Adeta 2013 sonu, 2014 başına flashback yaşar gibiyim. Geekyapar yeni kurulmuş, okurlarımızla muhabbete yeni yeni başlamışız. Tam o sıralarda da kimsenin çok fazla umurunda olmayan bir filmin fragmanı yayınlanıyor. Fragman resmen müthiş; müzikleri müthiş, oyuncuları müthiş, görsellikleri müthiş… Bir anda herkesin dilinde aynı soru var, e haliyle de bize soruyorlar: Kim bu Guardians of the Galaxy denen adamlar?

O zaman dilimiz döndüğünce Guardians of the Galaxy’yi anlatmaya çalışmıştık. Daha doğrusu, Guardians’ı izlemeden önce okumanız gereken çizgi romanları sıralamıştık. Şimdilerde de benzer bir soru var herkesin dudağında: Inhumans kimdir? Nedir bu adamlar? Soru çok makul, ne de olsa Inhumans Marvel evreninin köklü gruplarından biri değil. Neden filmleri çekiliyor? Son soruyu şuradan cevaplamıştık, fakat ilk soruları, aşağıda cevaplayabileceğimize inanıyoruz.

Süper kahraman ansiklopedisinde kimi görmek istediğinizi yorumlarda, maillerde, iletişim kutularında belirttiniz, Inhumans tepeye yerleşti. Üçüncü bölümde görmek istediğiniz bir kahraman varsa, yine aynı yollarla bize ulaşın. Gelecek haftaya kadar, buyurun Inhumans’a dalalım!

Inhumans_gets_a_writer_article_story_large

Orijin Hikayesi: Marvel evreninin kozmik tarafında olan çoğu şey gibi, Inhumans adı verilen grubun kaderini de iki uzaylı ırkı çizer: Kree’ler ve Skrull’lar. Milyonlarca yıl önce ciddi bir savaşa tutuşur bu ikili. Kree’ler (Guardians of the Galaxy’deki kötü adam Ronan’ın ırkı), iki imparatorluk arasında stratejik bir öneme sahip olan Uranüs’e bir üs kurarlar. Bu gezegenin yakınında bir yerlerde, mavi bir gezegende de primitif yaşam formları keşfederler: İnsanları.

Henüz gelişmemiş Homo Sapiens’leri alıp, üzerlerinde deney yapan Kree’lerin amacı bu ırktan bir süper asker yaratmaktır. Fakat ne hikmetse, bir noktada deneylerini terk ederler. Bıraktıkları ileri ırk teknolojik olarak gelişimlerini sürdürür ve Attilan isimli büyük bir şehir inşa eder. Inhumans dediğimiz, bu ırktır. Bir süre sonra, Randac isimli bir genetik mühendisi Terrigen kristallerinden yayılan bir dumanın canlı formlarda mutasyona yol açtığı fark edilir. Bu dumana maruz kalanlar süper güçler edinmektedir.

Randac herkese Terrigen basmak ister. Fakat pek çok Inhuman dumana ters tepki verir ve korkunç yaratıklara döner. Bunu önlemek için Inhuman toplumu ciddi anlamda katı bir doğum kontrol sistemi uygular. Sadece genetik olarak mükemmel olan ve Terrigen dumanına doğru reaksiyon gösterenlerin üremesine izin verilir ve yüz yıllar süren bu politikalar sonucunda ise toplumda net bir kast sistemi oluşur: Kraliyet ailesi, Terrigen dumanının verdiği güce göre toplumda bir görev edinmişler ve dumana yine de ters tepki göstermiş Alfa Primitifler. Kastlar arasında geçiş yoktur, hatta ilişkiler bile tasvip edilmez.

 

Güçleri: Terrigen dumanı farklı farklı güçlere yol açabiliyor. Fakat biz muhtemelen beyaz ekranda göreceğimiz Inhuman’lara, yani Kraliyet ailesine odaklanalım. Ailenin iki başı var, Kral Black Bolt ve Kraliçe Medusa. Black Bolt‘un en önemli gücü hipersonik sesi. Bu sesinin yıkıcı özellikleri var ve kendisi bu yüzden dövüşmediği sırada tek bir çıt bile çıkarmamak için tüm mental kapasitesini kullanıyor. Black Bolt’un arzularını genelde karşı tarafa eşi Medusa aktarıyor. Kendisinin en önemli gücü ise saçları. Medusa‘nın saçları uzayabiliyor, kısabiliyor, dokunaç gibi bir şeyleri yakalayabiliyor ve en önemlisi, saçının her teli demirden yapılmışçasına güçlü.

