Yeni Zelanda’yı nasıl bilirsiniz? Öhöm, soruyu şöyle düzelteyim, Yeni Zelanda’yı 2003’ten önce nasıl bilirdiniz, şimdi nasıl biliyorsunuz? Muhtemelen 2003’ten önce bu küçük ada ülkesi hakkında bir düşünceniz vardıysa dahi adanın varlığından haberdar olan diğer milyonlar gibi “Avustralya’nın yancısı” kıvamındaydı. Ne de olsa küçük bir yer Yeni Zelanda. Öyle muhteşem bir mazisi, herkese kendisini tanıtacak bir endüstrisi, sanayisi falan yoktu. Bir tek dağları, tepeleri vardı, onu da çekecek adam yoktu.

Sonra Peter Jackson çıktı ve herhalde bir insanın memleketine yapabileceği en büyük katkıyı yaptı. Yeni Zelandalı yönetmen, Yüzüklerin Efendisi filmlerini kendi memleketinde çekti. Bir de öyle çekti ki hergele, her sahnesini öyle bir ince ince nakış gibi işledi ki ilk Yüzük Kardeşliği filminden çıkan insanlarda bile “Vay arkadaş Sauron” tepkileri kadar, “Vay arkadaş o dağlar, tepeler?” yorumlarına rastlanıyordu sık sık. Hatta “gerçek miydi o yeşillikler falan yoksa efekt miydi?” diye düşünen de vardı. Sonra gerçek olduğu, Yeni Zelanda’nın gerçekten de öyle bir yer olduğu öğrenildi. Haliyle bir anda bu küçük ada ülkesine ciddi anlamda turist akmaya başladı. Sadece Yüzüklerin Efendisi’nin an itibariyle turistik mekan olarak saklanan Hobbitköy, Bree gibi setlerine değil. O doğal güzelliklerine akın akın insan gelmeye başladı. Balayı için burayı seçenler, doğum günü için geek arkadaşına Hobbitköy’e uçak bileti alanlar… Ne isterseniz.

Yeni Zelanda hükümeti de bunun farkında tabii. Hazır Hobbit filmleri çıkmış, meseleye ilgi alevlenmişken tekrar olaydan nemalanmak istiyorlar haklı olarak. Buna özel şirketler de dahil. Air New Zealand isimli havayolu şirketi, Hobbit 3’ün de çıkış tarihi tüyler ürpertici bir hızla yaklaşırken (hani beğenmiyoruz falan da, bir daha Orta Dünya filmi olmayacak uzun bir süre biliyorsunuz değil mi?) şu aşağıdaki işe imza atmış. Kendisi bir fragman falan değil, baya bir uçuş güvenlik videosu.

Hani olur ya uçuşların başında gösterilir, bir hostes de eşlik eder eli ve kollarıyla. Acil durumlarda çıkış kapısı nerede, oksijen maskesi nereden düşecek, yelekleri  nereden alıyorsunuz gibi şeyler anlatılır? Air New Zealand işte o videoyu Yüzüklerin Efendisi temasıyla çekmiş. Adını da “Gelmiş geçmiş en epik uçuş güvenlik videosu” koymuşlar. Bizce haksız da değiller. Siz de bir bakın, söyleyin hakikaten öyle değil mi?

İyi seyirler!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.