Dün “Age of Ultron”u tekrar izledim ve o zaman fazla abartı bulduğum Can’ın incelemesini ilk defa anladığımı hissettim. Bu aralar Türkçe’ye çevrilen çizgi romanları da yeniden okumaya başlamış olmamdan kaynaklı, çizgi romanları neden sevdiğim, nasıl olmaları gerektiğiyle ilgili formüller kafamda çok taze ve “Age of Ultron” bu formüllere tam anlamıyla uyuyor, dolayısıyla (o zaman belirttiğim negatif yönlerin hala geçerli olması dışında) bir çizgi roman sever için ideal film olarak tarihteki yerini kazanmış durumda.

Buradan Flash’a geçersek, televizyonda çizgi roman dizisi olma işini en başarıyla uygulayan dizi bence Flash. (Bu noktada Daredevil’in farklı, daha The Dark Knight’a yakın bir kategoride olduğunu kabul edip, bu konuyu tartışmayalım isterim). Çizgi romanlara referanslar vererek geeklerin kalbini çalmak, uzun ve sıkıcı sekanslar yerine hızlı ve eğlenceli bir şekilde konuları işlemek, bunun yanına görsel olarak etkileyici sahneler ekleyip izleyiciyi olaydan soğutmamak, gerçekçilik adı altında karanlık, boğuk bir ortam yaratmak yerine çizgi romanlar gibi daha renkli daha çekici bir dünya yaratmak gibi hareketlerle ekranlarımızda çizgi roman okumaya en yakın şeyi sunmaya çalışıyor ve tahminimce izleyenler katılacaktır, başarıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=uVOR9D8FRbQ

Yeni düşen fragmanı da izlerken aynı şeyi bu sezon da başaracak gibi durduklarını düşünmeden edemedim. Geçen sezon sadece keyifli referanslar olarak algıladığımız şeyleri harbiden ekrana taşıyacak olmaları da ekstra keyif verdi. Çizgi romanlarda -ben çok sevmesem de- DC’nin alametifarikası alternatif dünyalar olayına giriyor olmaları da çok farklı pek çok hikaye anlatma fırsatını sunuyor. Eski kahramanlarımızın da hala formlarında olmaları da cabası.

Hala kafalarda “Zoom’la Reverse-Flash birbirinin aynı değil mi? Yine aynı şeyi mi yapacaklar?” soruları olsa da fragmanda gördüğüm kadarıyla bu kez olaylar daha farklı gelişecek. Kendisinin liderliğinde daha psikopat düşmanlarla karşılaşacak olan kahramanımız önceki bölümün efendi kötülerini mumla arayacak gibi duruyor. Son olarak orijinal Flash Jay Garrick’i kanlı canlı görmek de “Acaba fazla Flash mı doldurdular bu sezon?” düşüncelerimi hızla süpürdü geçti. Diggle faciasından sonra bu kostüm şahane olmuş. Bir an önce 6 Ekim gelse de izlesek.

flash-jay

Siz ne düşünüyorsunuz yeni fragmanla ilgili ey sevgili geekler?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.