Altered Carbon, Richard K. Morgan’ın 2002 tarihli romanından uyarlanma bir TV dizisi. Açıyor Wikipedia’yı bakıyorsunuz neymiş diye. Kitapla ilgili makale, eseri tanımlamaya şu iki sözcüğü kullanarak başlıyor: hardboiled, bir de cyberpunk. İki janr ismi bu. Harboiled, ana karakterin bir suç vakasını çözmeye çalışırken kendini o vakadan çok daha büyük yozluklara bulaşmış bulduğu hikayelere verilen janr ismi. Cyberpunk da bilimde ileri seviye gelişmelerin, sosyal düzenin çatırdadığı toplumlarla birleştirilip sunulduğu öykülere deniyor.

İşte Altered Carbon’ı anlamak için şu iki konsepti bilmek yetiyor. Güzide hikayemizde insanoğlu ölümü yenmiş. Bilinç dijitize edilip, başka bir vücuda aktarıldığı için artık başka bir seviyedeyiz. Bu başka seviye de, başka yozluklar getirmiş elbette. Bu tip yozluklarımızın merkezinde durup, bize hikayeyi tanıtacak olan karakterimiz de Takeshi Kovacs. Kendisi eski asker, zihni asılı kalmış bir yerde. Bir anda başka bir vücutta tekrar can buluyor. Neden? Çünkü çok zengin, çok güçlü Laurens Bancroft onun bir cinayeti çözmesini istiyor.

Cinayetin kurbanı da, o bu çok zengin, çok güçlü insanın ta kendisi.

Yani vay babam, gerçekten de mükemmel bir evlilik bu. Mükemmel. Kadro da epey keyifli gözüküyor. Baştan bizim gönlümüzü çalan kişi Laurens Bancroft’u oynayan James Purefoy. Kendisini Rome izleyicileri muhteşem Markus Antonyus performansından anımsayacaklardır. Öteki tarafta Takeshi Kovacs olarak da Suicide Squad, House of Cards ve The Killing’den tanıyor olabileceğiniz Joel Kinnaman var. Dizinin yaratıcısı da bu arada Shutter Island’ı yazan Laeta Kalogridis. Kendisinin özgeçmişinde Terminator Genisys de var, ama Shutter Island o kadar iyiydi ki bunu affediyoruz.

Altered Carbon’un çıkış tarihi 2 Şubat 2018. Çıktığı gibi şu linkten de izleyebiliyor olacaksınız. Dizi fragmanından vaat ettiği görsel kudreti tümünde sergilerse, o hardboiled hikayelerin içinden çıkılamayan rezillik hissiyatını cyberpunk dünyaların albenili karanlığıyla güzel birleştirirse gönlümüz ferahlar. İnşallah da birleştirebilir! Sizin yorumlar ne?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.