Kraliyet ailesinin diğer üyeleri ise şöyle. Black Bolt’un kuzeni Karnak düşmanlarının zayıf noktalarını sezebilen bir yakın dövüş uzmanı. Karnak’ın kardeşi Triton ise balığımsı bir kahraman, kendisinin gücü de su altında nefes alabiliyor oluşu. Yine Black Bolt’un bir başka kuzeni olan Gorgon ayağının bir darbesiyle sismik şok dalgaları yaratabilen bir adam. Medusa’nın küçük kardeşi Crystal ise süper kahramanlarda hem Quicksilver, hem de Ronan the Accuser ile evlilik yaşamış, Quicksilver ile çocuk dahi yapmış bir karakter. Kendisinin gücü ise elementleri manipüle etmek.

En bombasını da sona sakladım: Ailenin bir de köpeği var: Lockjaw. Dumana maruz kalmış bir Inhuman olduğu sanılan (ama tam da emin değiliz bu konudan) Lockjaw’ın teleportasyon kabiliyeti var. Bu sayede bütün Inhuman ekibine taksi muamelesi görüyor sıklıkla. Ve kendisi bir buldog…

652874-siwok001008_jpeg (1)
Soldan sağa: Crystal, Medusa, Triton, Gorgon, Black Bolt, Maximus the Mad ve Karnak.

Yaratıcıları: Inhumans Marvel evrenine aslında Fantastic Four kitaplarında giriyorlar. 1965 sonunda yayınlanan 45. Fantastic Four sayısında ilk defa gözüken Inhumans’ın kendi adlarına çıkan ilk seri ise 1975’te başlıyor. Her ne kadar 1965’teki versiyonundaki haliyle Inhumans’ı yaratanlar efsane ikili Stan Lee ve Jack Kirby olsa da, bugünkü hâline sokma konusunda Paul Jenkins / Jae Lee ikilisinin payı büyük.

İlişkileri: Marvel’ın kozmik tarafından gelen kahramanlar oldukları için, pek çok Inhumans mensubunun özellikle Captain Marvel (Mar-Vell olan) ile Fantastic Four ve Guardians of the Galaxy ekipleriyle münasebeti büyük. Arada dünyaya gelip gidiyorlar da aynı zamanda. Hatta hem Crystal, hem de Medusa Fantastic Four’un armasıyla savaştılar zamanında. Crystal’ın bunun üzerine Avenger olmuşluğu da var.

Bunun dışında belirtmiştik zaten, Crystal vakti zamanında Quicksilver’dan Luna isminde bir çocuk yaptı, sonra da Kree’lerle Inhuman’ların ortaklığını sembolize etmek üzere Ronan the Accuser ile evlendi.  Balığımsı Triton da vakti zamanında Namor’u bulmak için toparlanan deniz altı kahramanlar grubu Deep Six’te Stingray, Andromeda, Tiger Shark ve Tamara Rahn ile görev yapmıştı.

 

Önemli Olaylar:

