Çizgi roman illüstratörü ve efsanesi George Pérez, 67 yaşında vefat etti. Haber Twitter’da Perez’in sağlık durumu konusunda sevenlerine düzenli olarak duyurular yapan Constance Eza tarafından resmi olarak duyuruldu ve doğrulandı.

George Perez’i hayatınızda hiç duymamış ya da ismini bu yazıyla duyuyor olabilirsiniz. Ancak aslında George Perez’i çok iyi tanıyorsunuz. İzlediğiniz her DC ya da Marvel filminde onun kaleminin değdiği, onun yarattığı ya da onun revize ettiği bir karaktere, bir hikâyeye ona gönderme yapılan bir panele mutlaka rastlamışsınızdır. Çünkü o, DC ve Marvel’ın son elli yılına en çok dokunan çizer olarak Amerikan çizgi romanların dört bir köşesine imzasını kazımıştı. 2019 yılında artan sağlık sorunları nedeniyle henüz beş yaşında eline aldığı kalemini emekli etmek zorunda kalan Perez, geçtiğimiz aralık ayında kendisine üçüncü evre pankreas kanseri tanısı konduğu bilgisini Facebook hesabından açıklamıştı ve sözlerini şu cümlelerle bitirmişti:

Noel ruhunu yıllardır hissetmediğimden daha fazla hissediyorum. Belki de muhtemelen benim son Noel’im olacağı içindir. Ya da belki de beni benim onları sevdiğim kadar seven birçok kişinin sevgi dolu kollarında olduğum için. İyi bir hayat sürdüğünüzün, birçok hayata neşe getirdiğinizin ve bunun bir parçası olduğunuz için bu dünyayı daha iyi bir yer olarak terk edeceğinizin söylenmesi oldukça moral verici. Lou Gehrig’den alıntı yapmak gerekirse: ‘Bazı insanlar kötü bir ara verdiğimi düşünebilir, ancak bugün kendimi dünyanın en şanslı adamı gibi hissediyorum.’

Kendinize iyi bakın ve teşekkür ederim.

Hasta yatağında bile insanların yüzünü güldürmeyi, teselli etmeyi ihmal etmeyecek kadar mütevazi biriydi Perez.

Daha 20 yaşına basmadan Marvel Comics çizeri Rich Buckler’ın yıldız dolu stüdyo asistanı ekibine katılan Perez, 1974’de Astonishing Tales #25 ile ilk resmi çizgi romanını yayınladı. Bir takım küçük serilerde bir yıl boyunca küçük çaplı çizimler yaptıktan sonra 1975 azında Avengers serisini çizerek daha sonra en ikonik çizeri olarak anılacağı Avengers serisinde kariyerini parlatacak ve Fantastic Four’un  Roy Thomas ve Len Wein’den oluşan süperstar çizer ekibine katılacak, Kariyerinin en büyük kitaplarında partnerliğini yapacağı yazar Marv Wolfman ile Fantastic Four’da ilk kez birlikte çalışacaktı.

