Quentin Tarantino’nun başı 2017 sonunda bütün filmlerini beraber yaptığı Harvey Weinstein‘in gerçekten çok çirkin bir insan olduğunun ortaya çıkmasıyla epey ağrıdı; ancak usta yönetmen bunlardan etkilenmeden hepimizin merakla beklediği dokuzuncu filminin hazırlıklarını yapmaya devam ediyor. Daha öncesinde Polonyalı yönetmen Roman Polanski ile olan çocuğuna hamileyken Charles Manson tarikatı mensupları tarafından vahşice öldürülen Sharon Tate ile ilgili olacağı söylenen filmin artık bir ismi, iki galaktik başrol oyuncusu bir de ek detayları var.

Lafı uzatmayalım, sadede gelelim.

quentin_tarantino_reference

Öncelikle filmin iki başrolü galaktik derken abartmadığımızı ispat etmek istiyorum, zira Brad Pitt ve Leonardo DiCaprio isimlerinin galaktik olmadığını benimle tartışacak bir insanoğlu olduğuna inanamam, inanmayı da reddediyorum. Amerikan sinemasının ürettiği en büyük jönlerden ikisi olan Pitt ve DiCaprio, Tarantino’nun tabiriyle “hippi Hollywood” döneminin zirvesinde modası geçmiş bir aktör (DiCaprio) ve onun dublörü (Pitt) olarak karşımıza çıkacaklar. DiCaprio’nun karakteri Rick, eski bir Western TV yıldızı. Erkeklerin fötr şapka ile işe gittiği, kadınların evde sigara içip beylerini beklediği dönemin şöhretlisi yani. Pitt’in karakteri Cliff de onun yoldaşı ve dublörü.

İkili, Hollywood’un filmin geçtiği 1969’da artık çok değişmiş olan dünyasında kendilerine yer edinmeye çalışıyorlar. Yolları çok acayip bir olayla kesişecek yalnız, bunu henüz bilmiyorlar. Çünkü yan komşuları Sharon Tate, ki bu noktada da söyleyelim; Tate’i Margot Robbie‘nin oynayacağı uzun zamandır söyleniyor. Tarantino, film dahilinde “artık varolmayan bir Hollywood” portresi çizmek istediğini söylüyor. Buradan kastı sadece Hollywood’un mecâz-ı mürsel anlamı değil. Kelime anlamıyla, kendisinin de o dönem yaşadığı Hollywood ve Los Angeles bölgesini de bu karakterler ve hikaye üzerinden anlatacak Tarantino.

Film 9 Ağustos 2019 tarihinde, Sharon Tate’in cinayetinin 50. yıldönümünde çıkacak; fakat Tarantino ısrarla filmin ana konusunun Tate cinayeti olmadığını söylüyor. Filmin adı da bu ısrarı destekler nitelikte: Once Upon a Time in Hollywood. Tarantino’nun en orijinal film isimlendirmesi değil, ancak olsun; neyin ne olduğunu açıkça ifade ediyor. Biz zaten Tarantino-severler olarak ustadan suç mahali çözümlemesi yapmasına heyecanlanıyor falan değildik. Bizim derdimiz diyaloglar, taş gibi yazılmış karakterler ve bu karakterlerin içine girip bizi çeneleriyle büyülemek suretiyle durduğu absürt durumlardı. Bunların hepsi de olacak gibi duruyor.

Özellikle Pitt ve DiCaprio’yu paslaşırken görmek nefes kesici olacak gibi geliyor bize. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.