Sağda solda benle sohbet ettiyseniz, söylemişliğim kesin vardır: Benim favori süper kahramanım Carol Danvers. Captain Marvel yani. Bunu bu şekilde, spesifik olarak Captain Marvel ismiyle birlikte belirtmemin bir sebebi var. Süper kahramanlar yazarlarıyla yücelir ve yazarlarıyla rezil olurlar. Carol Danvers da uzun bir süre “güzel bacaklı kadın” olarak yazıldı koca koca adamlar tarafından. Yeri geldi imajına kafayı taktı, yeri geldi kendisinden bir Sex and the City ekmeği yemeye çalıştılar. Sevmezdim o yüzden kendisini Ms. Marvel döneminde.

Captain-Marvel-Movie-01-1

Fakat ne zaman Marvel karakteri Avengers serisinde baya iyi işler çıkartmış olan Kelly Sue DeConnick’e teslim edip, bu yeni seride de karakteri terfi ettirdi; işte o zaman işler değişti. DeConnick iki cilt boyunca o kadar şahane bir karakterizasyon bahşetti ki Carol’a, hayran olmamak elde değildi. Hikayelerin bir bölümü geçmişte, bir bölümü uzayda geçiyordu ama hepsinin çapası DeConnick’in Carol’a kattığı insaniyet, samimiyetti. Acayip de akıllıca yazılmıştı her birinin konusu.

Bu yüzden şu an resmen klavyeme sarılıp ağlayasım var: Deneyimli çizgi roman yazarı DeConnick, Secret Wars sonrası karakteri yazmayı bırakacağını duyurdu. İkinci cildinin sonu Secret Wars’a denk gelen DeConnick, şu anda da sürmekte olan Secret Wars bünyesindeki Captain Marvel and the Carol Corps mini serisi bittikten sonra Marvel’ın –muhtemelen- tekrar başlatacağı yeni Captain Marvel ciltlerinde görev almayacak.

kelly-sue1

DeConnick, “Captain Marvel’ın film olacağı açıklandıktan sonra fark ettim ki ya üç sene daha bunu yapacağım, ya da mikrofonu bırakacağım. Carol bana bir sonraki adımı atmaya cesaret etmeyi öğretti, o yüzden bırakıyorum.” şeklinde açıkladı kararını. Bundan sonra da Pretty Deadly ve Bitch Planet adlı bağımsız çizgi romanlarına ve eşi Matt Fraction ile aralarında Sex Criminals ve The Wicked + The Divine’ın bulunduğu eserleri televizyona taşımak için Universal ile yaptığı anlaşmaya odaklanacak. Biz de kendisini oralardan takip ederiz ama şurası kesin, bir daha Carol kesinlikle aynı Carol olmayacak…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

  1. Gürkan Göksu Reply

    Bence o kadar üzülme Yiğitcan. Yeni ekibi duyunca çok sevineceksin 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.