Len Wein, Stan Lee ile yaşadığı sorunlar sonrası kendisine kreatif özgürlük tanıyan DC Comics’e 1980 yılında katılacak ve DC Comics’de yazar/editör olarak kurduğu ekibe sonrasında Marv Wolfman’ı da katacaktı. Elbette Fantastic Four’da birlikte çalıştığı bir diğer isim Perez’e de göz koymuştu Wein. Perez, Marvel’daki kariyerini sürdürürken dönemin bestseller kitaplarından Firestorm’da ilk DC serisini çizecekti. Efsane DC çizeri Dick Dillin’in ölümü sonrası Justice League of America kitabını devralan Perez. Aynı anda hem Avengers hem JLA kitabını çizen ilk isim olacaktı. Perez’in yıllar sonra kariyer zirvelerinden biri olarak anılacak JLA/Avengers projesinin temelleri 1983’de atılacak ancak Marvel Comics projeyi iptal edecekti. Marv Wolfman 70’lerin ortasında konuk yazar olarak zaman zaman yazarlığını üstlendiği, 60’lara damga vuran ancak 70’lerin sonunda popülerliğini yitiren Teen Titans kitabını diriltmek istemiş ve bu kitap için adresi Fantastic Four günlerinden yakın arkadaşı George Perez’le birlikte çalışmak isteyecekti. Wolfman/Perez markasının doğuşuna şahit olduğumuz The New Teen Titans böylece doğmuş olacaktı. DC’nin ikonik genç karakterleri; Robin (Dick Grayson), Wonder Girl (Donna Troy), Kid Flash (Wally West)’e bu kitap için yarattıkları ve daha sonradan ekibin en popüler karakterlerine dönüşecek Starfire, Raven ve Cyborg karakterleri Doom Patrol kitabıyla tanınan ve Teen Titans çizgi romanlarında da görülen The Changeling ya da yeni ismiyle Beast Boy‘dan oluşacaktı. İkonik DC villianları Deathstroke the Terminator ve Vigilante bu kitapla okurlara tanıtılacak ve sonrasında kendi kitaplarına kavuşacaklardı. The New Teen Titans, DC Comics’in ekonomik buğranda olduğu bir dönemde markanın en çok satan kitabına dönüşecek, her bir karakteri fenomen olacak ve JLA’yı geride bırakarak Marvel Comics’in çoksatanı Chris Claremont’un Uncanny X-Men’ine en büyük rakip olacaktı. Teen Titans Spotlight, Tales of Teen Titans gibi yan kitaplarla Teen Titans fenomeni DC Comics’in uzun süredir planlanan revizyonunu üstlenmesi için Wolfman ve Perez ikilisine platform oluşturacaktı.

 Crisis On Infinite Earths, çizgi roman tarihinin en büyük crossover eventi olarak tarihe geçecek Flash ve Supergirl’ün ikonik ölümleriyle, Perez’in tek bir sayfaya sığdırdığı yüzlerce karakterle birlikte çizgi romanın kurallarını yeniden yazacaktı. Crisis On Infinite Earths sonrası yeni DC evreninin temellerini kurmak yine Wolfman ve Perez ikilisine düşecek History of DC Universe grafik kitabıyla DC evreninin almanağını yazacaklardı.

Yeni DC evreninde Len Wein ve Mindy Newell ile birlikte Wonder Woman efsanesini yeniden yazacak ve karakterin popülerliğini arttırarak ve mitolojik ağırlık kazandırarak karakterin Batman ve Superman’in yanına hakkettiği değeri kazanmasını sağlayacaktı. Yazar/çizer olarak seriyi neredeyse tamamen kendisi üstlenen Perez, dönemin çizer efsanelerinin oluşturduğu trende katılacak ve kendi imzasını atacaktı. Sonrasında bir yandan da John Bryne’ın devraldığı Superman editör grubunda Action Comics’in çizimlerini ve Marvel’ın DC Comics’in Crisis On Infinite Earths ile yakaladığı başarıya cevap olarak hazırladığı Infinity Gauntlet eventinin ilk 6 sayısının çizerliğini üstlenecekti. 80’ler boyunca DC Comics ve Marvel Comics’de geçirdiği efsane dönem 90’lara taşınmayacak Image Comics’in doğuşu ile sektöre düşen bombadan nasibini alacaktı Perez, Wonder Woman eventi War of the Gods başarısız olacak ve DC Comics ile mükemmel şekilde devam eden ilişkisi yara alacaktı. The New Titans kitabına ‘’Who is Wonder Girl’’ hikayesi ile veda eden Perez, uzun bir süre yalnızca bağımsız çizgi romanlarla kariyerine devam edecekti. Bağımsız serileri için ihtiyaç duyduğu maddi kaynağı Dan Jurgens’in Teen Titans kitabını çinileyerek bulan Perez, Marvel Comics’de Silver Surfer, Marvel Team-Up gibi yan serilerde çizerlik yapacaktı.

