Beşinci neslinin piyasaya sürülmesinin ardından uzunca bir süre sessiz kalan PlayStation, bu sefer düzenlenen showcase ile gündeme damgasını vurmayı başardı. God of War’dan Spider-Man’lere birçok oyun gördüğümüz bu etkinlikte göze çarpan oyunlardan bir tanesi ise Forspoken oldu.

Square Enix’in yayıncılığı altında çıkacak Forspoken isimli oyunun arkasındaki firma, Luminous Productions. Luminous Productions, daha önceden Final Fantasy XV’in Stadia versiyonunu yapmış olmakla birlikte, pek de ismi duyulmayan bir firma olsa da oyunun fragmanı çok güzel şeyler vadediyor.

Kedimiz ile şehirden taşınırken bir portaldan geçip fantastik bir evrene girerek başlayacağımız bu oyun, bir aksiyon rol yapma oyunu olacak. Kolumuzdaki büyülü bilezik eşliğinde en güçlü ve en ürkütücü tantas olan Tanta Sila ile yüzleşmeye gittiğimiz bu serüven, oldukça keyifli olacak gibi duruyor.

Oyunun hikâye özeti ise PlayStation bloğunda şöyle anlatılmış:

“Frey, New York’ta zorlu şartlar altında yetişmiş, yönünü kaybetmiş ama buna rağmen ayakta kalabilmiş, cesur, şehirli bir genç kadın. Hayatı hiç de kolay olmayan bu kadın, artık 21 yaşına girmek üzere. Frey, bütün fantezi ve korkuların oldukça gerçekçi olduğu Athia’ya büyülü bir şekilde taşındığında, işler beklenmedik bir şekilde değişir.
Frey’i oynarken Athia’ya yaşayan korkunç yaratıklarla savaşmak için yeni keşfettiğiniz büyülü yeteneklerini kullanmanız gerekecek. Eve dönmek için Athia üzerinde hakimiyete sahip, yıkıcı ve çok güçlü olan Tanta’larla da mücadele edeceksiniz.”

Hikâyesinin yanında grafikleri ile de insanları etkilemeyi başaran oyun, yeni nesil konsolun gücünü gösterir seviyede. Güzel grafiklerinin yanında insanı içine çeken bir tarzı var ve yaratılan dünyayı keşfetme isteği uyandırmayı başarıyor. Ormanlar, kaleler ve yıkık yapılar arasına oradan oraya zıplamak için sabırsızlanıyorum.

2022’nin baharında çıkması planlanan oyun, PlayStation Showcase’te gösterilmiş olsa da hem PlayStation hem de bilgisayar oyuncuları tarafından oynanabilecek. Henüz bir platformda satışa sunulmadığı için 60$ bandında mı yoksa  70$ bandında mı çıkacak ve ülkemizdeki fiyatı ne olacak tahmin etmek güç. Forspoken gördüklerimden hareketle kesinlikle şans vereceğim bir oyun olmayı başardı. Peki, siz bu oyuna bir şans verecek misiniz?

Yazan: Mahmutcan Şanlı

Author

Dünyanın en ihtiyacı olduğu anda ortaya çıkarak çeşitli konularda fikirlerini belirten yazarlar. Bir konuk yazar asla geç yazmaz, erken de yazmaz. Onlar, tam yazmaları gereken zamanda yazarlar.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.