Çizgi roman dünyasını tartışmasız bir şekilde çok uzun yıllardır Marvel ve DC domine ediyor. Oluşturdukları evrenler yarattıkları kahramanlar derken farklı bir firma olarak bu sektörde öne çıkmak, kendi kahramanlarıyla bu devleri zorlamak pek kolay değil. Ama 90’larda bunu başaran bir yayınevi vardı; Image Comics. Marvel’la gerginlik yaşayarak oradan ayrılma kararı veren döneminin başarılı yazarları-çizerleri tarafından kurulan ve eser sahiplerine olabildiğince bağımsızlık sağlayan bu yayınevi bu iki büyük firmaya baya baya kafa tutmuştu. SKA’nın bu bölümünde Image’in en büyük ve en popüler kahramanlarından olan sektörün önemli isimlerinden Todd McFarlane tarafından yaratılan Spawn’ı inceleyelim istedim.

 

Orijin Hikayesi

spawn-1920-1080-wallpaper

Albay Albert Francis ″Al″ Simmons CIA’in gizli üst düzey operasyonlarında yer alan işiyle ilgili üstün yetenek ve zekaya sahip bir askerdir. Kendisi yakışıklı, karizmatik, popülerdir ve güzeller güzeli eşi Wanda’yla aşk dolu bir hayat sürmektedir. Üstlerinin bir işler çevirdiğinden şüphelenmekte olan ve organizasyonun çok bozulduğunu düşünen Al, emekli olmaya karar verir. Kendisinin amiri Jason Wynn “Son bir görev yap, öyle bırakırsın” der, fakat tabii ki bu bir tuzaktır, bu görevde Wynn Al’i öldürtür.

Olay burada bitse çizgi roman olmazdı tabii, ismi Malebolgia olan şeytan, cennete karşı yapacağı savaşta dünyayı ele geçirmek için hazırladığı ordusunu yönetmesi karşılığında karısını tekrar görebilme vaatleriyle Al’i kandırır. Al tekrar hayata dönmüştür ama yüzü, vücudu hep yanıklar içindedir. Ölümünün üzerinden beş yıl geçmiştir ve şeytan önü dünyaya geri gönderirken bütün hafızasını da silmiştir. Bir de üzerinde giyene acayip güçler sağlayan bir kıyafet/ortak yaşam vardır. Al bir yandan eski yaşamını hatırlamaya çalışırken, bir yandan kendisini öldürenlerden intikam alacak, diğer yandan da şeytanla olan anlaşmasını bozmaya çalışacaktır.

Güçleri

maxresdefault

Al Simmons’ın askerliğinden gelen taktik zeka, atletiklik, silah kullanma, yakın dövüş gibi becerileri zaten mevcuttu. Kostümün gelişiyle buna insanüstü kuvvet, hız ve dayanıklılık da eklendi. Ayrıca kostümün sağladığı ışınlanma, şekil değiştirme, uçabilme, ellerden çıkan lazerler var. Ayrıca bir de ölümsüzlük var tabi, kalbini de sökseniz, kolunu da koparsanız yaşamaya devam ediyor kendisi. Bu güçlerle ilgili sıkıntı bu özel özellikleri kullandıkça güç doluluk oranınızın düşüyor olması. Bunu mana harcamak gibi düşünün, yalnız tek farkı eğer sıfırlanırsa yeniden ölüyorsunuz. Bu doluluk oranı Malebolgia tarafından doldurulabiliyor.,

 

Genel Bakış

spawnvsviolator_arena

Al son derece empati kurulabilir, motivasyonları, hareketleri anlaşabilir bir karakter. Beş yılda dünyanın değişimi, buna adapte olma çabası, eski eşine olan bağlılığı ve bu süreçte yaşadığı çelişkilerle duygusal olarak da altı dolu bir iş. Bunun yanında Spawn’ın klasik dramatik süper kahraman orijin hikayesini bir kenara koyarsak, hikaye zaman zaman farklı yollara sapıp bambaşka türlere dalabiliyor. Mesela normal bir sayı normal süper kahraman hikayesi anlatırken, bir diğer sayıda cehenneme inip tamamen mitolojik bir hikaye anlatabiliyor. Aynı şekilde bir sonraki sayıda mafya savaşı ele alınırken, aynı zamanda cyborg’lar, çeteler falan da işin içine girebiliyor. Bir de bunun üstüne McFarlane’in set, karanlık çizimi ve anlatımı eklenince Spawn tadından yenmez bir deneyim haline geliyor.

1 2
Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.