Bakın, çok dürüst olalım. Burada kimse, Star Wars’ın başarılı olup olamayacağını tartışmıyor. Burada Star Wars’dan söz ediyoruz. Dünyanın en çerçöp filmi dahi olsa, on yıl aradan sonra gelen ve orijinal üçlemenin kadrosunu merkezine koyan bir Star Wars filmi bir milyar barajını üfürerek geçecektir. Burada tartıştığımız şey; Star Wars’ın ne kadar başarılı olacağı. Bu sene gerçekten gişe anlamında büyük bir sene oldu. Star Wars o senede kendisine nasıl bir yer bulacak?

Yani, bakın, altını çizmemiz gerekiyor. 2015’te 1 milyar dolar gişe barajını geçen dört film oldu. Geçen sene bu başarıya sadece Transformers filmi ulaşmıştı. Bu sene ise Jurassic World, Furious 7, Avengers: Age of Ultron ve Minions bir milyar doları aştı; hemen arkalarından da 800 küsur milyar dolarla Inside Out geliyor. Üstüne üstlük, bir de gelecek ay çıkacak Spectre var işin içinde. Hatırlarsanız, onun da selefi, yani Skyfall, bir milyar dolarlık bir gişe yapmıştı. O yüzden bizim sorduğumuz soru şuydu: Star Wars bu kalabalık senenin içerisinde, nasıl bir yer edinecek?

6

Cevabımızı almış olabiliriz. Bildiğiniz gibi, Star Wars’ın biletleri, ülkemiz de dahil olmak üzere pek çok yerde satışa sunulmaya başlandı. Ve IMAX, kendi salonları dahilinde, Amerika içerisinde sadece ilk günü kapsayan bilet satışlarının ulaştığı gişe rakamını açıkladı geçtiğimiz gün. Star Wars, sadece Cuma günü için, sadece IMAX salonları için 6.5 milyon dolarlık bir hasılatı şimdiden elde etti bile. Böylelikle, bu rekorun daha önceki sahipleri olan Hunger Games, Dark Knight Rises ve Avengers’ı da geçmiş oldu. Peki bu üç filmin, rekora ulaştıkları rakam neydi biliyor musunuz?

1 milyon dolar. Film başı.

Yani bu şu anlama geliyor, Star Wars: The Force Awakens’ın IMAX satışları, SADECE İLK GÜN İÇİN tarihin sırasıyla en çok izlenen yetmiş dokuz, on beş ve dördüncü filmlerine tam altı buçuk kat fark atmış oldu. %650 katladı yani. Üzerlerine beş buçuk tur bindirdi. Durun. Bir saniye sessiz olun. Duyuyor musunuz? Kemiklerinizde hissediyor musunuz? Kokusunu alıyor musunuz?

Star Wars hype’ı tekrar yaşıyor, ve üzerimize doğru geliyor. Gümbür gümbür hem de!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.