Takip edenler hatırlayacaklardır, bundan birkaç hafta önce Apple Spotify ve Tidal gibi oluşumlarla rekabet etmesini planladığı yeni bir oluşumunun duyurusunu yapmıştı: Apple Music. iTunes’un yıllardır eğlence satışı konusunda lider konumda olmasına rağmen, stream edilen içerik konusunda parsayı Spotify, Netflix, Hulu gibi markalara kaptırması rahatsız etmişti dev elmayı belli ki. Onlar da bağlantılarının iyi olduğu müzik dünyasından bir şekilde buralara girizgah etme kararı almışlardı.

18839f21-608b-4acd-a2aa-a944db3e15e7-2060x1236

İşte o iyi bağlantılar, Apple Music’e ilk avantajını Taylor Swift üzerinden sağlamıştı. Bildiğiniz gibi Amerikalı müzisyen Taylor Swift baya da ses getiren bir kararla müziğini Spotify’dan çekmiş, “geleceği belli olmayan bir konsepte müziğimi veremem” diye de baya esaslı bir laf etmişti. Apple Music daha ilk dakikadan “Ha Taylor bizde bu arada” deyince, otomatikman zaten markanın içinde “Apple” geçmesiyle oluşan güvenilirlik havası bir tık arttı.  Spotify’ı beğenmeyen Taylor Swift, Apple Music’e güveniyorsa bir hikmet vardır diye düşünecek olan milyonlar var yani sonuçta değil mi?

İşte o Taylor Swift, bugün de Apple’a geri adım attırdı. Başlığa bakıp mübalağa falan yaptığımı düşünebilirsiniz ama olaylar birebir böyle gelişti. Apple Music, kullanıcıların koşulsuz şartsız faydalanabilecekleri 90 günlük ücretsiz deneme süreci sırasında tüketilen hiçbir şarkı için üreticilere telif ödemeyeceğini duyurmuştu ilk planda. Taylor Swift halkla paylaştığı bir açık mektupta bu politikayı baya sert bir dille eleştirdi. Swift “Ben üç ay telif almadan yaşarım, ama yeni, genç bir müzisyenin ilk patlayan şarkısından üç aylık ücret alamayacak olması bana adil gelmiyor” demişti mektubunda.

taylor vs. apple

Peki n’oldu? Apple’ın internet hizmetleri ve yazılımdan sorumlu başkan yardımcısı Eddy Cue, anında kararlarından caydıklarını açıkladı internette. Üstelik spekülasyonu falan da yok, Cue Billboard’a verdiği röportajda fikrini değiştirmesinin en önemli sebebinin Taylor Swift olduğunu baya baya söyledi. Artık Apple Music ücretsiz deneme süresinde de sanatçılara ödeme yapacak. Swift de bunun üzerine Twitter’dan çok mutlu olduğunu söyledi.

Valla ne diyelim, darlasak mı Swift’i “Peter Parker’ı o sarışın velet yapmasınlar” diye Marvel’a tweet falan atması için, ya da ne bileyim, Vincent D’Onofrio’yu Civil War’a aldırsın, George Miller’a DC filmi verdirsin. Baksanız sözü dinleniyor kızın!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

  1. NavyAssassin Reply

    Apple adam olsun ne demek biz ilk 3 ay bedava müzik dinletiyoruz para almadığımız için şarkıyı yapana da para ödemeyeceğiz… Bunu yaparsan torrent sitesinden bir farkın kalmaz Apple efendi

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.