Biraz yaş alıp bir takım fonksiyonları üzerinize aldığınızda fark ediyorsunuz ki, dünyada aslında gerçekten üç tip insan var. Üreten. Tüketen. Tamir eden. Yaptığınız her hareket, bir veya öteki şekilde bu üç kategoriden birine dahil oluyor. Ya taş üstüne taş koyuyor, ya taş altından taş çekiyor, ya da taşın kenarını bileyliyorsunuz. Yine vakit geçip, kıllar ağardıktan sonra herkese malum oluyor ki dünya üreten insanların sırtında yükseliyor.

Bunların ışığında gelin sizi İrfan Parasayan ile tanıştıralım.

Yukarıda izleyebileceğiniz kısa video, İrfan Parasayan’a ait. Kendisi on dört yaşından beri animasyon, üç boyutlu rendering ve modelleme öğreniyor. Şu videoyu internette paranız yoksa korsan olarak indirebileceğiniz, para ayırabiliyorsanız da şrak diye çıkartıp alabileceğiniz Maya, PhotoShop, AfterEffects, Premiere Pro ve Audacity gibi programları kullanarak yapmış. Gücünün yetmediği yerde, kendisi gibi üretmeye meyilli insanlar bulmuş internetten. Soundtrack için, seslendirme için… Hikayeyi de New Avengers #17’den almış.

Şöyle bir videosu daha var mesela İrfan’ın:

Videodaki kusurlar benim gözüme çarptı, elbette sizin de çarpacaktır. Elbette bitmiş seviyede bir iş olmadığı da cümlemize malum olacaktır. Ancak animasyon alanı çok zor bir alan. Çok kompleks bir alan. Bu sebeple de öğrenme eğrisi genelde çok dik. İrfan çok açık bir şekilde bu eğrinin güzel bir noktasında. Yukarıya doğru çıkmış bir noktaya kadar, daha sonraki noktalara da çıkma potansiyeli var. Biz bu sebepten dolayı epey coştuk İrfan’a. Sizin de coşabileceğinizi tahmin ediyoruz.

Hepimiz YouTube abonelikler listemizde geleceğe dönük yatırımlar yapıyoruz bazen. Henüz potansiyelini %100 gerçekleştirememiş kanalları alıyoruz listemize. Gelişmelerini keyifle takip ediyoruz. YouTube’un olayı bu zaten. İrfan’ın da bu konuda gelişmesini takip etmek 2017 boyu keyifliydi. 2018’de de keyifli olacaktır. Abone olun, kayda alın!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.