X-Men: Apocalypse gerçekten berbatlar ötesiydi. Bu bizim için şaşırtıcı bir durum olamadı açıkçası. Çünkü hem ilk defa kötü bir X-Men filmi izlemiyorduk, hem de Apocalypse kötü süper kahraman filmlerinin yılında çıkmıştı. İnsan gerçekten Dawn of Justice ve Suicide Squad‘a baktıktan sonra X-Men: Apocalypse’e o kadar da sert tükürmek istemiyordu.

Ama işte bir yandan, ne hikmetse, Apocalypse kadrosunun filmi bir kötüleyesi geldi.

Filmin yazarı ve gelmekte olan Dark Phoenix‘in yönetmeni Simon Kinberg Entertainment Weekly dergisine şöyle konuştu:

Apocalypse’de bu hanedanın yapıtaşı olan şeyi, yani karakterleri unuttuğumuzu düşünüyorum. Film görsel efektler ve küresel yıkımı, duygu ve karakterden daha fazla ön plana çıkartıyordu.”

Yeter mi? Yetmez. Filmin prodüktör ekibinden Hutch Parker da şöyle dedi:

“Senaryonun çekim devam ederken hâlâ gelişmekte olması hep tehlikeli bir durumdur. Kesinlikle geri dönüp baktığımızda süper kahraman filmleri janrının estetik ve ton olarak gelişirken filmin yerinde saydğını hissediyoruz. Filmde çok iyi olan pek çok şey olduğunu düşünüyorum, ama bir bütün olarak tutarlı olmakta zorlandığı yerler vardı. Gerek hikayesel olsun, gerek duygusal, ya da konusal. Estetik itibariyle başka yerlerde gördüğünüz gelişime kıyasla yaşlı gözüküyordu bir bakıma. Bundan çok şey öğrendik.”

Yani… Allah Allah? Bir X-Men filmi için “geride kaldık” diye özür dileyecekseniz önce The Last Stand‘de elinize yüzünüze bulaştırdığınız altmış yıllık hikayeyi neden tekrar çektiğinizi açıklayın abi geek dünyasına. Ben hayatımda bundan samimiyetsiz bir beyan okumadım, işitmedim. Filmin sorunu çok efektli, çok yıkımlı olması falan değildi ki. Filmin sorunu vizyonsuz olmasıydı. Ondan önce gelen iki milyar X-Men filminden farklı bir şey ortaya koyamamasıydı. Bu vizyonsuzlukta ısrar ettiğiniz için de şu an kreatif olarak miadını doldurmuş First Class kadrosuna veda dahi edemediğiniz bir Dark Phoenix çekiyorsunuz.

Kinberg ve Parker’ın açıklamaları bana biraz “Hazır Singer’ın kaşesi yalan oldu, faturayı ona keselim” niyetli geliyor. Samimi bulamıyorum. Anlamlı da değil zaten. Ancak siz ne düşünüyorsunuz çok merak ediyorum. Haklılar mı? Samimiler mi? Ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.