Biz geeklerin vakit geçirmek için çok fazla seçeneği var aslında. Sevdiğimiz bir şeyin kitabını okuyabilir, filmini izleyebilir, varsa oyununu oynayabilir veyahut herhangi bir ürünü varsa kullanmak üzere satın alabiliriz. Bu konuda oldukça geniş, hatta sınırsız, bir palete sahibiz; o spesifik rengin hangi tonunu istersek bulabilmemiz çoğunlukla mümkün. Prince of Persia‘nın bir sinema filmi olarak uyarlanmasını düşünün. Ya da küçükken oyuncağıyla oynadığınız küçük bir Barbie bebeğini ele alın; yakın zamanda Margot Robbie’li film çekeceklerini açıkladılar misal. Bir şeyi seviyorsanız yani, modern dünyada her türlü alanda onu tüketmeniz mümkün oluyor gittikçe.

Size bir soru o zaman: David Liss ismini daha önceden duymuş olanınız var mı? Yoksa bile artık olacaktır diye düşünüyoruz. Çünkü kendisi, Playstation 4 ile çıkan Marvel’s Spider-Man oyununun senaryosunu kitaba uyarlayan kişi. Evet evet, oyunu bir kitaba uyarlamış Liss. Böyle söyleyince kulağa çok yabancı ve garip geliyor, değil mi? İnanın bir edebiyatçı olarak ben de aynı tepkiyi vermekten alamadım kendimi ilk seferinde.

a65sd4asd4as

“Nasıl yani, oyunun kitabı mı? Ama… Bu oyunlar kendi tercihlerimize göre şekillenmiyor muydu?” gibisinden bir merakla bu işe baktığımı söyleyebilirim. Her ne kadar kitap uyarlaması, oyunun öncesinde geçiyor olsa da, bu oldukça ilginç bir format bizler için. Çünkü daha önceden bir oyunu bizzat deneyimlemek yerine bir başkasının oynayışı ile izlemek veya film/dizi olarak uyarlanan materyalini tüketmek o kadar da aşırı bir nokta değildi. Ancak kitap… Bakın, oyun sektörünün görselliği ile film ve dizi sektörünün görselliği birbirine çok daha yakın iki husus. Fakat tamamen kelimeler ve hayal gücüyle şekillenen bir edebiyat dünyasında oyun görselliği ve dinamikliği nasıl işleyebiliyor? İşte cevaplanması gereken soru da bu aslında.

Ve biliyor musunuz, sanırım gittikçe format değiştiren tüketim dünyamızda bu da yepyeni bir kapı olacak – yani en azından benim için. Uygun platforma ya da oyuna sahip olmadığım için bizzat oynama şansına erişemediğim Marvel’s Spider Man’i, bir kitapkurdu olarak roman haliyle okuyacak olmak bana şu an çok ilgi çekici geliyor, ne yalan söyleyeyim. İmkanım olmayan bir deneyimleme yolu yerine yepyeni ve daha farklı bir şekli sunuluyor bizlere, farkında mısınız? Bu, oyunun kitaba uyarlanması olayını İthaki Yayınları’nın basmış olduğu God of War için de aynı şekilde düşünüyorum mesela.

a6sd4as5d

Benim gibi içinizde böyle bir olayın nasıl olduğunu merak eden, başarılı bir uyarlama olup olmadığına göz atmak isteyenler varsa size müjdeli ve çok özel bir haber vermeye geldim: Marvel’s Spider Man oyununun kitap uyarlaması olan Spider-Man: Düşmanca Devralma‘ya ilk kısa bakışı Geekyapar.com sayfalarında tam şu an ve şu saniye sizlere sunuyor olmaktan dolayı inanılmaz mutluluk duyuyorum!

Evet, İthaki Yayınları’nın güzel kıyağı sayesinde bu kitabı ilk olarak bizim sayfamızda deneyimleme şansına sahipsiniz! Hatta daha fazla lafı uzatmadan sizi bu kısa ön okuma örneği ile baş başa bırakmak istiyorum. Zira daha önceden oyununu oynayanlarınız varsa bir de ön okumaya bakıversin ve ona göre kolay bir karşılaştırma ortamı oluşturalım istiyorum, ne dersiniz?

O zaman buyursunlar efendim, resmi dağıtımından önce ilk okuma şerefi sizlerindir sevgili Geekyapar.com’un özel ve kaliteli okurları!

1 2
Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.