Yan Karakterler

angela_vs_spawn___colored_by_smallesthing-d4fqdzc

Spawn başrolü kadar yan karakterleriyle de öne çıkan bir yapım. Bu yan karakterlerle ilgili ortaya çıkan ilginç durumlar da var tabi.

Violator: Bir nevi Spawn’ın Joker’i. Malebolgia’nın kendi görüntüsüne yakın bir şekilde yarattığı ama o korkunç görünüm yerine çoğunlukla pis bir palyaço şeklinde dolaşmayı tercih eden pis, kaba ve elbetteki psikopat bir karakter. Kendisinin asıl işi Spawn dünyadayken ona göz kulak olmak ama efendisinin gözüne girmek için bazen sınırları aşıyor

Sam & Twitch: Bu iki polisimiz serinin mizah unsuru olarak dolaşıyorlar. Hayattan bezmiş, şişman, kaba Sam ve onun tam tersi incecik, kibar, akıl dolu, ince esprili Twitch. Popülerlikleri sebebiyle bir dönem kendi çizgi romanlarına bile sahip oldular.

Angela: Cennet tarafından bu Cehennem Spawn’larını yok etmekle görevli meleklerden biri Angela. Kendisi yeni Spawn’ımızla da ikisi açısından da hoş olmayan bir münasebet yaşıyorlar. Neil Gaiman tarafından yaratılan bu karakter McFarlane ile ikisinin davalık olması, bu davayı Gaiman’ın kazanması ve onun da karakterin haklarını Marvel’a satması gibi ilginç bir sürece de sebep olmuş. Kendisi 2013’te GotG ile Marvel evrenine giriş yaptı.

Tony Twist: Kendisi bir mafya babası. Şansızlık eseri Spawn’ın yaşamak için seçtiği çöplük kendisinin bölgesinde bulunuyor ve bu sebeple kahramanımızla pek çok kez karşı karşıya gelmek durumunda kalıyorlar. Bu karakteri ilginç kılan durumlardan biri de karakterin isminin bir hokey oyuncusuyla aynı olması ve bu sebeple McFarlane’in oyuncuya 15 milyon tazminat ödemek zorunda kalması.

 

Yan işler

batmanspawn

Spawn sadece günümüzü temel alan bir hikaye anlatmıyor. Cennet cehennem savaşı sonuçta yüzyıllardır devam ediyor, haliyle farklı zamanlarda farklı Spawn’lar bulunmakta. Bu hikayelerin en popülerleri Medieval Spawn’dır herhalde. Yine farklı karakterlerin farklı hikayelerini anlatan pek çok spin-off öyküsü de mevcut. Bunun dışında gerek Image Comics’in gerekse farklı yayınevlerinin karakterleriyle de crossover’lar gerçekleştirdi Spawn. Frank Miller’ın yazdığı Batman’le olanı ayrıca önem arz eder bu noktada.

 

Önemi

spawn_by_uncannyknack-d6ppjld

Spawn Image’in kurulduktan sonra yayınlamaya başladığı ikinci çizgi roman. Todd McFarlane Image Comics’in kurucuları arasına girmeden önce Marvel’da Spider-Man üzerindeki çalışmalarıyla öne çıkmaktaydı ve bunların arasında özellikle Venom ile başardıkları ekstra dikkat çekiciydi. Spawn’da bu karakterin etkileri fazlasıyla dikkat çekmekte. Marvel’dayken fazla sert hikayeler yazmakla eleştirilen McFarlane, bu yeni yayınevinin bağımsızlığını sonuna kadar zorlamaktan çekinmemiş ve bu sayede şiddeti, vahşeti, cinselliği kullanmak konusunda elini korkak alıştırmamış ve çizgi romanı çocuk işi olarak görenlere sağlam bir cevap yapıştırmış. İlk sayılarında pek çok efsane bu yeni fenomenin sayfalarında kendilerine yer buldular. Alan Moore, Neil Gaiman, Dave Sim ve Frank Miller gibi isimler tarafından yazılan sayılar karakterin mitolojisinin gelişmesinde ve farklı bakış açılarıyla Spawn’ın gelişiminde önemli rol oynamıştır. Ama Spawn’ın en önemli başarısı ilk sayısıyla 1.8 milyon satarak Image Comics’in daha kuruluş aşamasında büyük bir başarıya ulaşmasını sağlamasıdır. Uzun süre en çok satan çizgi romanlar listesinde kendisine yer bulan Spawn, yayınevinin bir anlamda “üçüncü büyük” haline gelmesinde önemli bir etkiye sahip.

 

Son söz

spawn

Spawn halihazırda bir sinema filmi ve bir animasyon serisine uyarlandı. Her ikisi de mevcut zamanın biraz gerisinde kalmış olduğundan çizgi romanı okuduktan sonra boş bir zamanınız olursa bakabileceğiniz işler. McFarlane’in açıklamalarına göre yeni bir film için önhazırlık aşamasındalar ama kendisinin sözlerine bu zamanlarda pek güven olmuyor. Bir de “Spawn: Recall” diye bir fan yapımı kısa film vardır ki, kesinlikle izlemeye değer. Bu yazıyı hazırlarken öğrendiğime göre oyunları da varmış ama hiç birini oynama şansım olmadı. Şu sıralar “Rocksteady Spawn oyunu yapsın” kampanyaları da internette dolanmakta.

Zamanının en popüler işlerinden biri olması bir yana, çizgi roman sektörüne de yeni bir hava, yeni bir bakış getirmesiyle bu türü sevenlerin mutlaka bakması gereken bir iş. Eğer çizgi romanda karanlık işleri seven biriyseniz, Spawn tam aradığınız kahraman.

1 2
Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.