Marvel Cinematic Universe duyurulduğundan itibaren bizi “hype” kelimesinin gerçek anlamını gösterdi. Bu sinematik evren bünyesinde çıkan her filme, bir öncekinden biraz daha fazla heyecan duyduk, biraz daha coştuk, biraz daha gelmesini sabırsızlıkla bekledik. Infinity War ve End Game çıktığında ise bu heyecanımızın artık pik noktasına ulaştığını ve Marvel’ın, bu noktadan sonra bizi heyecanlandıracak bir proje çıkartamayacağını düşündük. Ama yanıldık… Marvel, End Game’den sonra bile bugün bizi hâlâ şaşırtmaya ve heyecanlandırmaya devam ediyor. İnanmayanlar için işte kanıt niteliğinde Spider-Man: No Way Home fragmanı!

Başlangıçta hemen fragmanımızda, olması beklenen ve sızdırıldığı söylenen birçok şeyin olmadığını söyleyelim. Daha Multiverse’ün duyurulduğu ilk günden bu yana filmde, Tobey Maguire, Andrew Garfield ve Tom Holland‘ın birlikte rol alacağı söyleniyor, ilk fragmanda bu söylenti doğru çıkmayınca “Marvel bütün bombaları ikinci fragmana saklamış” dedikoduları dönüyordu. Ama bugün gelen fragmanla ne yazık ki bekleyenlerin hayalleri bir kez daha suya düştü. Ya Marvel, sızıntılara karşı önlem alıp fragmana bir ayar çekti ya da arkadaşlar artık gerçekten Tobey, Andrew ve Charlie Cox filmde yer almıyorlar. Bu gerçeğe kendimizi ne kadar alıştırırsak o kadar iyi. AMA!

Tamam, şimdiye kadar hem Marvel hem de tüm oyuncular filmde yer almayacaklarını birden çok kez belirttiler ve gelen fragmanlar da her geçen gün bunu kanıtlıyor fakat bir geek önce umut eder, sonra teori kurar öyle değil mi? Bizim de hâlâ umutlarımız var ve teorilerimizi de sizden sakınacak değiliz. Dün gece yayınlanan fragmanımızın, Brezilya’daki versiyonunda Lizard’a atılan görünmez bir yumruk olduğuna şahit oluyoruz. Bu da filmdeki bu sahnede olan ve fragmandan çıkarılan biri olduğu anlamına geliyor. Bunun kim olduğunu şimdilik bilemeyiz tabii, belki yine ters köşe yapıp bir Avengers getirirler. Ama yine de Tobey, Andrew ve Tom Holland’ı birlikte izlemek için olan ümitlerimizin asla sıfır olmadığını söyleyebiliriz.

Spider-Man: No Way Home filminden oyuncu seçimleri geldikçe biz de haklı olarak filmdeki kötü adamların çokluğundan bahsettik ve bunda da yerden göğe kadar haklıydık da. Fakat sanırım gözden kaçırdığımız ya da bilerek atladığımız bir nokta vardı ki o da bu karakterlerin kendi evrenlerinde ölü olmalarıydı. Doctor Strange ve Peter Parker’ın yaptıkları büyü sayesinde farklı bir evrende hayata dönen, kafası karışık bu karakterler en büyük düşmanları Peter Parker’a saldırıyorlar bir anda. Muhtemelen başlangıçta Peter’ı hırpalayacak ama daha sonra onun tarafına geçecek Doctor Otto Octavius’un yönlendirmeleri sonucunda Peter, eğer Doktor Strange ile yaptıkları büyüyü geri alırlarsa ölümden geri getirdikleri bu karakterleri, tekrar ölüme göndereceğini fark edecek ve bunu yapmak istemeyecek. Bana öyle geliyor ki bunda da Doktor Octopus ile kuracağı arkadaşlığın büyük bir etkisi olacak. Tabii Peter’ın bu ani karar değişikliğine Doctor Strange’in de söyleyecek birkaç sözü olacak.