 • Ronan the Accuser’ın Hükmü – Guardians of the Galaxy’de tanıştığımız Ronan, Attilan’ı işgal edip Black Bolt’u boyun eğmeye zorladı. Inhumans Kree silahları olarak tasarlandıklarını bu sırada öğrendi. Black Bolt en nihayetinde Ronan’a karşı çıktı ve birebir dövüşte yenerek, Attilan’ın özgürlüğünü kazandı.
 • Kraliyet Ailesinin Sürgünü – İşgal sırasında özgürlük talebinde bulunan Inhuman’lar bu özgürlük arzusunu kraliyet ailesine karşı da taşıdılar. Black Bolt ve ailesi sürgüne Dünya’ya gittiler. Bir dönem Latveria’da yaşayan aile, Attilan’a döndüler ve Inhuman toplumunda ufak reformlara gittiler.
 • Quicksilver’ın Terrigen Kristallerini Çalışı – M-Day sonrası gücünü yitiren mutantları geri kazanmayı amaçlayan Quicksilver Terrigen kristallerini çaldı ve eski mutantlara geri uyguladı. Bu bazılarında ters teperken, bazılarını güçlendirdi. Genosha’da güçleri geri gelen mutantlarla Inhumans ile Amerikan devleti arasındaki bir ittifak çarpıştı. Savaşın sonucunda mutantlar teslim oldular, ama Amerikan devleti Terrigen kristallerine el koyunca Inhuman’lar Amerika’ya savaş açtı.
 • Sahte Black Bolt – Black Bolt’un Skrull’lar tarafından kaçırıldığı ve yerine bir sahtekarın getirildiği anlaşıldı. Medusa bu durumu ustaca kontrol etti ve Ronan’a ulaşıp, kendisiyle bir anlaşma yaptı. Anlaşmanın sonucunda Black Bolt kurtarılır.
 • Krallar Savaşı – İsyansa isyan diyen Inhuman’lar, artık kaderi ele alma zamanı geldi diyerek Atillan’ı kaldırıp, Skrull’ların peşine koştular. Tüm Skrull armadasını yok eden Inhuman’lar, bununla yetinmezler. Oradan bir de Hala’ya, Kree başkentine giden Inhuman’lar, Kree kralı Ronan’a diklenirler. Ronan gerçek Kree kralının, Kree’ler tarafından “mükemmel” olması için yaratılan Inhuman’lardan gelmesi gerektiğini düşündüğünü itiraf eder. Böylelikle Inhuman kraliyet ailesi, Kree tahtının başına geçer.
 • Final – Black Bolt öldürülür (çizgi roman öldürülmesidir bu). Inhumanlar hem Kree’leri, hem de kendi köle kastını oluşturan Alfa Primitifleri kontrol etmekte zorlanır. Alfa Primitifler de Kree’ler de isyan eder, böylelikle Inhuman’ların Kree hükmü sonlanır.
 • Evrensel Inhuman’lar ve Terrigen Bombası – Kree’lerin tek yaptıkları deneyin Dünyalılar üzerinde olmadığı öğrenilir. Centaurianlar, Dire Wraithler, Kymellianlar ve Badoon’larla birlikte yen bir evrensel Inhuman ittifakı kurulur. Black Bolt bu ittifakın lideri olur. Bundan sonra Thanos Attilan’a saldırıp, bir Inhuman’dan olma oğlu Thane’i öldürmeye çalışır. Thanos’a karşı şehri atara atar yapıp, yakıp terk eden Black Bolt, milyonlarca yıl önce Kree’lerin dünyaya gizli Inhuman’lar bıraktığını ve bu Inhuman’ların varislerinin hâlâ -Inhuman genlerini fark etmeden- yaşamlarına devam ettiklerini öğrenir. Attilan yok olunca, Maximus the Mad’in yaratısı olan Terrigenisis bombası patlar ve dünya üzerindeki gizli Inhuman’lar süper güç kazanırlar. Yeni Ms. Marvel Kamala Khan’ın da orijin hikayesi budur bu arada.

Inhumans-Kree-Marvel-Comics

Kostümleri: Inhumanlar çeşit çeşit giyinirler. Genelde renk paletleri ise Black Bolt için siyah, Medusa için mor, Crystal için sarı, Karnak için yeşil, Gorgon için turuncudur. Triton ise kendiliğinden yeşil bir arkadaşımız.

Son not: Inhumans’dan film çıkar mı? Marvel işin başındaysa çıkartmanın bir yolunu bulacaktır. Fakat bana sorarsanız Inhumans’ın en ilginç yanı toplum yapıları. Guardians, Avengers gibi bir grup değiller onlar. Hatta X-Men gibi bir “azınlık” dahi oldukları söylenemez. Inhuman’lar bambaşka bir ırk, kendi devlet yapısına ait bir toplum. O yüzden bazen içimden geçirmeden edemiyorum, acaba dizisi çekilse daha mı iyi olurdu diye… Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

4 Comments

 1. aslında avengers 3 ün ilk filminin sonunda x-men her ne yapacaksa onun için girerler filme ama bizi kimse bilmiyo deyip geçmişini kendi filmlerinde anlatabilirler. hem avengers 3 te reklamı yapılmış olur karakterlerin.

 2. — Dehşetli Spoiler —-

  Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D dizisinin 2. sezon kış finalinde gördük ki “The Diviner” olarak bildikleri taş Terrigen kristali çıktı ve ana karakterimiz Skye bir Inhuman. ( Daisy “Quake” Johnson ) Bununla birlikte gidişat gösteriyor ki dizi MCU ile paralel bağını Inhumans filmine de taşıyabilir.

  Kaynak : http://www.newsarama.com/22942-massive-spoilers-10-questions-answered-asked-on-agents-of-s-h-i-e-l-d-s-game-changing-fall-finale.html

  ———-

 3. inhumans konusu Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D dizisinde işlendi ve açıklandı ama daha çok ırk olarak ortaya çıktılar bu seride krallıkları yada kast sistemi işlenmedi black bolt medusa gibi karekterler görünmedi sadece inhumansları mervel everenine giriş yapmalrını sağladılar

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.