İlla ki dikkat etmişsinizdir, bazı filmlerde fragman, afiş falan gibi promosyon mecralarında yönetmenin ismi genelde “X filmlerinin yönetmeni” şeklinde geçer. Bu bir payedir. Kilometre taşıdır. Eğer kariyerinizde belirli bir eşiği atlamadıysanız, pazarlama departmanları en popüler, ya da mevcut filme en uygun önceki işinizle anlatırlar sizi. Ve atlaması zor bir eşiktir bu. Yüksektir. Düşünün yani, Christopher Nolan’ı bile “The Dark Knight üçlemesinin yönetmeni” diye anlatmalarından aşılması gereken şeyin dikliğini!

The Hateful Eight Fragman 1

Ama işte bazı yönetmenlere de abesle iştigal gelir bu. Kimse tutup da Lincoln’un başına “Schindler’s List’in yönetmeninden” diye bir emare koymaz. Hakeza, The Hateful Eight’ın başında da “Reservoir Dogs, Pulp Fiction, Kill Bill, Inglorious Basterds gibi filmlerin yönetmeninden” diye bir şey denmiyor. Açıklama gayet sarih ve kısa. Bu Quentin Tarantino’nun sekizinci filmi. Hakkında başka hiçbir şey bilmenize gerek yok.

Açık söylemek gerekirse bu noktada pazarlama departmanıyla aynı şeyi düşünüyoruz. Vakti zamanında senaryosu illegal bir şekilde sızdırılan, bunun üzerine Tarantino’nun çok kızıp “çekmiyorum ulan öyleyse” diye sinirlendiği, sonra yatışıp çekmeye karar verdiği film bu. Tarantino sekizinci kez kamera arkasına yönetmen olarak geçiyor. Yani bundan ötesi önemli mi?

Eğer öyleyse, fragman size küçük bir özet geçecek zaten. Bu bir kar fırtınasında bir kulübede tıkılı kalan, sekiz garip kişinin ve onların ortak bağlantısının hikayesi. Kadro maşallahlık. Öyle maşallahlık ki, filmin adını Quentin Tarantino All-Stars diye değiştirsek bir tek Uma Thurman’ın yokluğuna yanarız. Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins, Demian Bichir, Tim Roth, Michael Madsen ve Bruce Dern oynuyor. Daha bir şey izah edelim mi, yoksa sözü fragmana mı bırakalım? Bizce fragmana bırakalım. Buyurun!

https://youtu.be/gnRbXn4-Yis

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.