DnDNext`le ilgili son bilgileri şurada paylaşmış ve Basic D&D`nin tahmini çıkış tarihi ve içeriğinden bahsetmiştik.

Ancak Wizards, sürpriz yaparak tahmini tarihten 15 gün kadar önce ilk kısmını Basic Rules ismiyle dün yayınladı. İndirme adresi ve konu başlıklarını da şuradan bulabilirsiniz.

Henüz incelemeyenler ya da dikkatli okuma fırsatı bulamayanlar için kısaca özetlemeden önce şunu belirtmekte fayda var. Eğer playtestleri takip ettiyseniz, son ürünün en son çıkan playteste çok büyük oranda benzediğini fark edeceksiniz.

Ayrıca Basic Rules`da sadece kurallar ve ırk/sınıf/büyü/ekipmanlar var. Yaratıklar, büyülü eşyalar henüz bulunmuyor:

Untitled-2

 1. Daha önce de söylediğim gibi, 4 temel sınıf var. Bunların da en düz versiyonları Basic D&D`de paylaşılmış. Level 1-20 arasını içeriyor. Benzer şekilde 4 temel ırk (insan, elf, cüce ve buçukluk) mevcut. Bunların da insan hariç, 2`şer alt türü (High elf, Wood elf gibi) bulunuyor.
  •  Cleric – PDF`deki oynanabilir tek cleric “life” domainli. Yani trickery, war, knowledge gibi değişik oynanışa sahip cleric değil de en temel, “healer” diye tabir ettiğimiz versiyonunu sunulmuş.
  •  Fighter – Sunulan fighter ise, manevralar, featler vs. gibi çok teknik bilgi içerenler değil de “champion” türündeki versiyonu. “Champion” herhangi bir uzmanlıktan çok kritik şansını arttıran, con. atışlarına kuvvetlendiren, kısacası pasif/kalıcı bonuslar veren bir çeşit fighter oynamanızı sağlıyor.
  •  Rogue – Diğerleri gibi, sunulan tek rogue versiyonu “thief”. Muhtemelen assassin, burglar gibi farklı türleri de eklenecek. Thief versiyonu (archetype), tırmanma, hızlı koşma, büyülü eşya kullanımı, el çabukluğu gibi konuları içeriyor.
  •  Wizard – Esasında wizardların oynanışları birbirine epey benzese de başlangıçta verilen versiyonu, “Evocation” okuluna sahip bir büyücü olma seçeneği. Evocation kısaca, fireball, lihtning bolt, blade barrier gibi doğrudan hasar veren büyüleri içeriyor. Sunulan evoker wizard olarak, alan etkili büyüleri daha dikkatli yapma, level 0 büyülerin hasar şansını arttırma gibi seçenekler var.
 2. PDF, tamı tamına 110 sayfa uzunluğunda, yani epey büyük. Oyunun oynanmasını sağlayan tüm kural ve kondisyonları içeriyor. Ayrıca büyülü olmayan ekipman (sadece silah ve zırh değil, yakıt, ip, binek hayvanları vs. türündeki akla gelen tüm alınıp satılanlar) tablosu da mevcut.
 3. Cleric ve wizardlar için level 1-9 arası büyüler de var. Sadece büyüler 30 sayfa kadar tutuyor.
 4. Bir yenilik olarak, sayısı çok olmamasına rağmen, çok detaylı ve rastgele hazırlanabilen backgroundlar var. Bunlarla halkın içinden çıkan çiftçi bir kahraman olabildiğiniz gibi, yol kesen bir haydut arka planına da sahip olabiliyorsunuz. Aklınızda birşey yoksa 8lik zarlar atarak rastgele de seçilebiliyor. Bu backgroundlara göre önerilen trait, ideal, flaw ve bondlar için de fikirler veriyor. Şahsen, genelde karakterine dair fikri olmayan oyuncuları düşünerek backgroundları hem beğendim hem de kullanışlı buldum.
 5. Dikkatimi çeken bir konu ise, PDF’de feat olmaması. Playtestin son versiyonunda, featler tek kullanımlı değil, aynı amaca yönelik geniş kullanımlı olarak tasarlanmışlardı. Yani dual wield feati aldığınız zaman, iki elde birer silah kullanma konusundaki gerekli birden çok yetkinliği kazanıyordunuz. Şu an PDF’de feat yok. Ancak Players Handbook`ta da olup olmayacağına dair bir bilgi henüz göremedim. Bilgisi olan varsa, yorumlara eklemekten çekinmesin.
Author

Bık bık bık bık, bık bık : Bık - bık bık bık? Bık - bık bık... Bık - BIK!!! Bık - Bık, bık, bık, bık bık...

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.