Spider-Man‘in Marvel Cinematic Universe dahilinde çıkan ikinci solo filmi Spider-Man: Far From Home‘un fragmanı tüm internetlere düştü sevgili geekler. Bu düşmeyle birlikte, pek çok noktada heyecan verici bir fragmanla karşılaştık. Fragmanın ortasında muhteşem bir giriş yapan Nick Fury bir yana, geçen filmden kalma “May Hala kim olduğumu biliyor” meselesinin üzerine oynamaları öbür yana, Jake Gyllenhaal hüviyetinde tanışacağımız Mysterio‘nun filme kahraman kılığında girmesinin ilginçliği başka yana; genel olarak doğru notalara basan ama çok da konu detayı vermeyen bir fragman. Hydro Man bile var. Ne güzel.

Buraya kadar sırf fragmanı izleyip gidecekler için ılık götlü ve yuvarlak konuşmalar yaptım. Şöyle izleyin, sonra ben ağzımı bozacağım.

Bu fragmanı böyle yapıp, böyle yayınlayan ve şu tarihte internetlere yükleyen her kimse salaktır ve gerizekalıdır. Kimse gelsin, yüzüne de söylemek isterim. Bu kararı bir şirket verdiyse, bu şirket ister Marvel olsun ister filmin dağıtımcısı Sony; komple tüm elemanlarıyla karşıma gelip sıra durabilir, çalışan sayısı gözetmeksizin sadece yemek ve su için mola vererek kendilerine gerizekalı ve salak olduklarını bizzat da söylemek isterim.

Bakın, bir film var. Adı Avengers: Endgame. Nisan ayında vizyona girecek. Bu film, Far From Home, Temmuz ayında vizyona girecek. Bu iki film, beraber aynı dizide geçiyorlar. Dizi bunlar. Kelime anlamıyla, bunlar bir dizi film. Birbirlerini takip ediyorlar ve birbirlerinden besleniyorlar. Dürüst olalım, bazılarını izlememiz için zaten bu diziye ait olmalarından başka bir sebep de yok. Kaçımız Ant-Man and the Wasp MCU’ya dahil olmasa izlerdi? Çok azımız. Bu bir dizi. Böyle yapılıyor. Böyle takip ediyoruz.

Başka diziler de takip ediyoruz. Haftalık çıkıyor onlar. Onların da fragmanları oluyor. Üstelik onlar böyle hype değil, baya satış için yapııyor. “Haftaya kesin gel abi” demek için yapılıyor. Hayal edin ki Game of Thrones‘da Daenerys’in Dothrak’ların elinde zulüm gördüğü bölümün hemen ertesinde; üç bölüm sonrası için bir fragman çıkıyor, Daenerys tahtı geri ele geçirmiş, fragmanda bize mağrur mağrur bakıyor. Hayal ettiniz mi? Ettiğiniz hayalde aradaki üç bölümün gazı biraz kaçtı mı?

Bu fragmanın bugün çıkması lazım mıydı? Nisan sonrası pazarlamaya başlansa ne olacak, gitmeyecek miyiz Spider-Man: Far From Home‘a? Ant-Man and the Wasp‘ı adam yerine koyup da Infinity War sonrası 600 milyon dolar gişe kazandırmış olan MCU seyircisi Spider-Man’e üç ay az hype’landı diye bilet almayacak mı?

Bakın, kimsenin bana Spider-Man’in Endgame sonrası geri döneceğini anlatmasına gerek yok. Fakat şu an bu dizinin farklı bir yerinde, havasındayız. Endgame fragmanı gerizekalı insanlar tarafından yapılmadığı için bu tongaya düşmeden, bir matem havasında çıktı karşımıza. Captain Marvel fragmanı zaten bu konuda geçmişte geçtiği için yırtıyor. Bu fragman sadece hava bozuyor, tat kaçırıyor; üstelik kesim biçim olarak da epey kaliteli bir fragman zamanlama konusundaki ahmaklık yüzünden etkisini kaybediyor.

Söyleyeceklerim bu kadar. Ben bu fragmanı mesleki mecburiyetten dolayı izledim, yazımı yazdım, müsaadenizle varlığını unutmaya gidiyorum. Kendinize iyi bakın.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.