Şimdi bir şeyi çok açık yüreklilikle söyleyelim, 2017’nin Aralık ayında “X sinemacı, Y setinden kovuldu” diye manşet atınca insanın aklına işin içinde bir cinsel taciz vakasının olduğunun gelmesi kadar doğal bir durum yok. Hele ki burada mevzubahis Bryan Singer gibi, daha önceden bu konularda hakkında iddialar da bulunan bir isimse kulaklar otomatikman dikleniyor. Gelin görün ki, Bohemian Rhapsody setinde yaşananlar çok daha farklı. Çok daha masumane. Çok daha da enteresan.

Önce kısa detayları geçelim. Bohemian Rhapsody, ismiyle müsemma, bir Queen biyografisi. Başrolünde de mutlaka anımsayanlarınız çıkacaktır, Mr. Robot‘un ödüllü oyuncusu Rami Malek var. İşte o filmin yönetmenlik koltuğunda da Singer oturuyordu. Singer malumunuz, X-Men, Superman Returns, Usual Suspects gibi filmlerin yönetmeni, deneyimli bir sinemacı. Kendisi bugün itibariyle projeden uzaklaştırıldı. Sebep?

Adam seti asmış.

Bryan Singer

Söylenenlere göre Singer defalarca seti asmış. Baya sete gitmemiş yani gitmesi gereken günlerde. Kimse de ulaşamamış. Bazı günlerde görüntü yönetmeni görevi devralmak zorunda kalmış, bazı günlerde ise komple prodüksiyon aksamış. Çünkü Singer’ın set asmaları birkaç saat değil, birkaç gün. Bryan paşa bunu birkaç kere yapmış ve denilene göre bu davranışı Rami Malek ile de kavga etmesine sebep olmuş. Hatta filmde Queen’in menajerini canlandıran Tom Hollander filmi bırakma kararı vermiş, zor döndürmüşler.

Singer’a sorunca deneyimli sinemacı “ailevi sağlık problemlerim vardı” diyor ancak enteresan olan ne biliyor musunuz? Bu olayla birlikte Singer’ın bunu Superman Returns ve X-Men: Apocalypse setlerinde de yaptığı ortaya çıktı. Hatta Fox bilakis Apocalypse’de de bu set asmalar sık yaşandığı için fişi çekme kararı almış bu sefer. Ki bu kararın ne kadar dramatik olduğunun da altını çizmemiz gerekir. Büyük prodüksiyonlarda çayın demine kadar her karar yönetmenden geçer. Dolayısıyla yolun yarısında yönetmen değiştirmek büyük sekteye uğratır, büyük zarar yaratır. Böylesi bir kararı almak için baya canından bezmiş olması lazım stüdyonun.

Şimdi filme ne olacağı merak konusu. Halihazırda görevi birkaç gün icra eden görüntü yönetmeni Thomas Newton Sigel‘in görevi yekten devralması akla en yatan tercih. Ancak elbette stüdyo deneyimli bir isim de isteyebilir. Bakıp göreceğiz.

Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.