Valve’a övgüler dizmemiz boşuna değil; Half-Life ile video oyunlarında hikaye anlatımını baştan tasarladıktan sonra hızlarını alamayıp, PC oyunculuğunu da tamamen sıfırdan yarattılar. Onların 2004’te “Half-Life 2’ye hızlı yama yükleyebilelim” diye çıkarttıkları Steam, doğru hamleler ve doğru stratejilerle PC oyunculuğunun sureti olmakla kalmadı, aynı zamanda tüketici dostu pratikleriyle, bağımsız yapımcılara tanıdığı alanla, ucuz fiyatlarıyla resmen konsollar karşısında “ölüyor” denilen bilgisayarı ayağa kaldırdı.

steam-os-planet-steam-logo

Gelin görün ki bu dakikaya kadar Valve’ın yapmayı tercih etmediği, rakiplerinin ise bir bölümünün uzun süredir uyguladığı bir şey vardı: Ücret iadesi. Valve sadece çok istisnai durumlada, meseleyi enine boyuna inceledikten sonra ücret iadesi yapıyordu bugüne kadar ve bununla ilgili net bir kurumsal politikası yoktu. Steam’in en büyük rakibi Origin de bir süredir pazarlama kampanyasını bunun üzerine kuruyordu bu yüzden, kendileri iade yapıyorlardı ve insanlara da böyle ulaşmaya çalışıyorlardı.

Artık yeni bir taktik bulmaları gerekecek, zira Valve şekli şemali belirginleşmiş bir ücret iadesi politikasına geçiş yaptı geçtiğimiz gün. Bir oyunu aldığınız tarihten sonra 14 gün içerisinde, oyunu en fazla 2 saat oynamış olmak kaydıyla koşulsuz şartsız iade yapabileceksiniz. Bu noktada Valve sadece bir haftalık bir onay süresi isteyecek sizden, ondan sonra da yaptığınız ödeme Steam Cüzdanınız ya da parayı aktardığınız kredi kartınıza geri yollanacak. Bu bir haftalık onay süresinde de sistemi kandırmaya çalışıp çalışmadığınıza bakacak, fakat açık ve net bir şekilde şunu söylüyorlar: “İndirimden önce alınmış bir oyunu iade edip, indirimli fiyatıyla aynen geri satın almayı sistemi kandırmak, kötücüllük olarak görmüyoruz”. E iyi çocuklar bunlar, unuttunuz mu?

Games-pt1

İade kuralları DLC’ler için de geçerli, orada da oyunu DLC’yi aldıktan sonra 2 saatten az oynamış olmak gerekiyor, fakat DLC’yle gelen eşyalar varsa da onları tüketmemiş, modifiye etmemiş ya da transfer etmemiş olmak lazım. Yani DLC size HP iksiri verdiyse, lüpletirseniz geri verme hakkını kaybediyorsunuz. Şimdilik oyun içi satın alımlarda da geri ödeme var, fakat Valve oyunlarıyla sınırlı ve aynı kurallara tabi. Ön siparişlerinizde ise oyun çıkana kadar her an geri ödeme isteyebiliyorsunuz. Siz ne diyorsunuz peki bu duruma? Bizce süper olmuş!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

5 Comments

  1. Oyunu 119 dakika oynasak. Sonra oyunu iade edip tekrar alsak. Sonra tekrar 119 dakika oynasak. Böyle yapa yapa oyunu bitirsek. En son geri iade edebilir miyiz acaba? Oluyorsa sağlam bug buldum.

  2. Ozan Akyıldız Reply

    Gaben is god, all hail Gaben for he rekindled the fire of PC gaming

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.