Birkaç yıl öncesine kadar her Marvel filminde beklediğimiz iki özel an vardı. Biri hâlâ devam etmekte olan post-credit ve end-credit sahnelerini beklemek diğeriyse en sevdiğimiz kahramanları okumamızı, izlememizi sağlayan büyük üstat Stan Lee’nin cameolarıydı. Dört yıl önce aramızdan ayrılan büyük üstat, son olarak 2019 yılında gösterime giren Avengers: End Game filminde bizlerle buluştu ve son cameosunu yaptı. Biz de bu son cameoyu, Stan Lee’yi herhangi bir Marvel filminde göremeyecek olmanın verdiği üzüntüyle izledik. Fakat anlaşılan Marvel Cinematic Universe’de son diye bir şey yokmuş. Marvel, Stan Lee’nin ismini ve yüzünü yirmi yıl daha kullanmasına izin veren bir anlaşmaya imza attı!

Marvel ile Genius Brands ve POW! Entertainment arasındaki gerçekleşen anlaşmaya göre Marvel, önümüzdeki yirmi yıl boyunca Stan Lee’nin ismini, sesini, yüzünü, imzasını daha önce kayıt altına aldığı ses ve görüntülerini önümüzdeki yirmi yıl boyunca tüm sinema ve televizyon projelerinde kullanabilecek. Sadece bu kadar da değil ayrıca Disney, Stan Lee’ye özel tema parkları yapma, hâlihazırdaki bulunan parklarında Stan Lee’nin yüzünü, sesini, imzasını kullanma ve bu parklarda Stan Lee’ye özel ürünler satma hakkını da elinde bulunduracak.

Her ne kadar Stan Lee’nin kızı tüm bu hakların POW! Entertainment şirketinde kalmaya devam etmesini istediği için bu anlaşmaya engel olmaya çalışsa da başaramamış ve nihayetinde Stan Lee’nin yukarda bahsettiğimiz tüm bu hakları Disney’in eline geçmiş.

Peki, bu ne demek oluyor? Aslında az çok hepimizin ilk aklına geldiği üzere önümüzdeki yirmi yıl boyunca her Marvel projesinde Stan Lee cameosu görmeye devam edeceğimiz anlamına geliyor bu anlaşma. Bu cameolardan bazıları sadece ses, bazıları sadece görüntü olacaktır. Fakat çok büyük projelerde, daha önce yine Disney’in; Peter Cushing‘i Rogue One’da, Carrie Fisher‘ı ise Rise of the Skywalker’das projelerinde kullandığı gibi özel efektlerle birlikte Stan Lee’yi görmeyi bekleyebiliriz. Her ne kadar büyük ustayı bir kez daha MCU içerisinde görmekten dolayı mutlu olsam da kapitalizmin ete kemiğe bürünmüş hâli olan Disney gibi bir şirketin, gönüllerimizde büyük bir yere sahip olan Stan Lee gibi bir değerin tüm haklarını elinde bulundurmasına tadım fena kaçıyor. Tamam şimdilik Kevin Feige’ye, Stan Lee’nin mirasını etkileyecek bir şey yapmaması konusunda güveniyoruz fakat işte Disney’in para için yapabileceklerini düşündükçe korkmadan edemiyoruz. Umarız Stan Lee’nin hatırasını zedeleyecek bir şey yapmazlar…

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.