Ne de olsa J.J. Abrams Lost’tan alışık hayranlarının kudurduğu bilgileri taksit taksit vermeye. Lost haftalık yayınlanan bir diziydi, az buçuk “E peki Jacob kim?” gibi soruları parça parça cevaplandırmaya katlanabiliyorduk. Adamı tuttular, dünyanın en büyük geek hanedanın başına koydular; noldu? Adam resmen ağzı sıkılıkta çığır açtı. Tüm dünyanın gözü senin üzerinde, daha millet fragmanda konuşan kişinin kimliğinden bile emin değil. Nasıl yapıyorsun bunu ey Abrams? Nasıl oluyor da yeni eklediğin oyuncuların rollerini fragmana kadar gizleyip; fragmanda elini zerre açık etmeden o karakterlerin isimlerini birkaç hafta sonrasına saklayabiliyorsun?

Evet, en sonunda fragmanda gördüğümüz karakterlerin adlarını biliyoruz. Dahası da var. Abrams bu duyuruyu Entertainment Weekly ile birlikte, çok acayip bir şekilde yaptı. Eskinin Star Wars kartları şeklinde görseller hazırlayıp yayınlayan Abrams, bu şekilde hem karakterlerin isimlerini duyurdu, hem de çok ilginç bir gizem bıraktı yine bize. Önce gelin, isterseniz bir resimlere bakalım.

Star Wars The Force Awakens Karakter İsimleri 11 BB-8

Star Wars The Force Awakens Karakter İsimleri 53 Poe

Star Wars The Force Awakens Karakter İsimleri 67 Kylo Ren

Star Wars The Force Awakens Karakter İsimleri 67 Rey

Star Wars The Force Awakens Karakter İsimleri 76 Finn

Star Wars The Force Awakens Karakter İsimleri 81 Stormtroopers

Star Wars The Force Awakens Karakter İsimleri 88 X-Wings

Star Wars The Force Awakens Karakter İsimleri 96 Millenium Falcon

 

Evet, karakterlerimizin isimleri sırasıyla şu şekilde:

  • Drod – BB-8
  • Oscar Isaac – Poe Dameron
  • Sith (Adam Driver?) – Kylo Ren
  • Daisy Ridley – Rey
  • John Boyega – Finn

Şimdi o hâlde sormamız gereken soru şu, kartların sol alt köşesinde yer alan numaralar neyi ifade ediyor? Öyle alelade şeyler değiller, J.J. Abrams numaraların bir anlamı olduğunu söyledi. Evet, hayatımızın altı senesini 6 numarayla işgal etmiş olan adam tuttu yine bir takım numaralarla çıktı karşımıza, yine bir şeyler ifade ettiğini söylüyor. İlk akla gelen şey doğal olarak bu rakamların filmdeki sahne sıralamasına işaret ettiği yönünde; fakat öyle düşünürsek bazı şeyler oturmuyor. Örneğin Poe Dameron’un sahnesi neden X-Wing formasyonlarından önce numarandırılmış?  Bir tarafta X-Wing’ler savaşa hazırlanırken bir tarafta Stormtrooper’lar mı hazırlanacak?

Bu numaralar gerçekten de filmdeki sahne sıralamasını temsil ediyor olabilirler. O cepte. Fakat biz başka bir şeylerin de olabileceğini düşündük. Bu kartlara ilham olan 1977 basımı Topps sakız kartlarının orijinallerine bir bakalım dedik. Araştırdık, deştik, eski kartlardan aynı numaralara sahip olanlarını bulduk. Ortaya şöyle bir tablo çıktı:

Star Wars The Force Awakens Karakter İsimleri 1977 Orijinal Set

Buna göre bazı numaralar gerçekten de uyuşuyor. Örneğin 11 numara iki orijinal sette R2-D2’nun Jawa’lar tarafından kaçırılışını gösterirken, fragman setinde BB-8’in bir şeyden kaçışını gösteriyor. İki setin de 53 numarasında X-Wing’ler konu alınmış vaziyette. 81 numaralı kart 1977 setinde Death Star silahlarını gösterirken, yeni sette Stormtrooper’ları gösteriyor. 74 numaralı kart Luke’u da, yeni karakter Rey’i de araçları üzerinde gösteriyor.

Diğerlerinde tahmin yürütebiliriz. Örneğin 76 numaralı kart orijinal sette Leia’nın mesajı ve Death Star planlarını almış bir R2’yu gösteriyor. Acaba bu, yeni kartlarda aynı numaraya sahip olan Finn’in benzer bir rol üstleneceğini mi gösteriyor? Finn’in uzun zamandır Luke’un ışın kılıcını bulup, bunu Rebellion’a götürmeye çalışacak bir karakter olduğu söyleniyordu. Belki durum budur, belki de sembolizm daha basittir; Finn bir Rebel ajanıdır? Benzer bir paralelden gidersek, 74 numaralı kartlarda Luke ve Rey’in aynı yerde, aynı şekillerde gözüküyor olması acaba zannettiğimiz gibi Daisy Ridley’nin Han ve Leia’nın kızını değil de, Luke’un kızını oynuyor olacağına işaret olabilir mi?

Yorum sizin. Numaraların neye işaret ettiğini düşünüyorsunuz? Sizce eski kartlar arasında bir sembolizm var mı? Kaptırın teorilere!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.