Açıklama: metin içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

90’ların sonunda Mark Waid/Alex Ross’un sektörü sarsan Kingdom Come efsanesi sonrası iki markanın da ihtiyaç duyduğu yeniden doğuş Perez’in 80’lerde rafa kaldırılan JLA/Avengers projesinin yeniden doğmasına sebep oldu ve CrossGen’i bizzat ikna ederek kitabın yayınlanması için savaş verdi. Kurt Busiek’in kaleme aldığı seri Perez’in kariyer zirvelerinin tepesine yerleşti. 2000’lerde veteran bir çizgi roman çizeri olarak dönemin süperstar yazarları olan Brian Michael Bendis, Mark Waid ve Geoff Johns’a Avengers: Disassembled, Brave and the Bold ve Legion of Three Worlds gibi kitaplarda eşlik etti. 90’larda ilk kez Wolfman’ın The New Titans finali olarak düşünülen ancak rafa kaldırılan The New Teen Titans: Games, The New Teen Titans’ın 30. Yılını kutlamak için tamamlandı ve 2011’de yayınlandı. Bu kitap ikilinin hayranlarına vedası olarak tarihe geçecek ve en iyi Teen Titans hikayelerinden biri olarak kabul görecekti. DC Comics’e New 52 Superman yeniden basımı ve World’s Finest kitapları ile veda even George Perez, BOOM! Bünyesinde yayınlanan bağımsızı Sirens ile kariyerinin son büyük eserini 2017 yılında 63 yaşında yayınlayacaktı.

2019 senesinde çizgi roman dünyasının en prestijli ödül töreni Will Eisner ödüllerinde çizgi roman Hall of Fame’e seçildi.

George Perez’in kariyerini bu satırlar arasına sıkıştırmak çok zor ve onun büyüklüğünü tanımlamak için yeterli değil. George Perez’i anlamak için önce onun bir insan olarak çizgi roman dünyasında geride bıraktığı efsaneyi anlamanın gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden yazıyı en sevdiğim George Perez hikayesini bizzat hikâyenin sahibinden aktararak bitirmek istiyorum.

İkonik Wonder Woman yazarı Gail Simone’un George Perez’e vedası:

Ona Mektup yazdım. Birçok kez mektuba başladım ve bıraktım. Onu sadece üzüntümü aktarmak istemedim, onu bunaltmak da istemedim. Ayrıca bunu ‘ben ben ben’ diye tekrarlayarak ve ne kadar üzgün olduğum hakkında yapmak istemedim.

Kendisine borçlu olduğum bu büyük borcun bir nebze de olsa taşıdığı bir şekilde teşekkür etmek istedim.

O yüzden yazdım ve gönderdim.

Kısa olmaya çalışmama rağmen uzun oldu.

Beş dakika sonra bir telefon aldım.

Telefondaki George’tu, ortak arkadaşımız ona mektubu okumuş.

Duygularımı iyice çelik gibi yaptım…

Çünkü ağlayıp, onu tekrar boğmak istemiyordum.

Ve millet, başardım. Arama sırasında gözyaşlarımı içimde tuttum.

Konuştuk, bende yarattığı tüm sevgi, nezaket ve yaratıcılık etkisini anlattım.

Öleceğim güne kadar yanımda taşıyacağım bir şey söyledi.

Wonder Woman’ın benim için ne anlama geldiğini ve hâl ne anlama geldiğini duyduğuna çok memnun olduğunu söyledi.

Bunu bilmek onu çok mutlu etti.

Ve dedi ki…

‘Wonder Woman hikayelerimin seni ortaya çıkardığı için çok mutlu ve memnunum.

ANCAK…’

‘…bu kadar yükseğe uçmak için güçlü kanatların olmalı.’

Bunu tekrar etmiyorum çünkü bir EFSANE benim hakkımda güzel şeyler söyledi.

Bunu George Perez’in kim olduğunu göstermek için söylüyorum.

Çünkü o George Perez.

O, bütün gemileri kaldıran gelgittir.

George ve çalışmaları hakkında söylemek istediğim milyonlarca şey var.

Ama HAYATIMDA bu kadar sert yumruk atan hiçbir şey duymamıştım.

Bazı insanlar atom yapılarında sadece o lütfu, o cömertlik kapasitesini taşırlar.

İşte o insan George.

Dediğim gibi, görüşme sırasında sabırlıydım.

Sonrasında?

Gözyaşlarına boğuldum.

Her nasılsa yaptığım en üzücü çağrı aynı zamanda en nazik olanıydı.

George Perez’in hayranıysanız, kuşkusuz, işinde adamın sıcaklığını hissettiğinizi bilin.

Bu anı her düşündüğümde içim sızlıyor, sürekli onu söyleyen sesini duyuyorum.

Sonsuza kadar benimle olacak.

George’u onurlandırmak istiyoruz, değil mi?

Hepimiz biraz onun gibi olalım.

