Biliyorum, biliyorum… Star Wars‘tan bahsetmek, son yıllarda birazcık yüz kızartıcı bir şey haline geldi, farkındayım. Külliyatın geldiği nokta, en başta hayal edilenden çok daha uzak ve alakasız bir yerde belki de. Ama gel gelelim yine de aynı isim altında birtakım işler çıkmaya devam ediyor ve bu işler külliyata dahil oluyor. Sonuç olarak ne olursa olsun, Star Wars denildiğinde illa oraya bir göz atmak istiyor geek bünyeler. İsterse dünyanın en kötü şeyi olsun, yine de merak ediyor, ne kadar kötü olduğunu kendi görebilmek istiyor.

İşte bu yüzdendir ki, onca hayal kırıklığına veya düşük beklentiyle tüketildiğinde normal karşılanan filme rağmen yine de Episode 9 için düşen teasera göz atmadan duramadık. Çünkü bir geek olarak kaliteyi kendimiz tadıp karar vermeliyiz, öyle değil mi? O halde buyursunlar, yeni Star Wars: Episode IX teaserı:

Çoğu zaman “teaser” mantığını anlamamış stüdyoların arkasından çok yergide bulunan biri olarak aslında bu videonun, adının hakkını verdiğini itiraf etmeliyim. Filme dair çok fazla şey söylemeyip yalnızca ufak heyecan yaratan sahnelerle seyirciyi bu projeye adım adım yükseltme çabasıdır teaserlar. E bu da tam olarak tanıma uyuyor. Ancak bir problem var: İzleyicide hissedecek heyecan pek kalmadı doğrusu.

Hadi onu geçiyorum, direkt olarak filmin resmi ismine geliyorum: The Rise of Skywalker. Aaa, yalnız bir problem var dayılar; teasera Skywalker koymayı unutmuşsunuz? Hangi Skywalker? Kim? Which government?! Kaç filmdir sırf teori kasılsın diye ortaya attığınız isimlerden birinin Skywalker olduğunu mu çıkarmamız lazım? Yoksa bu Skywalker, tamamen aile ismine yönelik bir şey olduğu için aslında bir kişiye yüklemememiz gereken bir anlam mı?

Nedendir bilmiyorum ama bu konularda biraz daha ılıman biri olarak “bu Noel’de” yazısının ekranda belirdiği an arkada çalan müzikle beraber hissettiğim “aile boyu Noel filmi keyfi” duygusu beni pek yükseltmedi filme. Her animasyonu namusummuş gibi savunan ben diyorum ha, yanlış anlaşılma olmasın. Çok mu önyargılı olduk önceki filmlerden ötürü, pek emin olamadım ama ufak bir goncukladı hislerimi o kısım, belirtmek istedim.

79a2d97b6d27bc6a48e03a35a536beff-video-star-wars-the-rise-skywalker-decouvrez-la-bande-annonce-de-l-episode-9

En önemli noktaya gelirsem… Teaserda hoşunuza giden şeyleri saymanızı istesem bunlar ne olurdu? Benim sayacağım örneklerden bir-iki tanesine bile tavsanız, birazdan savunacağım tez muhtemelen sizin için de geçerli olacak. Başlıyorum: C3PO, Chewie, Millenium Falcon, yaşlı Lando, Leia ve en son sahnede ciddi bir şekilde ilgimi çekmeyi başardıkları harabeye dönmüş Death Star. Şimdi soruyorum, bunların hangisi yeni üçleme ve antoloji filmleriyle hayatımıza giren şeyler? Hiçbiri. Peki neden iki dakikalık teaser boyunca Rey’in atlayıp zıplayıp hareketler çakması yerine en son sahnedeki yıkık Death Star’a veya yaşlı Lando’nun keyifli suratına çok daha fazla coştuk? Çünkü geekler olarak içten içe eski kaliteyi özledik. Eskiye hasret kaldık.

Bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz teaser hakkında ama bu yazıyı yazabilmek adına iki kere izledikten sonra bende oluşan hissiyat böyleydi. Çok mu ağır konuştum yoksa az bile mi söyledim, o karar sizin. Ama maalesef eskisi kadar ilk günden sinema salonuna kamp kurup ilk izleyen olma heyecanımı artık bu külliyat için hissedemediğimi de belirtmek isterim.

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.