Star Wars Rebels bir gerçek. İlk çıktığında kimsenin radarına girmemişti esasında. Bunu da Clone Wars’ın pek çok Star Wars hayranında bıraktığı berbat ilk intibaya borçluydu. Clone Wars sonradan çağlamış, gümbürdemişti; ama milyonların aklında da o vasatlar üstü gala filmi dolanıyordu, kimse şans vermedi. Bu yüzden, mirasçısı Rebels’a da pas verilmedi ilk başta. Dürüst olmak gerekirse, hâlâ hak ettiği değeri görmüyor. Ancak artık, bir şey de pek tartışılmıyor: Rebels bir gerçek. İnkar etmek mümkün değil. Ve siz, bu gerçeği izlerken, bir takım şeyleri kavrıyorsunuz. Mesela:

1. Çocuklara Yönelik Hikayeler, Zekayla Değil, Temayla İlgili!

Star Wars REbels 6

Star Wars Rebels bir çocuk dizisi. Bunu reddetmenin bir alemi yok. Ancak bunun dizinin olgunluktan uzak, basit, yavaş ve açıkçası aptalca olduğu anlamına geldiğini düşünüyorsanız, sizi yanlışınızdan döndürelim. Rebels, teması itibariyle bir çocuk dizisi. Çünkü çekirdeğinde bir aileyi konu alıyor. Rol modelleri, özgüven, kimlik oturtma gibi her çocuğun yaşadığı ufak problemleri anlatıyor. Ve bunların hepsini baş döndürücü bir zekayla yaptığı için, yaşınız kaç olursa olsun oturup izliyorsunuz. İzlerken de anlıyorsunuz: Teması light diye, metni gerizekalı olması gerekmiyor! 

 

2. Expanded Universe Yaşıyor!

Star Wars REbels 2

Disney Lucasfilm’i ve Star Wars evrenini satın aldıktan sonra, “Bir hikaye ekibi kuruyoruz, neyin külliyata dahil, neyin olmadığına karar verecek” diye bir açıklama yapmış, bir müddet inzivaya çekildikten sonra da her şeyi yakmaya karar vermişti. Eğer bu hamle sizi vakti zamanında üzdüyse, o zaman mutlaka Rebels’a bir uğrayın. Bir kere dizi zaten üçüncü sezonunda Thrawn‘ı tekrar külliyata dahil ederek herkesten puanları topladı. Ama EU meşrulaştırmaları bununla sınırlı değil. Malachor bile yer kaplıyor dizide. Malachor diyoruz bakın! Anlayan ağladı bile!

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.