Bu senenin belki de en çok merak edilen filmlerinden biri için vakit neredeyse geldi! 8 Mart Cuma günü tüm Türkiye’de izleyebileceğimiz Captain Marvel, MCU’nun ilk defa kadın süper kahramanı başrolüne koyduğu projesi olarak sinemalarla buluşmaya hazırlanıyor şu sıralar. Yapılan galalar, röportajlar ve daha birçok reklam tantanası arasında biz de ufak bir katkıda bulunalım istedik. Carol Danvers olarak MCU’ya giriş yapacak olan Captain Marvel karakterinin tanıtımına hepiniz hoş geldiniz!

Orijin Hikayesi

indir

Carol Danvers; Amerika Birleşik Devletleri Donanması mensubu Joe Danvers ve Kree şampiyonu Mari-Ell‘in kızıdır. Boston, Massachusetts’te dünyaya gelmiştir. Doğduğunda Kree dilinde “şampiyon” anlamına gelen Car-Ell ismi verilen bebek, Dünya’daki ortama uyum sağlayabilmesi için sonradan “Carol” olarak anılmıştır.

Carol, Stevie ve Joe Jr. olmak üzere iki üvey-ağabeye sahiptir. Babasının gözünde çok daha layık konumda olabilmek için yazlık evlerinin yapımında en az iki üvey kardeşi kadar çok çalışmaya özen gösteren Carol’ın hayali bir astronot olmaktı. Uzaklardaki gezegenlere gitmeyi düşleyen kızının hayallerini yıkan Joe Danvers’ın düşüncesi ise, böyle bir meslek için kadınların uygun olmadığı yönündeydi. Üstelik yaşadıkları ekonomik sıkıntılar sebebiyle de ailede yalnızca bir çocuğu üniversiteye yollama imkanları olduğundan Baba Danvers, en büyük oğlu Steve’in eğitimine olanak sağlayabilmiştir.

Hava Kuvvetleri’nde pilot olarak askeri kariyerine adım atan Carol, daha sonradan NASA’nın tarihindeki en genç güvenlikten sorumlu yüzbaşısı olmuştur. NASA’da uzaylı türü Kree ile ilgili çalışmalarla haşır neşir olan Carol, birkaç ay sonrasında Cyberex isminde uzaylı bir robot tarafından kaçırılır. Kontrol edilen bir Iron Man saldırısı sonrası hastaneye yatırılmış ve bu sefer de Yon-Rogg ismindeki bir uzaylı tarafından kaçırılmıştır. Tüm curcuna sonucunda Mar-Vell ile kapışmak zorunda kalan Carol, bu sırada bozuk bir Kree aleti olan Psyche-Magnitron‘un (Kree’lerin insansı varlıklara süper güçler verebilmek için kullandığı bir cihaz) içine kapaklanır. Burada tüm genetik yapısı değişmiş ve nihayetinde bir yarı-Kree süper insan olmuştur. Tabii kendisi, bundan uzun bir süre habersiz olarak yaşamını sürdürmüştür.

 

Güçleri

Captain-Marvel-New-Origin-Story-Comic-Books

Belki de MCU’nun görüp görebileceği en güçlü kahramanlardan biri ile karşı karşıyayız aslında. Carol Danvers’ın basit bir süper kahraman gibi gözüktüğünü düşünüyorsanız, lütfen bu fikrinizi tekrar gözden geçirin deriz. Zira kendisinin süper insan gücü, dayanıklılığı ve reflekslerinin yanı sıra daha birçok ‘kozmik’ gücü bulunmakta. Uçma kabiliyeti, kozmik tüm varlıkların farkındalığı, enerji absorbe ederek iyileştirme gücü, foton ışını patlaması yarabilme, enerjiyi her anlamda manipüle edebilme yeteneği (öyle ki, enerjiyi bir bıçak şekline bile getirip silah olarak kullanabiliyor) ve tüm kozmik enerji safsatasından yararlanması sebebiyle uzun süre yeyip içmeden hayatta kalabilme gibi birçok avantaja sahip. Kendisinin insan olarak sahip olduğu pilotluk ve zekayı saymıyoruz bile. Gerçekten çok güçlü bir karakter Carol Danvers. Enerji dediğimiz şey uçsuz bucaksız bir imkan olduğundan ötürü, güçlerinin de neredeyse sınırı yok gibi.

 

Yaratıcıları

1701190320024krs_8

Conan, Red Sonja, Ghost Rider, X-Men: Başlangıç ve Logan gibi filmlere katkıda bulunan Roy Thomas ile Blade filmleri ile anılan Gene Colan tarafından yaratılmıştır. 1968’de Marvel Super Heroes‘un 13. sayısında Carol Danvers olarak okuyucu ile buluşmuştur.

1 2
Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.