Star Wars filmleriyle ilgili George Lucas’ın özel versiyonlar ve DVD’ler için yaptığı değişiklikler geek dünyasının en tartışmalı konularından biriydi uzun süre. İlk el ateşi Greedo’nun açması, değişen müzikler, bir milyar sonradan eklenen efekt sahnesi… Disney seriyi alıp güzelim filmleri ürünler diyarına doğru sürene kadar en çok bunlara kızıyorduk. Bunların arasından cümlemizi en deli eden şeylerden birisi de Episode VI: Return of the Jedi’ın sonunda Obi-Wan ve Yoda’nın yanında beliren aktörün değişmesiydi.

Orijinal filmde buradaki üçüncü figür Sebastian Shaw‘dı, yani Vader’ın kaskın altındaki hâlini canlandıran aktör. Shaw, Vader’ın gerçekteki yaşına yakın bir insandı ve koskoca bir nesil için prequel filmler çıkana kadar Anakin Skywalker karakterinin Vader’dan bağımsız düşünülebilen tek versiyonuydu. Sonrasında filmin DVD’leri çıkarken George Lucas ufak bir değişiklik yaptı. O son Force Ghost’ların selama durma sahnesinden Shaw’ı çıkartıp, yerine yeni filmlerde Anakin’in gençliğini canlandıran Hayden Christensen’ı koydu.

Hayden Christensen Return of the JEdi

Bu karar çılgınlarcasına eleştirilmişti Star Wars-severler camiasında. Haklı-haksız, orası ayrı bir mesele; ancak CommanderJim adlı bir Redditor’un geçtiğimiz gün hatırlattığı bir doneye bakılırsa en azından dayanağı mevcut. Hatta dayanaktan da öte, bu “hayalet gençleştirme” projesi, George Lucas’ın ilk dakikadan beri düşündüğü bir şey olabilir. Sizleri hemen CommanderJim’in şurada paylaştığı metne alalım. Pasaj, Return of the Jedi filminin 1983 tarihli resmi romanından alınma ve Vader’ın ölmeden önceki düşüncelerini anlatıyor:

“Vader’ın işlediği suçlara yönelik hissettiği pişmanlık bir an yoğunlaştı. Görünüşüne dair kafasında kurduğu hayale şimdi bir de suçluluk duygusu ekliydi. Ama bu sonra onun aklına eskiden nasıl göründüğünü getirdi. Etkileyici ve haşmetli bir görüntüydü bu, içinde bir tutam da yenilmezlik hissi vardı. Bütün yaşamı bir göz kırpmasıyla kabul ederdi eskiden. Evet, o böyle gözüküyordu bir zamanlar, ve bu görüntü onun aklına dalgalarca başka hatıra getirdi. Kardeşliğe dair hatıralar, eve dair. Sevgili karısı geldi aklına, derin uzayın özgürlüğü, dostu Obi-Wan ve o dostluğun nasıl başka bir şeye dönüştüğü. 

Hayır, artık bu iki anıyı istemiyordu. Sırtından alev alev tırmanan lav, hayır. Bu çocuk onu oradan çıkartmıştı.”

Burada şöyle bir bilgi vermek lazım, bu tip romanlaştırmalar genelde senaryoyu bir yazara vermek ve sonrasında çıkan son metni içeri eşrafa onaylatmak yöntemiyle ortaya çıkar. Yani bu pasaja George Lucas’ın bizzatihi bakmamış olması bir ihtimal, ama en azından anafikrine nail olmadığı bir gerçeklik mümkün değil. Çünkü bir kere zaten lavlar içerisinde kavrulmak detayını kitabın yazarının uydurmadığı çok belli. O bilgiyi George Lucas’tan aldıysa, bütün o son ölüm anı düşüncelerini de Lucas’ın bir beyanına / Lucas ile olan bir muhabbete ya da senaryoda geçen bir ara detaya dayandırmış olması da kuvvetle muhtemel.

Ve bu pasaj çok net gösteriyor ki, evet, Vader son dakikalarında kendisini kavrulmuş bir cyborg olarak değil; hata üstüne hata yapmamış genç ve bıçkın bir delikanlı olarak hatırlamayı tercih ediyor. Bu düşüncelerle öldüyse, Force Ghost’unun Hayden Christensen olması dünyanın en doğal şeyi. Belki George Lucas o zaman da o sahneye genç bir aktörü koymak istemiş, sonrasında da “Ya bunun gençlik hâlini sonradan çekeceğim zaten, şimdiden oraya el etmeyeyim” demiş olabilir. Sebep her neyse, en azından ortada tatmin edici bir dayanak var artık. Siz ne dersiniz?

 

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Comment

  1. Sahnede genç Anakinin olması daha hoş ne kadar üzsede sıksada bizi o karanlıkla bütünleşmeden önceki halini görmek mükemmeldi. Keşke Obi Wanı genç görebilseydik diye düşünmüştüm fakat yazınızda geçtiği gibi bu mantık dışı olurdu.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.