Film dünyasını dışarıdan hakkaniyetle yargılamak çok zor bir iş. Milyon dolarların çek diye yazıldığı, muhasebesini uzmanların bile anlamadığı enteresan bir şey film dünyası. İşin finanssal tarafı yetmezmiş gibi, kreatif anlamda da tam bir keşmekeş; zira çok solo sanatsal aktivitelerin (yazmak ve bestelemek gibi) bir ekip işinde harmanlanması gibi saçma sapan bir sürecin yönetilmesini gerektiriyor. Bu yüzden de her şeyden önce, tüm bunları dengelemesini bilen birileri gerekmekte.

Normal bir yapımda, prodüktörün görevi tam olarak da bu. Tüm bu çileyi, derdi; yönetmenin sırtından almak ve onun sadece filmin kalitesine odaklanmasını sağlamak. Ancak işte prodüktörler genelde işin kreatif kısmına da karışıyorlar; özellikle parayı da onlar basıyorsa. Böylelikle elimize DC Extended Universe gibi bir şey kalıyor. Günaşırı “kreatif farklılıklardan dolayı X yönetmen ayrıldı”  ve “tüm flimi yönetici kararıyla baştan çekiyorlar” gibi haberlerin çıktığı ve hak ettiği seviyeye bir türlü ağırlıklarını atıp uçamayan enteresan bir seri.

TheFlash

Süper kahraman filmlerinin diğer iki cephesinde bu durum yok. Marvel’da da zırt pırt yönetmen/yazar ayrılıyor projeden, ama bu filmlere yansımıyor, çünkü zaten oradaki herkes Kevin Feige’nin orkestrasında enstrüman çalmaya gidiyor. Artık Disney’de kredisi sonsuz olduğu için Feige durdukça, Marvel’ın tekil vizyonunu kaybetmesi de mümkün değil. Fox tarafında ise işin içerisinde daima olan üç beş isim var (Donner, Singer, Kinberg), onlar döne döne bir şeyler yapıyorlar. Bazen oluyor, bazen olmuyor; ama oturmuş bir strüktürün izleri de var.

Bu da bizi DCEU’ya ve The Flash’e getiriyor. The Flash bugüne kadar iki yönetmen eskitti. Önce Seth Grahame-Smith bir senaryo yazdı, onu yönetecekti. Kreatif farklılıklar yüzünden ayrıldı. Sonra Rick Famuyiwa’yı getirdiler, senaryoyu revize etti. O da ayrıldı. Şimdi de senaryoyu ilk sayfadan itibaren yeniden yazma kararı aldılar, bunun için de King Arthur’un yazarıyla anlaştılar. Bu arada filmin de hâlâ seneye çıkması planlanıyor, hatırlatalım. E peki, çıksın ama, iki yönetmen ve iki senaryo eskittikten sonra, son iş neye benzeyecek? Onu bekleyip görmemiz gerek. Siz ne diyorsunuz peki geekler? Artık hayır gelecek mi The Flash filminden?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.