Spider-Man: Homecoming fragmanı bir anlamda, Marvel’ın yıl sonu hediyesi hüviyetinde karşımıza çıktı. E bu kadar önemli bir filmin fragmanı geliyorsa, bizim de ondan birkaç çıkarım yapmamız gayet normal takdir edersiniz ki. Fragmanda kare kare analiz yapacak kadar fazla detay yok, ancak birkaç paylaşılması gereken çıkarım olduğuna inanıyoruz. Gelin beraber adım adım ilerleyelim. İsterseniz bir önce bizim altyazılarımızla fragmanı izleyin, sonra da hemen geçelim!

 

Tamam mıdır? Buyurun!

 

1. Sokak Seviyesi!

Spider-Man Homecoming Trailer Breakdown (2)

Şimdi sizi şoke edebilecek bir şey söyleyeceğim: Biz Marvel’da daha henüz hiç sokak seviyesi süper kahraman görmedik. Gerçekten. Marvel’ın Netflix evreninin esasında bunun üstünden yükselmesi gerekiyordu, ama o bile ilk dizisinden Daredevil’la Kingpin’i kapıştırdı, sonra Hand’e vardırdı; Jessica Jones Purple Man, Luke Cage de Cottonmouth ile yarıştı. Şu sahne, Marvel’ın fragmanı açmasına karar verdiği şu sekans, çizgi romanlarda “sokak seviyesi” denirken kast edilen şey işte. Banka soyuluyor, birinin durdurması gerekiyor. Kim? Tabii ki mahallenizin arkadaş canlısı Örümcek-Adam’ı!

 

2. Gerçek New York

Spider-Man Homecoming Trailer Breakdown (3)

Peter Parker’ın sınıf arkadaşları neredeyse tamamen etnik değişimlere uğramışlar. Buna hönkürenler illa ki olacaktır, ancak biz bir şeyin altını çizmek istiyoruz: Eğer Homecoming, New York’ta tamamen beyaz çocuklardan oluşan bir lise portresiyle piyasaya çıksaydı, Amerika’da buna gülerlerdi. New York dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri, ve nüfusunun büyük bir bölümünü Afro-Amerikanlar ve Latino kökenli insanlar oluşturuyor. Özellikle Spidey’nin memleketi, yani Queens, bu konuda tam bir cümbüş. Queens sakinlerinin %28’i Hispanik, %26’sı Asya kökenli, %20’si siyahi. Beyazların oranı Asyalılarla aynı, Hispaniklerden az: %26. Yani 2016 yılında tutup da, tüm çekirdek kadrosunun beyazlardan oluştuğu bir lise filmi çekmek, en hafif tabiriyle, komik. Kızmadan önce, aklınıza bunu getirin.

 

3. Akıl Hocası Tony!

Spider-Man Homecoming Trailer Breakdown (4)

Biz eğitimli işkembemize güveniyoruz. Her ne kadar fragmanı domine etse de, bizce Robert Downey Jr’ı filmde Iron Man olarak çok da fazla göremeyeceğiz. Daha ziyade Tony olarak Peter’a akıl verecek, bir de çok belli ki Peter için “beni ciddiye almıyor!” draması yaratacak. Kuvvetle muhtemel Vulture tehdidi büyürken, Tony Spidey’yi yedekte tutmak isteyecek; Spidey başına buyruk inisiyatif alacak, Tony son kavgaya onu kurtarmak için dahil olacak. Bundan büyük bir yer kaplarsa, şaşırırız.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.