Hak ettiği miras bu olurdu.

Seni seviyorum George.

Sonsuza kadar her şey için teşekkürler.

Peki, birkaç ayrıntı eklemek zorundayım.

George Perez’in nasıl en iyi adam olduğundan bahsettiğim konuşmayı hatırlıyor musunuz? Şimdi size daha fazlasını anlatacağım.

Bunu yapmamın sorun olmayacağından %100 emin olmak için ona yazdım.

Geri yazdı.

Aşağıda okuyacaklarınız yardım kampanyası sırasında yaptığımız mesajlaşma:

Önce çekincesiz olarak bu fikri desteklediğini söyledi.

Sonra dedi ki, ‘Ben kendi teklifimi yapmak istiyorum.’

‘Ya parçanın yeni alıcısı ben olsaydım? Bir sanat eserimin bu günlerde ne kadarına mal olacağından gerçekten emin değilim… sonra da sanatın yeni sahibi olarak onu sana yeniden hediye etmek istiyorum.’

NİAGARA ŞELALELERİ döküldü gözlerimden.

Ona bunu yapamayacağımı söyledim ama çok teşekkür ettim. Bunun doğru olduğunu hissettim ve en sevdiğim filmden ‘Nasıl istersen.’ diye karşılık verdi.

Biraz SONRA, George’dan yeni bir e-posta alıyorum: ‘Sana bir envanter gönderdim.’

‘Birazda benden birkaç önemsiz öğe alacaksınız:’

Wonder Woman Omnibus

Wonder Woman/Star Blossom metni

ve

@ColleenDoran’dan bir eskiz

İmzalı George Perez’in son Wonder Woman çiziminin taslağı

Ve ustanın kendi çiziminden: Diana ve Philipus.

Hepsi imzalı

En sonuna da ‘Senin için iyi mi?’ diye ekliyor.

NEDEN EVET, BU KULAĞA ÇOK İYİ GELİYOR BAY. GEORGE PEREZ.

Hayatımda aldığım en iyi mail ve hediyeyi aldım.

SONSUZA KADAR.

Twitter’da thread olarak anlatılan bir hikâye olduğu için birkaç ayrıntı vermek istiyorum. Gail Simone, geçtiğimiz yıl pandemiden etkilenen çizgi roman dükkanlarına yardım için yaptığı kampanyada kendisinin yazdığı George Perez’in son Wonder Woman hikayesinin imzalı taslak çizimini bağışlama kararı almıştı. Bunun haberini alan George Perez ise çizimi bizzat kendisi satın almak istemiş Simone’un anlattığı hediye tam da bu.

Marvel Comics ve DC Comics geçtiğimiz aylarda güçlerini birleştirdi ve iki markanın editörleri bir araya gelerek Avengers/JLA crossoverını sınırlı sayıda da olsa yeniden bastılar. Elde edilen tüm gelirler ise George Perez adına kansere karşı araştırma fonuna bağışlandı. Bu iki marka aynı zamanda bu ay yayınlanan çizgi romanlarında George Perez’i anmayı ihmal etmediler. Marvel Comics, George Perez’in çizdiği Brian Bendis’in ikonik eseri Avengers Disassembled’ın finalini George Perez’e uyarlayarak onu anarken DC Comics, 20’yi aşkın çizerinin birlikte hazırladıkları George Perez tribute çizimini tam sayfa olarak çizgi romanlarına ekledi. Wonder Woman Historia: The Amazons ekibi ikinci sayının finaliyle özel olarak anmayı ihmal etmediler. Peter David ise Maestro: World War M çizgi romanının içerisine eklediği bir panelle geçtiğimiz haftalarda George Perez’i anmışlardı.

Tıpkı George Perez’in The New Teen Titans: Games ile Teen Titans hayranlarına veda ettiği gibi.

“And like the Titans, i still feel so young.”

George Perez- (1954-2022)

Sonsuza kadar genç…

Sonsuza kadar Avenger…

Bir Titan, Fantastik…

Sonsuza kadar…

Yazan: Berkay Küçük

Author

Dünyanın en ihtiyacı olduğu anda ortaya çıkarak çeşitli konularda fikirlerini belirten yazarlar. Bir konuk yazar asla geç yazmaz, erken de yazmaz. Onlar, tam yazmaları gereken zamanda yazarlar.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.