Star Wars filmleri söz konusu olduğunda, gişe hiçbir zaman bir soru işareti olmadı; ilk filmin çıktığı ilk günden beri. Film çıkana kadar, herkes için Star Wars kapalı bir kutuydu. George Lucas bile cebinden parasını, kalbinden ruhunu, kafasından da profesyonel şöhretini koyduğu filmin ilk hafta performansını izlemeye dayanamayacağını düşünmüş; kendine bir haftalık tatil koymuştu vizyon gününe. Sonra döndüğünde, milleti filmi izleyeceğim diye sinema önlerinde üst üste binerken buldu. O gün bugündür Star Wars etiketli bir film için, gişe dert değil.

Rogue One için de olmayacaktı elbet. Mesele, tam olarak nasıl bir gişe elde edeceğiydi. Çünkü bu, adında Episode yazmayan ve animasyon olmayan ilk Star Wars filmiydi. İçinde Jedi yoktu, normal hikayeyi takip etmiyordu, yıldızları da öyle çok “Vay arkadaş, bu varsa kesin giderim” değildi. O yüzden, tam olarak ne tip bir gişe yapacak, orası merak konusuydu. Yavaş yavaş gideriliyor işte bu merak.

star-wars-rogue-one-3

Rogue One, Noel günü yaklaşırken, Amerika’da 200 milyon dolar barajını geçti, dünyanın geri kalanında da epey yaklaştı. Genel olarak önümüzdeki iki gün millet evinde hediye dağıtacağı için, gişenin çok yukarı oynaması beklenmiyor, ancak toplamda Rogue One 450-500 milyon dolar civarında bir gişeyle Noel’in ilerisine gidecek. Force Awakens’a kıyasla, tam %50’si civarında duruyor Rogue One. Temposu ve çizelgesi de ablasıyla aynı.

Diğer Star Wars filmlerine kıyasla ise, iki tablo var. Enflasyon ciddiye alınmazsa, Rogue One muhtemelen bir iki güne Empire Strikes Back ve Return of the Jedi’ı ömürlük hasılatlarını geçti. Muhtemelen hayatını Phantom Menace’ın da üzerinde, 1 milyar barajını geçerek sonlandıracak. Bu da gayet pırlanta bir sonuç. Enflasyona uyarladığımız zaman çıkan tablo ise bambaşka tabii ki, zira ilk Star Wars’ın toplam hasılatı o zaman 2.8 milyar dolar gibi bir şey oluyor, insan da açıkçası bir şeyle mukayese etmeye utanıyor…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.