Çok değil, henüz geçtiğimiz günlerde Sony’nin bir Mysterio spin-off’u planladığını sizlere duyurmuştuk hatırlarsanız. Biz de fırsat bu fırsat, sizlere Spider-Man’in azılı düşmanlarından bir tanesini daha tanıtalım dedik. Umarız iyi ettik. Zira bizim böcek çocuğun tanıyacak çok düşmanı var ve bunların her birini tanımak öyle bir anda olacak iş değil. Yavaş yavaş, sindire sindire… E ne dersiniz, bizim bu Mysterio denen eleman kimmiş, bir bakalım mı?

Orijin Hikayesi

Quentin_Beck_(Earth-616)_from_Spider-Man-Deadpool_Vol_1_2_001

Gerçek adı Quentin Beck‘tir. Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde dünyaya gelen Quentin, Mysterio olmadan çok önce aslında bir özel efekt uzmanıydı. Tabii özel efekt işine tam anlamıyla giriş yapmadan önce, adını film sektörüne büyük harflerle yazdırmak istemiş ve bu işe de dublörlük yaparak başlamıştır. Dublörlük sonrası merak saldığı efekt dünyasında aslında gayet başarılı olsa da, pek fazla tanımamasından ötürü bu sefer de aktörlüğü planları dahiline almıştır. Bu sefer de yıldız olmak için gerekli yetene ve dış görünüşten; ve elbette bir yönetmen olabilmek için yeterli sabırdan yoksun olduğu için bu ilgisi de ne yazık ki çabuk sonlandı.

Tutunabileceği son dal olarak gördüğü özel efekt uzmanlığında hala ısrarlı olan Quentin, günlerden bir gün bir arkadaşının esprileri üzerine gerçekten ne olmak istediğine son noktayı koymuş oldu. Arkadaşının, çok çabuk ünlü olabilmek için kostümlü bir kahraman olması gerektiğine dair söylediği şeyler, Beck’in ilüzyon konularında usta bir kötü adam olabileceğine kanaat getirmesine yardım etti. Bu fikir sonrası Daily Bugle sayfalarında karşılaştığı Örümcek Adam’ı taklit ederek şehrin her yerinde suçlar işlemeyi planladı. Eğer istediği her şey yolunda giderse, suç işleyen Spider-Man taklidine karşılık yaratacağı Mysterio kimliği ile herkesçe daha çok tanınabilecekti. Fakat ne yaparsa yapsın, Örümcek Adam’ın ağlarından kurtulmayı yine de başaramamıştır. Zaten bu süreç sonrasında da, kendine engel olduğu için Parker’ın örümcek kişiliğini kendine düşman bellemiştir.

 

Güçleri

1b40ba93ba20a25e3eda6bb33ab7e171

VFX sanatçılığında uzman olan Quentin, hipnoz ve psikiyatri alanlarında da oldukça yeteneklidir. İnsanları manipüle edebilmek için en gözde alanlarda kendini geliştirmiş, aynı zamanda mühendislik ve kimya gibi dallarda da bir hayli uzmanlaşmıştır. Aktör ve zeki bir stratejist oluşundan dolayı kendine birçok zorluğu kolaylayan Quentin Beck, rakiplerinin asla gördüklerine inanmamaları gerektiği konusunda zorlu bir tecrübe olmuştur.

 

Yaratıcıları

asdddddddddddddd

Marvel’ın en kallavi isimlerinden olan, Spider-Man’in ortak yaratıcılarından sayılan Stan Lee ve Steve Ditko tarafından bu evrene kazandırılmıştır. Quentin Beck olarak ilk kez Amazing Spider Man serisinin Mayıs 1963 sayısında gözükmektedir. Mysterio kimliğiyle ise evrene giriş yapması Haziran 1964‘üne kadar gerçekleşmemiştir.

 

İlişkileri

asd

Spider-Man’in azılı düşmanlarından oluşan Sinister Six‘in Dr. Octopus, Sandman, Avcı Kraven, Electro ve Vulture gibi orijinal üyelerinden biridir. Aynı zamanda kanser olduktan sonra bir kahramanı delirtme isteğinin farkına varmıştır ve Foggy Nelson’ı cinayetle suçlattırdıktan sonra Karen Page’in ölümüne sebep olan Mysterio, Daredevil‘i de düşmanları arasına katabilmiştir.

Alternatif bir evrende ise Parker Endüstrileri’ndeki bir laboratuvara sızarak, Peter Parker’dan intikam alabilmek için Webware ismindeki internet ağını hacklemeyi aklına koymuştur. Bu ağ sayesinde bilgi akımını tersine çevirerek kullanıcıların beynine ilüzyonlar yerleştirmeye çabalayan Mysterio’nun planları, Deadpool‘un bu tip göz yanılsamalarının farkına varıp Spider-Man’i kurtarmasıyla suya düşmüştür.

1 2
Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.