Yılın en çok gözlenen, Steam’in en büyük iki indirim sezonunda biri olan Steam Kış indirimleri geldi kapımıza dayandı. Herkes bu soğuk kış günlerinde evinden dışarı çıkmadan, bilgisayar başında oynayacağı oyunların listesini hazırlarken biz de bu listelere birkaç oyun eklemenizi sağlayacak listeler yapalım dedik. Bu listelerden sonuncusu battaniyenizin altından, sıcak içeceklerinizi içerken beyinlerinizi zorlayacağınız strateji oyunları olacak. Listeye “Nasıl Age of Empires’ı koymadınız? Civilization, Total War gibi oyunlar nerede?” demeyin zira bunları zaten sağır sultan bile duyduğu için yinelemek yerine biraz daha kıyıda köşede kalmış oyunları sunmak istiyoruz. Öyleyse başlayalım;

Frostpunk            

frostpunk

Şimdi battaniyelerinize ve sıcak içeceklerinize daha çok sarılın çünkü listemizin başında bu sene çıkan Frostpunk var. Dünya’nın her tarafını bastıran bir soğuk fırtınasıyla beraber milyonlarca insan ölmüş kalanlar ise bir jeneratörün etrafında sizin liderliğinize sığınmışlardır. Radikal kararlar alacağınız, dini ya da otoriter bir despota dönüşebileceğiniz, hayatta kalmak için yaptıklarınıza sizin bile şaşıracağınız bir oyun. 4 farklı senaryoyla gelen harika hikayelerinin her biri oldukça keyifli ve zorlayıcı. Bu kış indirimlerinde neredeyse nesli tükenmekte olan bir türün böyle güzel örneğini denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Frostpunk’ı şu anda indirimden 50 lira yerine 33,50 TL’ye alabilirsiniz. Alacağınız kararlar sadece sizi bağlar ama şunu unutmayın, şehir hayatta kalmalı!

Shadow Tactics: Blades of the Shogun

shadowtactic

Birbirinden farklı özellikleri olan 5 farklı karakteri oynayabildiğimiz, gizlilik üstüne kurulu bir strateji oyunu olan Shadow Tactics gerek Japonca seslendirmesi gerek karakterleri gerek de oyun mekanikleriyle benim benzersiz bir haz ile oynadığım oyunlardandı. 1615 yılında Japonya’ya karşı isyan eden bir Shogun’a karşı mücadele veren Mugen, Hayato,Takuma, Yuki ve Aiko’yu yönlendirdiğiniz oyun; birbirinden benzersiz gizlenme ve dikkat dağıtma yöntemleri, birbirinden farklı 14 bölüm, her bölümün içinde tamamen sizin oyun stilinize bağlı olarak değişen farklı oynanışlar ve muhteşem bir gizlilik ile tam bir baş yapıt bana göre. Eş zamanlı strateji oyunlarını seviyorsanız kesinlikle kaçırmamanız gereken bir oyun olan Shadow Tactics’i indirimden 59 yerine 23,60 TL’ye alabilirsiniz..

Democracy 3

democracy3

Bir ülke yönetmenin ne demek olduğunu bütün yönleriyle size anlatan Democracy 3 ve Democracy 3 Africa tam manasıyla bir meydan okuma. “Ben ülkenin başına geçsem var ya, üfff…” diyen insanların daha ilk seçimde elendiği ya da kalleş bir suikasta kurban gittiği oyun, onlarca farklı seçmen profilinin hepsini birden mutlu edemeyeceğini anlayabileceğiniz bir deneyim olacak sizin için. Oyundaki mekaniklerin karmaşıklığı başlarda biraz sizi zorlayacak ama oyuna alışmaya başladığınız andan itibaren fark edeceksiniz ki bir ülkedeki kontrol edebileceğiniz her şeyi bu oyunda da kontrol edebileceksiniz. Democracy 3 kış indirimlerinde 39 TL’den 11,70 TL’ye düştü. Bence içinizdeki politikacıya bir şans verin ve bu oyunu bir deneyin.

Oxygen Not Incluededoxygen

Uzaydaki bir asteroidde 3 kişiyle başlayıp dev bir koloni kurduğunuz hayatta kalma oyunu olan Oxygen Not Iclueded’a başladığınızda oyundaki dev seçenekler emin olun başınızı döndürecek. Tatlı grafikleri, şirin karakterleri için başlayacağınız oyun bir süre sonra sizi patlayan borulardan, akan kirli sulardan ve oksijensizlikten delirtecek ama siz yine de devam edeceksiniz. Kafa dağıtmak için başladığını oyun bir süre sonra sizi bir mühendis edasıyla “Buraya yemekhaneyi yaparım, şuraya araştırma bilgisayarını koyarım, yarın algler gelir, ondan sonra da oksijen üretirim…” diye plan çizdirecek. Kafanızı uzun süre oyalayacak bu oyunu Steam’den 39 yerine 29,25 TL’ye alabilirsiniz.

 

Darkest Dungeon

Darkest Dungeon

Aç gözlülüğün felaketi olmuş bir kasabada 4 kişilik gruplar halinde zindanlara girerek canavarlar kestiğiniz, kutsal emanetler bulduğunuz, bosslara karşı amansız mücadeleler verdiğiniz Darkest Dungeon, eski Dungeons&Dragons oyunlarının bilgisayarda vücut bulmuş hali. Farklı yetenekleri olan sınıflardan oluşturduğunuz gruplar, karakterlerinin ruhsal ve bedensel hastalıkları, birbirleriyle olan ilişkileri ve gittiğiniz zindanlar ile olan etkileşimleri ile sizi büyük bir strateji çukurunun içinde bırakıyor. Ama sizi baştan uyarmalıyım; bu oyunu oynarken çirkinleşebilirsiniz. Oyunda büyük emeklerle geliştirdiğiniz bir kahramanınızın açlıktan, delilikten veya bir tuzaktan dolayı ölmesinden duyacağınız üzüntü ve öfkeyi şimdiden göze almalısınız. Ama böyle bir deneyim her ne olursa olsun kesinlikle yaşamaya değer. 39 TL’den 11,70 TL’ye düşen Darkest Dungeon’ı kesinlikle kaçırmayın.

