Reddit muhteşem bir yer. Önce bunu söylerek başlayalım.

Reddit muhteşem, çünkü insanlığın en kıymetli özelliği olan topluluk kurabilme yetisini; inanlığın en kıymetli ikinci özelliği olan ifade ile birleştiren bir mecra. Üzerine güzel şeyler söyleyebileceğinize inandığınız herhangi bir şeyin etrafında topluluk kurabilir, büyütmeye çalışabilirsiniz. Örneğin bundan birkaç yıl önce İmparatorluk Yanlış Hiçbir Şey Yapmadı diye bir topluluk çıktı ortaya. Bu topluluğun üyeleri, Star Wars filmlerinde İmparatorluk’un yaptığı şeylerin yanlış olmadığını kinayeyle savunmak üstüne bir lisan inşa ettiler. Bu lisandan meme’ler, şakalar, harika fan art’lar çıktı.

Marvel evrenine de bir versiyonu Avengers: Infinity War sonrasında sıçradı. Yalnız r/empiredidnothingwrong’a kıyasla, r/thanosdidnothingwrong biraz daha ciddiydi. Thanos’un gerçekten haklı olduğuna inanan kişi sayısı çok fazlaydı; evet, evrenin yarısını birden yok etmek evrene refah getirebilecek ve akıllı bir hareketti. E takipçiler inanıyorsa, modlar da inanıyordu. Bakın. Modlar da inanıyordu.

InfinityWar5ae8e7f2f3461.0

Bu hikayenin devamı nereye gidiyor, görüyor musunuz? Thanos yanlış hiçbir şey yapmadı subreddit’inin modları, 9 Temmuz günü bir çeşit dijital The Snap™ yapacaklar. Reddit adminlerinin yardımıyla geliştirilmiş bir yazılım, thanosdidnothingwrong subreddit’ine üye olan herkes arasında bir seçim yapacak. Rastgele seçilen yarısını da oracıkta banlayacak. O hesaplar da bir daha o subreddit’e giremeyecekler. Sonra, bilmiyoruz ama tahmin ediyoruz ki; modlar dışarı çıkacak. Gün doğumuna karşı oturacak ve sakince iç çekecekler.

Bu şaka değil. Yani, ciddi de değil; ama gerçekten subreddit’in yarısını uçuracaklar. Eğer siz de bu subreddit’e üyeyseniz, yapabileceğiniz hiçbir şey yok. 9 Temmuz’da ya parmak şıklatması sizi vuracak; ya da kurtulacaksınız. Yalnız banlanırsanız, bir sene kadar bekleyin. Soul Stone’dur, Quantum Realm’dir falan bir şekil sizi geri getirebiliriz. Toz olmadık candan umut kesilmez…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.