Biz “Acaba hangi kötü adam Peter’ı daha fazla zorlayacak” diye düşüneduralım, filmde Peter Parker’ın karşısına çıkacak en büyük rakip bizzat Doctor Strange’in kendisi olacak gibi gözüküyor. Yaşadıkları fikir ayrılıklarından dolayı birbirlerine düşen Doctor Strange ve Spider-Man oldukça epik bir mücadele izletecekler bize. Bu mücadelenin, filmin tamamına yayılmasını beklemiyorum ama yine de çok sevdiğimiz iki süper kahramanın birbirleri ile olan savaşını izlemesi hem keyifli hem de acı verici olacak bizler için.

Fakat bu ikinci fragman ile birlikte benim bu Doctor Strange’in, bizim Doctor Strange’imiz olduğuna dair inancım daha da azaldı. Önce evreni tehlikeye atacak ve sonuçlarından emin olmadığı bir büyüyü yapan, daha sonra bu büyüyü geri almak için Spider-Man’i evire çevire pataklayan, kendi yaptığı hatayı düzeltmek için bir grup lise öğrencisi görevlendiren ve bunu yaparken de “Scobby Doo this crap” şeklinde anlamsız direktifler veren bir adamın bizim Doctor Strange’imiz olduğuna inanmak istemiyorum. Ya baya kötü bir Doctor Strange varyantı ile karşı karşıyayız ya da bir Skrull saldırısı ile. Aksini düşünmeyi istemiyorum.

Şimdi gelelim kötü karakterlerimize. Fragmanda Doctor Octopus, Green Goblin, Lizard, Sandman ve Electro’yu görüyoruz. Bunlar arasında Doctor Octopus için ne düşündüğümü zaten söyledim, sadece Alfred Molina’yı bir kez daha bu rolde görmenin bana büyük bir mutluluk yaşattığını ekleyebilirim. Willem Dafoe’nun canlandıracağı Green Goblin her ne kadar başlangıçta kendisini tanıdığımız yeşil kostümüyle çıksa da karşımıza, fragmanın sonlarına doğru daha siyah bir kostüm giyiyor. Öte yandan Jamie Foxx’un canlandırdığı Electro karakteri, Amazing Spider-Man 2 filmindeki halinden bir hayli uzaklaşarak, çizgi romanlardan aşina olduğumuz Electro portesine yaklaşmış. Özellikle güçlerini kullandığı anda ortaya çıkan görüntü tam anlamıyla çizgi romanlardan fırlamış gibi gözüküyor. Bayıldım!

Son olarak konuşmamız gereken bir sahne kaldı o da tabii ki yüreklerimizi ağzımıza getiren ve kötü anıların zihnimizde yeniden canlanmasını sağlayan MJ’in düşme sahnesi. Yahu bunu bize bir kere yapın be Marvel. Gerçekten ben ikinci kere Spider-Man’in sevdiceğinin bu şekilde düşerek ölmesine dayanamam. Fragmanı izlerken bile kötü oldum, filmde bir de bu sahnenin sonu kötü biterse ne olur düşünmek dahi istemiyorum. Bu arada bazı söylentiler tam olarak bu sahnede Andrew Garfield’ın ortaya çıkacağını ve MJ’i kurtararak, kendi başına gelen trajedinin bir kez daha gerçekleşmesini önleyeceğini söylüyorlar. Biz de hiçbir şeyi istemediğimiz kadar bu söylentilerin gerçek olmasını istiyoruz.

MJ bu sahnede ölür mü ölmez mi onu bilemem fakat bildiğim bir şey var ki bence artık Marvel’ın Spider-Man filmlerinde Zendaya’yı son görüşümüz olacak bu film. Hem daha önce söylediğimiz, filmin temasının Spider-Man: One More Day  çizgi romanlarına çok benzemesi hem de bu fragmandaki düşme sahnesi, bizi yavaş yavaş Zendaya’nın yokluğuna alıştırmaya çalışıyorlar gibi geliyor bana. Zendaya artık bir Marvel filminde yan karakter olarak oynamak için fazla büyük bir isim hâline geldi ve bence Marvel da bunun farkında. Ben şimdiden söyleyeyim, kendimizi ona göre hazırlayalım.

Benim fragmanda dikkatimi çeken konular, ayrıntılar bunlar. Siz nasıl buldunuz fragmanı sevgili dostlarım? Siz neler yakaladınız fragmanda? Yorumlara gelin teorilerimizi kapıştıralım.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.