Agents of SHIELD’ın dün yayınlanan bölümüyle birlikte Mockingbird’i ilk defa canlı canlı gözlerimizin önünde görme şansına eriştik bildiğiniz gibi. Adrianne Palicki’nin canlandırdığı Mockingbird, dizinin kadrosuna resmen girdi, bizi de pek bir büyüledi. Ama fark ettik ki etrafımızda “Kim ulan bu Mockingbird?” diye -haklı olarak- sorular soran birçok insan var. Biz de hep kafamızda olan bir şeyi başlatalım dedik: Süper Kahraman Ansiklopedisi!

Mockingbird ile ilk adımı atıyoruz. Bundan sonra yeni filmi çıkacak, bir diziye yandan dahil olmuş, ilerideki bir filmde kıyıdan köşeden gözüken çok bilinmez karakterlerin oriijinlerini, yaratılışlarını ve önemli hikaye arklarını sizlere anlatacağız. Bir sonraki kahramanı da siz belirleyeceksiniz. O yüzden bu yazının altına, yorumlarınızı bırakın. En çok yorum ve oy alan süper kahramanlardan birini, gelecek hafta burada tanıtabiliriz!

O zaman buyurun. Kim bu Mockingbird allasen?

 

Orijin Hikayesi: Barbara “Bobbi” Morse, nam-ı değer Mockingbird bir biyolog aslında. Hatta kendisinin bu konuda bir doktorası dahi var. Ve hikayesi, pek çok Marvel karakteri gibi, Captain America’ya derinden bağlı. Hükümetin Cap’i süper güçlü yapan serumu tekrar üretme çabalarına katılan Morse, bu sırada SHIELD’ın dikkatini çeker. Morse işe kayıp bir bilim adamını bulmak üzere görevlendirilen SHIELD ajanı Paul Allen’ı yancılayarak başlar. Allen’ın aslında AIM (Iron Man 3’te gördüğümüz organizasyon) üyesi olduğu ortaya çıkar. Morse Allen’ı durdurur ve bu olaydan sonra laboratuarı bırakıp, alana geçmeyi tercih eder.

mockingbird-10-female-marvel-superheroes-that-should-have-their-own-films-now

Güçleri: Morse’un hiçbir süper gücü yoktu aslında. Kendisi lise çağında jimnastik yaptığından ötürü fiziksel olarak çok çevik ve esnek. Biyoloji doktorasının getirdiği bir bilim kadınlığı da var sinede. Ama onun dışında insan üstü bir durumu yoktu. Ta ki kendisi bir ara ölümle burun buruna gelene kadar. Bu durumdan kendisine enjekte edilen Infinity Serumu ile kurtulan Mockingbird’in ondan sonra hızlı iyileşme, süper güç ve süper hız kazandı.

Yaratıcıları: Len Wein ve Neal Adams. Morse aslında Marvel’ın eski karakterlerinden biri. İlk olarak 1971 yılında karşımıza çıkan Morse’un Mockingbird kod adını alıp tam teşekküllü bir süper kahraman oluşu 1980’i bulur.

İlişkileri: Barbara Morse’un şüphesiz en önemli ilişkisi Hawkeye ile yaşadığı. Hawkeye ile uzun bir süre boyunca evli kalan Mockingbird, sonraları eşinden boşanarak çizgi roman dünyasında böyle bir şeye maruz kalan nadir karakterlerden biri oldu. İlk çıktığında ise o dönemin görece popüler karakteri Ka-Zar ile bir aşk ilişkisi yaşamaktaydı. Şimdilerde Agents of SHIELD’da, kendisini Lance Hunter ile everdiler.

Önemli Olaylar:

 • Hawkeye İle Tanışma – SHIELD için çalışırken, CTE isimli bir firmayı araştıran Mockingbird, firmanın ürettiği şeylerden şüphelendiği için o dönem firmanın güvenlik direktörlüğünü yapan Clint Barton ile sık sık karşı karşıya gelir. Sonrasında Morse Barton’a firmanın aslında kötü olduğunu gösterecektir ve ikili beraber firmayı alaşağı etmeye odaklanacaklardır. Mesele çözüldükten sonra Mockingbird, Hawkeye’a evlenme teklif eder ve Hawkeye de kabul eder.
 • Phantom Rider Meselesi – Kocası Hawkeye’ın tam anlamıyla Batı Yakasına tayin olmasıyla birlikte onu takip edip evin iterk eden Mockingbird, burada Phantom Rider isimli bir kötüyü öldürmek durumunda kalır. Bunun acısını yaşayan kahramanımız, olayı Hawkeye’a söyler ve arası hem kocasıyla hem de West Coast Avengers ekibiyle açılır. Sonradan Tigra ve Moon Knight ile ek bir örgüt kurar, Phantom Rider’ın hayaletini halleder; fakat tam işler iyiye gidecekken aslında o sıralar iyi olan Vision’ı kaçırması için kandırılır. Sonradan hatasını düzeltir, ama yine de kötü hava dağılmaz, Mockingbird Batı Yakası Avenger’larını bırakır. Hawkeye ile boşanmaları da bu dönemdedir.
 • Ölüm ve Geri Geliş – Tam Hawkeye ile Mockingbird barışmak üzerelerken, iblis Mephisto kendi diyarından kaçar ve dünyaya saldırır. Savaş devam ederken Mockingbird Hawkeye’a doğru gelen bir enerji ışınının önüne atar kendisini. Böylelikle ölür. Fakat sonradan, o Mockingbird’in aslında bir Skrull taklitçisi olduğu öğrenilir. Tony Stark Skrull gemisini içindeki mahkumlarla beraber dünyaya indirince Mockingbird de oradan kurtulur.
 • Infinity Serumu ve Süper Güçler – Yukarıda belirtmiştik, Mockingbird artık süper güçlü. Bir savaş sırasında ciddi anlamda ölümle burun buruna gelen, hatta kalbi bir süreliğine duran Morse’a Nick Fury tarafından Infinity Serumu verilir. Bu serum, kendisine süper güçler verir.
 • Şimdi – Şimdilerde kendisi AIM adasında, gizli bir görevde. Bir imge kopyalacıyısı sayesinde bir AIM çalışanı gibi gözükmeyi başaran Mockingbird, o vücutta sıkıştı kaldı. Şimdi de paçayı kurtarmaya çalışıyor.

3787190-mockingbird

Kostümleri: Genelde siyah giyinmeyi tercih eder Mockingbird. İki tane birleşebilen sopası da meşhurdur. Farklı farklı kostümleri olsa da, herhalde siyah beyaz taytı ve sarı gözlükleri arasında en meşhur olanıdır. Arada göz maskesi taktığı da vardır hanım kızımızın.

Son not: Mockingbird hiçbir zaman çok ön planda olmadı, fakat Hawkeye ile birlikte iyi bir ikililerdi ve serileri de eğlenceliydi. Adrianne Palicki’nin yorumunu görmek için de sabırsızlanıyoruz!

 

 

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Comments

 1. Ömer Mert Savcı Reply

  Tamam belki çok ön plan da ama mayıs 1 den önce bir Ultron incelemesi hiç fena olmaz…

 2. Shadow in the Dark Reply

  Lyndsy Fonseca tarafından canlandırılacak Angie Martinelli.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.