor olsak bile, hepsinin uyumluluğu sağlanmadığından bu durum, oyuncular için yeterli olmuyordu. Şimdi ise PS4 oyunlarımızı dilersek PS5 ile oynayabilecek olmamız biraz yüreklere su serpebilir. Ancak ben bunun koşulsuz şartsız bir şekilde çat diye önümüze altın tepside sunulacağını sanmıyorum. Tek kârlarının da yüz dolarlık bir fark olacağını ise hiç mi hiç düşünmüyorum.

Ne dersiniz sevgili Sony geekleri, sizce bu sızan özellikler PS5 almak için yeterli bir sebep mi, yoksa Sony’nin bu konuda daha çok mu ekleme yapması lazım yeni cihazını satmak için? Siz olsanız yüz dolar farkla bir gelişmiş modelini almaya razı gelir miydiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.