Ne X-Men filmi geliyor ne de çizgi romanlarda Jubilee‘yi merkeze alan bir olay oluyor, o halde neden bu yazı diyebilirsiniz. Aslında tek sebep Fox Kids dönemi X-Men çizgi filminin jeneriğini izleyip X-Men sevgimin kabarması. Dev şahsi yani. Özellikle Jubilee’yi seçmemin sebebiyse zaten ezberimizdeki Wolverine, Storm gibi karakterlerdense biraz daha köşede kalmış bir karakteri tanıtmak istemem. Jubilee’yi muhtemelen renkli kıyafetlerinden, etkisini tam kestiremediğiniz enerji gücünden ya da ismini telaffuz etmeden önce durup bir düşündüğünüz anlardan hatırlıyor olabilirsiniz. Daha fazla şeyin size bu renkli karakteri hatırlatmasını sağlamak için sizi sayfanın aşağısına doğru alalım.

 

ORİJİN HİKAYESİ

jubilee-xmen
Jubilee görünüşte ve kişiliğiyle epey renkli bir hava yaratsa da geçmişi son derece trajik anlara şahit. Asıl adıyla Jubilation Lee, Bevery Hills’de Çinli, zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Profesyonel düzeyde jimnastikle ilgilenen Jubilee’nin çocukluk yılları refah ve aile saadeti eşliğinde geçse de bunlar babasının iflas etmesiyle son buldu. Aile henüz bu durumun üstesinden gelememişken, Reno ve Molokai olarak bilinen iki kiralık katil anne ve baba Lee’yi üst komşularıyla karıştırıp öldürdü. Bu olaydan sonra asi bir kıza dönüşen Jubilee, Los Angeles’te bir yetimhaneye yerleştirildi. Jubilee yetimhanede kaldığı süre boyunca çok fazla problemle uğraşan ve daha fazla probleme neden oldu. Bunun sonucunda daha sert bir yetimhaneye nakledilmek üzereyken yetimhaneden kaçtı ve bir alışveriş merkezinde saklanarak ve hırsızlık yaprak yaşamaya başladı.

Jubilee, ailesinin başına gelenler ve yetimhanede yaşadıkları yüzünden çok vurdumduymaz bir hale geldiğinden hırsızlıklarının anlaşılması pek zor olmadı. Bir gün alışveriş merkezi güvenliği onu suç üstü yakaladı ve bir kovalamaca başladı. Bu kovalamaca esnasında büyük bir strese giren Jubilee’nin ellerinden, onlara daha sonra ‘havai fişek‘ diyeceği enerji küreleri açığa çıktı ve bu enerji güvenlik görevlilerini etkisiz hale getirdi. Böylece Jubilee mutant güçlerini keşfetmiş oldu.

Bu olay sonunda Jubilee bir mutant olduğunu anlamış olsa da güçlerinin değerinin farkında değildi. Bu yüzden güçlerini akrobatik gösteriler yapmakta kullandı: Saklanarak yaşadığı alışveriş merkezinde gün içinde bu gösterilerle para kazanıyor, gece ise hırsızlık yapmaya devam ediyordu. Nihayet Jubilee’yi yakalayamayacaklarını anlayıp bukan güvenlik görevlileri, mutant suçlarıyla ilgilenen ve yakaladıkları mutantları alıkoyan M Squad’ı yardıma çağırdı. M Squad tarafından yakalanmak üzereyken Jubilee’yi kurtaran o sırada alışveriş yapan dört kadın X-Men üyesi Dazzler, Psylocke, Rogue ve Storm oldu.

Kurtarıcılarına hayran Jubilee onları üslerine giden portala kadar takip etti ve kimseye çaktırmadan üsse sızdı. Bildiği tek yaşam biçimi bu olduğundan X-Men üssünde de saklanarak yaşamaya devam etti. Ancak çok geçmeden bir sibernetik bir köpek tarafından izi sürüldü ve bulundu. Jubilee yakalanınca güçlerine odaklandı ve robot köpeği parçalarına ayırarak güçlerini ilk kez şiddet için kasten kullanmış oldu. Tekrar izini kaybettirmek için üssün ücra köşelerine giden Jubilee burada cyborg ekip Reavers tarafından işkence dilen Wolverine‘i gördü ve güçlerinden de yardım alarak Wolverine’i kendi saklandığı yerlerden birine kaçırdı. Wolverine’i kurtarışının ardından Jubilee açığa çıkıp X-Men’in güvenini kazandı ve Wolverine’le takım olarak Asya’da sayısız göreve çıktılar.

 

GÜÇLERİ

JubileeGymnastics
Jubilee’nin dövüş esnasında kullandığı güçlerini mutant gücü ve fiziksel gücü olarak ikiye ayırabiliriz. Mutant güçlerinden bahsetmek gerekirse, Jubilee ellerinden güçlü itme etkisine sahip renkli enerji ‘plasmoidleri‘ çıkarabiliyor. Genellikle küre şeklinde cisim bulan bu sıkıştırılmış enerji gücü Jubilee’nin ellerinden çıktıktan sonra onun tarafından mental olarak kontrol edilebiliyor, her şekle bürünebiliyor ve gerektiği anlarda bir patlayıcıya dönüşebiliyor. Jubilee aynı zamanda enerji güçlerini düşmanını kör etmek için bir ışık kuşağı olarak kullanabiliyor. Açığa çıkardığı güçler amacına ulaştığında ya da tehlike ortadan kalktığında, Jubilee hiç zarar görmeden enerjiyi kendi vücuduna geri depolayabiliyor.

Fiziksel güçleri ise mutant oluşundan bağımsız gelişiyor. Çocukluğundan gençliğine kadar aldığı jimnastik eğitimini hırsızlık sürecinde ve daha sonra X-Men görevlerinde geliştirdiğinden Jubilee çok çevik bir kahraman. Öyle ki eşlik ettiği Wolverine bir dövüşe girdiğinden Jubilee hiç de geri planda kalmıyor ve hatta çevikliği sayesinde Wolverine’i çok kez ani ataklardan kurtarıyor. Üstelik Wolverine’den aldığı sokak stili yakın dövüş eğitimleri sayesinde de bir Hand üyesini alt edebilecek kadar iyi bir dövüşçü.

1 2
Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.