Koşun Spider-Man: Far From Home fragmanı bir geldi, pir geldi!

Henüz Avengers: Endgame’in üstünden bir ay geçmeden Marvel yeni fragmanı adeta bomba gibi bıraktı. Fragman hakkındaki duygularım karışık; bir yandan çok sinirlendim bir yandan da çok gaza geldim. Fragmanı biraz konuşalım derim, ama Endgame’in izlemediyseniz spoiler var dikkat edin. Evet yanlış okumadınız, Far From Home içinde Endgame spoilerı var!

Sinirlendiğim noktayı önceden söyleyeyim diyorum. Hatırlarsanız Infinity War sonrası insanların en büyük isyanlarından biri The Snap’in illüzyonunun bozulmuş olmasıydı. Spider-Man: Far From Home duyurulmuştu,  demek oluyor ki Spider-Man bir sene sonra geri dönecekti. Yapımcılar da adeta Şaban sesiyle “yeni film prequel olabilir kiii” diye cevaplar veriyorlardı. Ama hepsi yalanmış, oyunmuş, kandırmacaymış! Resmen yaptıkları her açıklamanın ardından “kıhkıh” gülmüşler. Film Iron Man’in yasını tutarak başlıyor daha ne olsun! Fragman başlamadan sağ olsunlar bizi spoilerlar için uyarma görevini de Spidey’imiz Tom Holland’a vermişler. Peter’a olan sevgimden kızamıyorum da kendisine. Neyse sinirim geçtiğine göre fragman detaylarına inelim.

spider-man-far-from-home-sony

Endgame sonrası yeni Iron Man olacak mı diye konuşuluyordu hatırlarsanız; Pepper’ın yeni takımı, War Machine’in zaten uzun zamandır Iron Man benzeri teknolojiyi kullanıyor olması… Hatta Iron Man 3’teki çocuk bile yeni Iron Man olabilir deniyordu. Fragmana göre bu büyük sorumluluk Happy ve Nick Fury tarafından Spidey’e iteleniyor. Mahallemizin Spider-Man’i ise buna hazır değil. Filmin hangi yılda geçtiğini tam olarak bilmiyoruz, fakat tahminimce Iron Man’in destansı fedakarlığının üstünden çok zaman geçmemiş. Tony’nin onun için yaptığı son takımı giyen Spider-Man’in içi buruk. Bir yandan baba figürüne en yakın kişiyi kaybetmenin verdiği kayıpla boğuşurken, bir yandan da yeni Iron Man olma baskısıyla karşı karşıya. Filmde hangi kararı seçecek merak içindeyim. Bana kalırsa yine mahallemizin Spider-Man’i olarak devam edecek. Fakat Nick Fury’nin de dediği gibi, adam uzaya gitti! Biraz büyük düşünmeye başlasa hiç de fena olmaz.

Nick Fury demişken, Samuel abimizi özledik, değil mi? Marvel Sinematik Evreni’nin en büyük iki filminde gözlerden ırak olan Fury, Far From Home’da geri dönüyor. Hem de ne dönüş! Bu filmde üstlendiği rol epey büyük, zira Spider-Man’i yeni Iron Man yapma görevini üstlenmiş. Spider-Man’i artık evrenler arası görevlerin içine sokan Nick Fury, Avengers 2.0 ekibini hazırlamaya başlamış bile. Thor yok, Captain Marvel’a ulaşılamıyor. Bakalım ekibin esas üyeleri kimler olacak?

spiderman-farfromhome-mysterio-nohelmet

Bir dakika, evrenler arası görevler mi?! Fragmanın bıraktığı en büyük bomba multiverse, yani paralel evrenler kavramının Marvel Sinematik Evreni’ne girişinin onaylanması oldu. Şu yazımdan da hatırlarsanız, Endgame’de paralel evrenlerin varlığı ima edilmiş ancak tamamen onaylanmamıştı. Far From Home’da ise onaylandığı yetmiyormuş gibi üstüne bütün hikaye paralel evrenlerin neden olduğu kaos üzerine kurulmuş. Jake Gylenhall’ın canlandırdığı Mysterio ile birlikte paralel evrenlerden gelen bir sürü yaratık var ve Spider-Man’nin amacı Mysterio ile birleşip bunları durdurmak. Mysterio’nun Spider-Man çizgi romanlarda bir kötü karakter olduğunu düşünürsek beraber çalışmaları hayra alamet değil.

spider_man_far_from_home_DF_28400_rv2.0

Fragmanda bir de Peter Parker’ın arkadaşlarını görüyoruz. Sanırım Peter’ın arkadaşlarının hepsi The Snap’le gitmiş, The Snap 2 ile geri gelmişler, herkes aynı yaşta gözüküyor. Filmde Spiderman kadar lise öğrencisi Peter Parker’a da yer verilecek gibi. MJ ile Peter’ın arası nasıl olacak diye zerre merak etmesem de, Peter Parker’ı izlemenin de en a Spiderman’i izlemek kadar keyifli olacağına eminim.

Özetle fragmanı Endgame’in dumanı sönmeden yeni bir ateş yakma çabası olarak görüyorum. Film bol esprili ve bol aksiyonlu olacak gibi, zaten bir Spider-Man filmi için en temel gereksinim bunlar. Umarız film Homecoming, ardından Infinity War ve Endgame’in yarattığı büyük bir Spider-Man beklentisini karşılar. Karşılamazsa başka bir evrende bu beklentiyi karşılayan bir film muhakkak vardır.

Author

Dizi bağımlısı bir beyaz yakalı. Kedisine çekmiş, en büyük zevki miskin miskin yatmak. Kendisi ve kedisini sosyal medyada bulabilirsiniz. @asliozkeles

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.