Kingdom New Lands

kingdom

At üstünde küçük, tatlı bir krallığı canavarlardan koruduğunuz Kingdom: New Lands çayınızı alıp, ayaklarınızı uzatarak kafa dağıtmak için oynayabileceğiniz sevimli bir oyun. Oyunda krallığınızı korumak için okçular kiralayabilir, ticaret yapabilir, tarım için çiftçi yetiştirebilirsiniz ama bunları yaparken çok eğlenebilirsiniz. Krallığınızı geliştirirken bineğinize de sizin karar vereceğiniz oyunda tek dikkat etmeniz gereken şey tacınızı düşürmemek.Bu tatlı grafikleri ve insanı dinlendiren müzikleriyle dolu oyunu 24 TL’den 7,20 TL’ye düşmüşken mutlaka denemenizi öneririm. Eğer sizinle bu rahatlatıcı eğlenceye sürükleyeceğiniz bir arkadaşınız varsa Kingdom: Two Crown’ı da göz önünde bulundurun.

This War of Mine

thiswar

Etkileyici müzikleri ve kendine bağlayan atmosferiyle This War of Mine tam anlamıyla bir strateji olmasa da hayatta kalmak için yağma yapmalı, evinizin ihtiyaçlarını karşılamalı ve vicdanınızı zorlayacak birbirinden zor kararlar vermelisiniz. Eğer daha önce This War of Mine oynamadıysanız bu kış sizi gerçekten hüzünlendirecek bu senaryoları oynamalısınız. Hayatta kalmak için hangi ahlaki değerlerinizi yıkabilirsiniz? Yaşlı bir çiftin ilaçlarını çalabilir misiniz, bir ailenin son yemeğini elinden alabilir misiniz, bir kadını kurtarmak için bir askeri öldürebilir misiniz? Peki ya bir çocuğu ölüme mahkum edebilir misiniz? Bu soruların hepsini cevaplamak için This War of Mine’ı 31 TL’den 9.30 TL’ye düşmüşken kaçırmayın derim.

Door Kickers

doorkick

Şimdi çayınızı kahvenizi hazır edin elinize bir kağıt kalem alın ve baskın yapmaya hazırlanın. Bir swat timini yönlendirip, farklı mekanlara baskın yaptığınız oyunda her köşe, her kör nokta, her açı önemli. Ekipmanlarınızı, takımınızı ve takımınızın başlangıç pozisyonlarını ayarlayarak operasyonunuzu tamamen kişiselleştirebilir, bir bulmaca gibi bölümleri tek tek geçebilirsiniz. Bölümlerin ve düşmanların giderek farklılaştığı oyun sizi farklı stratejiler yapmaya ve daha farklı ekipmanlar kullanmaya zorlayacak. Sizi oturduğunuz yerden kaldırmadan beyin jimnastiği yaptıracak bu oyun aksiyonuyla da sizi kendine bağlayacak. Eğer “Operasyon planlamak benim işim!” diyorsanız kesinlikle 31 TL’den 4,65 TL’ye düşen Door Kickers’a bakmanızı tavsiye ederim.

Northgard

north

Eski tarz Age of Empires gibi oyunları günümüz grafikleri ve popüler Viking temasıyla birleştiren Northgard 2018 yılının gizli güzelliklerindendi. 8 farklı klanı yönlendirebildiğiniz oyunda senaryo, bilgisayara karşı veya arkadaşınıza karşı oynayıp, kasaba geliştirip bölge fethettiğiniz ama bunların yanında aynı zamanda da kışı atlatıp hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Oynanışın sadeliği, grafiklerin güzelliğiyle Northgard eski streteji oyunlarına olan hasretinizi bir nebze dindirip sizi bu kış günlerinde olabildiğince oyalayacak. Northgard’ı %50 indirimle 50 TL yerine 25 TL’ye almak için 3 Ocak’a kadar vaktiniz var.

Reigns

reigns

Oturduğun yerden krallık krallık mı yönetilir demeyin size sunulan seçenekler arasında seçim yapıp krallığınızı yönettiğiniz Reigns sizi tam manasıyla oyunun bağımlısı haline getiriyor. Basit oynanışı sizi kandırmasın Reigns ile yapacağınız seçimlerin sonuçlarını görmek bir sonraki oyunda daha iyi seçimler yapmanıza ve stratejinizi gözden geçirmenize sebep oluyor. Oyundaki halk, din, ordu ve para gibi kategorileri dengede tutup tahtta kalabildiğiniz kadar uzun kalmaya çalışıyorsunuz. Ayrıca bu sene çıkan Game of Thrones temasıyla çıkan Reigns: Game of Thrones size Westeros’da taht oyunları oynama imkanı sağlıyor. Kolay oynanışı ve farklı mekanikleriyle 6 TL’den 3 TL’ye düşen Reigns bu kış kendinizi fazla zorlanmadan eğlenmeniz için size önerimiz.

Bizim bu sene indirimlerden sizin için seçtiğimiz strateji oyunları bunlar. Peki sizin listede olmasınız istediğiniz, “abi bir tanısanız çok seversiniz” dediğiniz oyunlar var mı? Yorumlarınızı bir strateji oyunu sever olarak merakla bekliyorum.

 

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.