Şimdi başlığımızda çıtlattığımız esas habere geçmeden önce, çok ilginç bulduğum bir şeyi aktarmak istiyorum. Ben bu haberi, az evvel Slashfilm‘de gördüm, ilgimi çekti, okudum; gerisini araştırdım, biraz internet karıştırdım, bilgilerimi tazeledim, yazmaya öyle başladım. Standart süreç yani. Abes bir şey yok. Yalnız bütün bunları yaparken, Slashfilm’deki orijinal haberin başlığı inanılmaz kafamı kurcalamaya devam etti. Hazır mısınız? Aktarıyorum.

Star Wars Episode IX Filmde ve Bir İhtimal de Uzayda Çekilecek”

Detayını aktarayım, Slashfilm’in kast ettiği şey burada, Episode IX’un yönetmeni, geçtiğimiz sene Jurassic World ile inanılmaz bir başarı elde eden Colin Trevorrow filmi, J.J. Abrams ve Gareth Edwards’ın sırasıyla Force Awakens ve Rogue One‘da yaptığı gibi –ve muhtemelen Rian Johnson’ın Episode VIII’de yapacağı gibi-, dijital değil, 35 milimetre film üzerine çekecek. Yani bakın, bunun sinemaseverler arasında çok onulmaz bir tartışma olduğunun farkındayım. Film vs. Dijital, ezelden beri kapışması yapılan bir şey. Tamam da, o nasıl oldu da filmin uzayda çekilebileceği ihtimaliyle aynı başlığı paylaştı ya?!

Star WArs

Öhöm, neyse. Evet, böyle bir ihtimal konuşuluyor şu an Star Wars dünyasında. Colin Trevorrow, hem IMAX’i, hem de Disney’yi uzaydan arka plan görüntüsü alınıp alınamayacağına dair inceden yoklamaya başlamış. Buradaki çekici şey, daha önce hiçbir uzun metraj kurgu filmin uzayda çekilmemiş olması. Ultima Onlineın yapımcısı Richard Garriott’ın çektiği 8 dakikalık kısa bir film var Apogee of Fear adında, IMAX’in çektiği bir belgesel var, ama gerçekten uzayda çekilmiş uzun metraj, kurgu bir film bugüne dek hiç çekilmemiş. Colin Trevorrow, ilki Episode IX olsun istiyor.

Bunun zorlukları üzerine konuşmaya gerek yok elbette, zira uzaydan doğru düzgün bir görüntü almak çok yüksek teknoloji bir kamera gerektiriyor. Neticede yakalanabilecek çok fazla ışık yok etrafta, aynı zamanda kameraların da mekaniksel olarak dayanıklı olmaları gerekiyor. NASA uzaydan fotoğraf çekmek için boşuna özel kamera üretmiyor yani Fakat IMAX’in bunu daha önce yapmış olması bir avantaj. Çekilirse, Trevorrow bunları arka plan görüntüsü olarak kullanacak. Bakalım, açıkçası uzayda çekilen ilk uzun metraj kurgu film olmak, Star Wars’a yakışır. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.